Pastelové barvy v interiéru. Tipy, jak je použít

Doba čtení 4 minuty Inspirace a zajímavosti
Designové trendy mluví jasně: Pastelové barvy jsou in, nadčasové a mohou být součástí téměř všech interiérů. Hodí se jak do skandinávského stylu, kde rozbijí jeho strohost, tak i do romantického, který krásně podtrhnou.

Co jsou pastelové barvy

Pastelové barvy dodají interiéru jemnost, útulnost a na lidi působí uklidňujícím dojmem. Není se co divit, pastelové barvy totiž vznikají přidáním obyčejné bílé do jakéhokoliv odstínu.

Takže zelená se stává mentolovou, modrá přechází do nebesky modré, červená dostává odstíny růžové a fialová je spíše levandulová. Čím více bílé přidáte, tím světlejší odstín získáte.

Pastelové barvy v praxi

Už jsme si řekli, že pastelové barvy nejsou jenom pro romantiky. Pastelový styl nepatří ani výhradně do dětských pokojů. Pohrajte si s pastelem a využijte jeho největší přednost – jemnost.

Pastelové barvy v kuchyni

Nejjednodušší cesta, jak přidat pastelové barvy do kuchyně, je pohrát si s doplňky. Stačí se podívat po elektrických spotřebičích v retro stylu a máte vybaveno.

Retro v tomto případě neznamená, že se jedná o staré vintage úlovky. Jsou to ty nejnovější elektrospotřebiče v retro designu. Tudíž u nich převládají oblé tvary a pastelové barvy. Vyzkoušet můžete:

  • Retro topinkovač
  • Retro konvici
  • Retro vaflovač


Pokud kuchyň ještě zařizujete a právě vybíráte velké spotřebiče, sáhnout můžete i po retro troubě, mikrovlnce nebo i celé lednici. Vše doladíte židlemi v pastelových barvách.

Pastelové barvy v interiéru

Na pastel nezapomínejte ani v ostatních místnostech. V obývacím pokoji můžete použít závěsy v pastelových barvách, velice oblíbené jsou i pohovky v těchto odstínech. Vše krásně doplní i pastelový kusový koberec, který nejenom designově zapadne, ale také tlumí hluk a udržuje teplo.

V obývacím pokoji většinou trávíme aktivní čas dne, nemusíte se proto bát sáhnout po výraznějších odstínech, například po pastelově tyrkysové.


Naopak ložnice je místem, kam přicházíme odpočívat a relaxovat. Zde volte spíše jemnější kombinace barev, například béžovou s pastelově modrou. Právě tato barva totiž uklidňuje a navozuje relaxaci. A nezapomínejte na koberec. Proč? Jenom si to představte – váš první krok po ránu dopadne do měkoučkého hebkého pastelového koberce. Den může začít.

Věděli jste, že?

Pastelové barvy by neměly interiéru dominovat. Držte se pravidla 1/3, pouze tolik by měl pastel obsadit prostoru.

Dětský pokoj přímo volá po pastelových barvách. Růžová barva a její odstíny jsou například pro oči velice upokojující a v lidech evokují pocit sounáležitosti. Pokud sáhnete po neutrálnějších barvách jako například pastelově béžové, bude interiér více nadčasový.

Do předsíně a dalších spojovacích prostor volte pastelové barvy v odstínech žluté. Tmavším prostorům, kterými jsou chodby, dodají světlost a hosté je tak budou vnímat pozitivněji.

Pastelové barvy patří i do koupelny. Odstíny zelené navodí klid a pocit relaxace. Pomůžou také doplňky či koupelnová předložka.

Pastelová tapeta: Dejte zdem nový nádech

Zapomeňte na bílé stěny, díky pastelové tapetě se stane interiér nepřehlédnutelným. Pokud s pastelem začínáte, sáhněte spíše po béžových odstínech. Jestli se nebojíte kontrastu, zkuste tyrkysový či cyklámenový pastel.


TIP

Abyste docílili kýženého a zároveň vkusného efektu, vyberte si v pokoji pouze jednu stěnu a tu vymalujte. Místo pastelové barvy můžete použít i pastelovou tapetu.

Pastelových tapet je na výběr nespočet. Kromě jednolitých barev můžete sáhnout také po pastelových vzorovaných tapetách s dekory do dětských pokojů, ložnic či obýváků.

Pastelový koberec a podlahy vhodné pro pastelový styl

Nejenom zdi můžou být pastelové – zkuste taky pastelové podlahy. Nejjednodušší a nejrychlejší volba je pastelový kusový koberec. Zkuste se ale zamyslet i nad možností metrážového pastelové koberce. Pastel odezdi ke zdi prostor opticky zvětší a zesvětlí.


Podobný efekt získáte se světlou vinylovou podlahou a světlou PVC/lino podlahou. Vybrali jsme pro vás odstíny, které pastelový styl podtrhnou a prostoru dodají optický efekt zvětšení.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace