Lino: pojem z minulosti
Pojem lino si většina z nás spojí s podlahovou krytinou, kterou jsme před rokem 1990 nacházeli ve svých domácnostech, na úřadech, ve školách či v nemocnicích. Vyznačovala se omezeným výběrem barev a vzorů.
PVC podlaha: moderní podlahová krytina
Dnes jsou s pojmem lino často spojovány tzv.
PVC podlahy, které se ovšem vyznačují
výbornými uživatelskými vlastnostmi. Snadno se instalují, čistí, jsou odolné proti mechanickému poškození a vykazují dlouhou životnost.
PVC podlahy navíc dobře izolují chlad ze země a můžeme je pokládat i na podlahové vytápění. Mezi jejich nespornou výhodu patří výroba ve
velkém množství barev a dekorů. Věrně imitují libovolný povrch, ať už jde o různé druhy dřevin, kámen, keramickou dlažbu či korek.
Linoleum: přírodní alternativa
Naopak pod pojmem linoleum nalezneme přírodní podlahovou krytinu, s jejíž výrobou se začalo již koncem 19. století.
Věděli jste, že?
Název linoleum vznikl spojením dvou latinských pojmů: linum (len) a oleum (olej).
Tyto dvě klíčové suroviny se pro výrobu linolea používají dodnes. Linoleum se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, vápence a juty. Přidávají se také různé pigmenty.
Linoleum s korkovou moučkou je měkčí, a proto se většinou rychleji opotřebuje, zatímco linoleum s dřevitou moučkou je pevnější a více odolává mechanickému poškození.
Často najdete toto „lino“ pod obchodní značkou
„marmoleum“. Mezi výhody této podlahové krytiny patří
dobrá odolnost, dlouhá životnost a zachování neměnného vzhledu. Nevýhodou jsou opravdu
vysoké nároky na pokládku,
vyšší cena a
nutnost pravidelné údržby (voskování).
Nyní už víte, co se skrývá pod pojmy lino, linoleum či PVC podlaha. Záleží jen na Vás, pro jakou podlahovou krytinu se rozhodnete. S jejím výběrem Vám poradíme v článku
Jak vybrat tu správnou podlahu.