Pokládka vinylové podlahy click krok za krokem

Doba čtení 5 minut Instalace a údržba
Přečtěte si, co vše obnáší pokládka vinylové podlahy click. Samotná instalace podlahy je už taková třešnička na dortu, důležité jsou i samotné přípravy. S námi to zvládnete.

Co je to click vinylová podlaha

Click vinylové podlaze lidově častokrát říkáme i plovoucí podlaha. V jejím názvu odkazuje slovíčko „click“ na způsob spojení lamel jednotlivých vinylových dílců. Ty do sebe zapadají pomocí zámku, anglický výraz „click“ znamená v tomto případě zapadnutí či cvaknutí, lamely do sebe zkrátka perfektně pasují. Díky tomuto systému je pokládka vinylové podlahy tohoto typu opravdu jednoduchá.

I přesto byste však pokládce měli věnovat náležitou péči a nezanedbat ani jeden krok. V případě neodborné instalace se totiž na své chyby budete dívat několik dlouhých let. Podlahu zkrátka neměníme tak často jako jiné vybavení domu, například elektroniku.

Příprava podkladu před pokládkou: Nerovnosti vyrovnejte

Vinylovou podlahu nepoložíte jen tak na cokoliv. Samotný podklad musí být především hladký, rovný, suchý, čistý a rozměrově stabilní. Nerovnosti vyšší než 2 mm na 2 m vyrovnejte.


Nezapomínejte na samotnou přepravu a skladování podlahové krytiny. Kartony vždy pokládejte na rovný povrch v balení a nikdy ne ve svislé poloze. Ujistěte se, že podlahu neodložíte do velmi studených nebo velmi teplých prostor.

Příprava vinylové podlahy click před pokládkou: Materiál potřebuje čas

Minimálně 24 hodin před pokládkou dílce aklimatizujte – vinylovou podlahu přesuňte do místnosti, kde ji budete instalovat. Teplota by se v tomto prostoru měla pohybovat v rozmezí 18–26 °C a vzduch by měl mít relativní vlhkost 50 ± 10 %.

TIP
Zboží před instalací zkontrolujte namátkovým otevřením jednoho kartonu. Ověřte, zda souhlasí barva, vzor, jestli je množství správné a na krabicích není žádné viditelné poškození. Neinstalujte žádné dílce, na kterých jsou viditelné jakékoli vady, a ihned kontaktujte svého dodavatele.

Před pokládkou doporučujeme lamely z různých krabic promíchat mezi sebou, minimalizují se tak případné odstínové rozdíly.

Před samotnou instalací se dívejte i na teploměr. Teplota před pokládkou, během pokládky a po ní musí být konstantní (obvykle 24–72 hodin). Minimální teplota podkladu při pokládce musí být 15 °C. Pokud jsou v místnosti velká okna, doporučujeme je zastínit, aby se do nich sluníčko neopřelo a zbytečně nezvyšovalo teplotu v místnosti, a tím i teplotu instalovaného vinylu.

Před pokládkou vinylové podlahy click si vše pečlivě promyslete

Než se pustíte do samotné instalace dílců, projděte si v hlavě postup krok za krokem a ujistěte se, že máte vše připravené a víte, co je vhodné a co nikoli.

Vinylová click podlaha je „plovoucí“ podlaha, proto lamely nepřilepujte ani nepřipevňujte k podkladu. Vinylové dílce nepokládejte pod vestavěný nábytek (kuchyňské linky, vestavěné skříně apod.). Velký tlak by je mohl znehodnotit. Plovoucí podlahu click ukončete u kuchyňské linky pod krycím soklem nebo vytvořte dilataci kolem noh linky. To samé platí i pro vestavěnou skříň, kdy podlahu od konstrukce skříně opět oddělte dilatační nebo přechodovou lištou.

Pokud vám v cestě nestojí žádný vestavěný nábytek, instalujte click vinylovou podlahu od stěny ke stěně. Po obvodu místnosti a kolem konstrukčních prvků však vytvořte 5–8 mm širokou dilatační spáru. U ploch větších než 200 m2 vytvořte dilatační spáru rozměrnější, přibližně 10 mm po obvodu místnosti a kolem stavebních prvků. V případě, že je jedna samostatná stěna delší než 20 lineárních metrů, použijte 5mm prostorovou dilataci.

Na dilatační spáru nezapomínejte ani mezi dveřními vchody, zejména v místech, kde jsou mezi společnými prostory značné teplotní rozdíly.

Před pokládkou vinylové podlahy click nezapomínejte na podložku

Abyste maximalizovali akustickou izolaci a pohodlí podlahy, použijte pod vinyl typu click podložku. Ta zajistí stabilitu a správnou funkčnost click systému podlahy včetně ochrany jejích zámků.

Některé vinylové click podlahy mají podložku integrovanou přímo na lamele. V tomto případě už nepoužíváme žádnou jinou podložku a pokládka je tak jednodušší. U vinylové podlahy bez integrace podložky ji dokoupíte zvlášť – viz podložky pod vinylové podlahy. Vždy si vyberte značku, kterou doporučuje výrobce vinylové podlahy (v tomto případě nejsou vhodné materiály typu MIRELON, STARLON apod.).

Podložku položte v pruzích těsně k sobě tak, aby směřovala v úhlu 90 stupňů vůči delší straně lamel plánované nové podlahy. Podložku nijak zvlášť nepřipevňujte a dále na ni nepoužívejte penetrační nátěr.


Jak na pokládku vinylové podlahy click krok za krokem

Konečně přichází na řadu samotná pokládka dílců.

  • Lamely klaďte zleva doprava. U první lamely se ujistěte, že máte její stranu s drážkou
natočenou směrem k sobě. U levé zdi a podlahy ponechejte 8mm mezeru a vložte do ní zarážecí klínky.

  • Druhou lamelu vložte do drážky první lamely a pootočením je spojte k sobě. Takto
pokračujte lamelu za lamelou, až dojdete na konec první řady. Na jejím konci opět ponechte dilatační 8mm mezeru (lamelu seřízněte).

  • Druhou řadu postupně pokládejte stejným způsobem, dlouhou stranu lamely zasuňte
vždy do drážky vedlejší lamely v předešlé řadě. Až dojdete na konec řady, odstraňte klín a spusťte ji dolů.

  • V průběhu pokládky každou lamelu průběžně poklepejte gumovým kladivem tak, aby do sebe všechny řady zapadaly. Vše by mělo pevně držet.

  • Položení poslední řady chce trochu kumštu, potřebujete totiž vytvořit lamelu konkrétní
zbylé šíře, aby hezky zapadla ke zdi. Myslete však na to, že poslední řada by měla být široká alespoň 50 mm.


Položit vinylovou podlahu typu click sice zabere nějaký čas, ten každopádně bude skvěle investovaný. Poměrně příjemná práce vám vykouzlí útulnější a hezčí domov s novou podlahou, která hodně vydrží a skvěle se udržuje. Bude vám tedy zdobit interiér a dělat radost řadu let. Pokud se vám podlaha líbí, ale pokládka svépomocí vás neláká, neváhejte a svěřte pokládku našim odborníkům. Ti promění váš domov spolehlivě, rychle a na jedničku s hvězdičkou.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace