Jak položit lino/ PVC: Poradíme, jak to zvládnete sami

Doba čtení 4 minuty Instalace a údržba

Vybrali jste novou PVC podlahu a teď už se těšíte, jak si zvelebíte domov.  V dalším pokračování našeho seriálu vám poradíme, jak položit PVC podlahu, na co si dát pozor a co si k pokládce připravit. Poradíme také, jestli PVC celoplošně lepit nebo stačí fixace lepicí páskou.Aklimatizace PVC: Nechte materiál „dýchat“

Každá podlahová krytina - koberec, vinylová podlaha i PVC, vyžaduje alespoň 24hodinovou aklimatizaci před pokládkou.

Každý materiál totiž pracuje. Aby se vám s PVC dobře pracovalo, nejprve ho rozložte volně v místnosti, kde se chystáte pokládat novou podlahu. Tak se přizpůsobí okolním podmínkám jako jsou teplota a vlhkost.

Víte, že?
PVC podlaze se také (nesprávně) někdy říká lino? Přečtěte si, jaké jsou rozdíly mezi linem, linoleem a PVC.

Aklimatizaci PVC podlahy (někdy narazíte i na pojem temperování) doporučujeme nepodcenit. Obzvlášť jestli se do pokládání nové podlahy pouštíte v zimě. PVC může být vlivem chladu zatuhlé.

V teple se pak každý materiál přirozeně rozpíná. Proto je důležité nechat PVC „navyknout“ na pokojovou teplotu, a to nejen když si jej donesete z chladného prostředí. Správnou aklimatizací se vyhnete nepříjemnostem jako je krabatění nebo vyboulení podlahy po pokládce.

TIP
Než se pustíte do pokládky PVC, odstraňte také veškeré zbytky původní podlahy. Přečtěte si článek Jak připravit podlahu na pokládku PVC, kde vám poradíme, jak podklad vyčistíte a vyrovnáte.

Ideální podmínky na pokládku: Pohlídejte si hlavně teplotu v místnosti

V místnosti, kde se chystáte PVC podlahu pokládat, si hlídejte teplotu. Měla by mít minimálně 18 °C po celou dobu pokládky.

Teplotu se snažte udržovat stálou nejen při aklimatizaci, ale i následně po celou dobu tuhnutí lepidla, alespoň 72 hodin.

Pokud máte například v místnosti hodně oken, kterými proniká sluneční svit, zatáhněte závěsy nebo rolety, aby se teplota v místnosti vlivem slunce příliš neměnila. PVC podlaha se totiž vlivem kolísání teplot během vysychání a tvrdnutí lepidla nemusí správně k podkladu přichytit.


TIP
Pokud pokládáte lino/PVC na podlahové topení, zhruba 2 dny před pokládkou ho snižte na 15 °C. Případně topení úplně vypněte. Druhý den po položení začněte teplotu pomalu a postupně zvyšovat. Ideálně ne skokově, ale v několika dnech, než se opět dostanete na běžnou pokojovou teplotu (max. 27°C na povrchu krytiny).

Lepit nebo nelepit PVC

Občas se u pokládání PVC setkáte s metodou, kdy se krytina jen na okrajích zafixuje oboustrannou lepicí páskou.

Většinou se touto metodou dá položit PVC v bytech a rodinných domech. A to spíše v méně vytížených místnostech (ložnice, pokoj pro hosty).

Pokud pokládáte podlahu v méně vytížené místnosti, pak si přečtěte náš článek, kde vám poradíme, jak položit PVC bez celoplošného lepení.

U pokládky PVC ve větších nebo více zatěžovaných místnostech naopak vždy doporučujeme podlahu celoplošně k podkladu přilepit. Díky tomu se vám na PVC podlaze nevytvoří nepříjemné zvlnění, kroucení a další deformace.

Mějte na paměti, že vlastnosti garantované výrobcem, jako je odolnost, třída zátěže a další parametry, splňuje správně celoplošně přilepená podlaha.Co si připravit na pokládku PVC


Všechno potřebné vybavení na pokládku lina/PVC najde v našem e-shopu v záložce příslušenství pro instalaci PVC.

Pokládání PVC krok za krokem:

  • Rozloženou a aklimatizovanou PVC podlahu u stěn zařízněte. Mezi stěnou a PVC by měla být dilatace. PVC se nesmí opírat o stěnu nebo konstrukční prvky. Na pomoc při řezání si vezměte ocelový lineár, ať máte řez co nejpřesnější.

  • Jakmile máte PVC rozložené a oříznuté na rozměry místnosti, připravte si lepidlo. Krytinu přes roh odhrňte zhruba doprostřed místnosti. Lepidlo rovnoměrně rozetřete na podklad. Počkejte dokud lepidlo nezaschne a odvětrá. Délka odvětrání se může u různých lepidel lišit, doporučenou délku naleznete v návodu k použití konkrétního lepidla. Následně položte PVC a přitlačte směrem od středu ke stěně.

  • Následně zakryjte mezery - dilatační spáry po okrajích místnosti obvodovými lištami a přechodovým profilem. Ten využijete ve dveřích, pokud nemáte prahy a potřebujete oddělit podlahové krytiny dvou místností. Do obvodových lišt s kanálkem také jednoduše schováte kabely od elektroniky.

TIP
U každé PVC podlahy na našem e-shopu najdete také doporučené lišty v podobném dekoru. Obvodové lišty dodají místnosti sjednocený vzhled a celá místnost dostane elegantní nádech.

Jak položit PVC podlahu už víte. Mrkněte se i na další články z našeho seriálu, kde vám poradíme:

Jak změřit podlahu před pokládkou PVC

Jak vybrat PVC podlahu

Jak připravit podlahu na pokládku PVC

Jak na pokládku PVC podlahy bez lepení

Jednoduché tipy, jak správně pečovat o PVC podlahu


A pokud si stále nejste jisti, jak správně položit PVC, rádi se s vámi na pokládce domluvíme. Kontaktujte nás a my vám zajistíme profesionální pokládku jakékoli podlahy z naší nabídky.

Stále hledáte vysněnou podlahu pro útulný domov? Podívejte se na kompletní nabídku PVC podlah. Jestli sháníte levné PVC, tak se mrkněte na náš výprodej PVC. Najdete tam pravidelně PVC v akci.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace