Při rozhodování o pořízení nového koberce si jako první ujasněte, jestli sháníte koberec z umělých vláken nebo dáváte přednost přírodním kobercům.
Obě varianty nabízí nesčetně výhod. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé koberce ze syntetických vláken.
Koberce z polypropylenu si vás získají ve chvíli, kdy řešíte cenu. Patří totiž k jedněm z nejlevnějších materiálů pro výrobu koberců.
Hodí se hlavně do domácnosti, protože nabízí i odolnost proti skvrnám a snadno se udržují.
Polypropylen se používá také ve smyčkových úpravách koberců, a díky tomu získá lepší odolnost.
Polyamid patří mezi nejodolnější syntetické materiály a setkáte s ním jak u bytových, tak i u zátěžových koberců pro komerční prostory.
Polyamid vyniká především svou odolností vůči opotřebení. Díky tomu mu nevadí právě ani náročný provoz v hotelech, kancelářích a dalších frekventovaných místech.
Doma takový koberec oceníte především pro jeho výborné mechanické vlastnosti. Koberec z polyamidu má výbornou tvarovou paměť a vlákna mají tendenci se narovnávat. Vyniká stálobarevností a nebledne.
Potěší vás také snížení kročejového hluku a jeho tepelně-izolační vlastnosti.
Koberce z polyesteru vynikají hned několika příjemnými vlastnostmi, které vás doma potěší. Jsou velmi měkké a příjemné na došlap, nekroutí se, jejich vlákna se snadno narovnávají a nabízí jasné a syté barvy, které neblednou.
Nebojte se je vybrat například jako koberec do ložnice i do obývacího pokoje.
Dobře také odolává skvrnám.
Akrylový koberec někdy na první pohled nerozeznáte od vlny. Polyakrylonitrilové příze totiž nabízí podobné vlastnosti jako vlna.
Akrylové koberce jsou odolnější proti nečistotám i vyblednutí. Nepřijdou si na ně moli, kteří se ve vláknech neudrží.
S polyethylenem se setkáte především při výběru umělé trávy. Polyethylen nevybledne vlivem UV záření, a proto se hodí především do exteriéru.
Pokud plánujete pořídit si umělý trávník třeba na balkon, terasu nebo k bazénu, pak je polyethylen materiál, na který se můžete spolehnout.
Přírodní materiály pro výrobu koberců nabízí řadu vlastností, které syntetika někdy nedokáže napodobit.
Některé jsou extrémně pevné a odolné, jiné vyžadují speciální péči a šetrné čištění. Pojďme se podívat, z jakých přírodních materiálů se nejčastěji koberce vyrábí.
Vlněné koberce patří mezi prémiové. Vlněná vlákna jsou velmi měkká a příjemná na dotyk.
Chůze po vlněném koberci je pohodlná a hřejivá. Vlna navíc nabízí dlouhou životnost. Vlněný koberec vám při správné péči vydrží jako nový dlouhá léta.
Vlněný koberec patří mezi velmi dobré izolanty hluku. Chůze po vlněném koberci je tichá, takže se hodí do frekventovaných místností, kde nabídne také výborné tepelně-izolační vlastnosti.
Zároveň vydrží i mechanické namáhání a mírně slehlá vlákna se rychle vrací do původní podoby.
Při péči o vlněný koberec doporučujeme používat jen takové přípravky, které neobsahují žádné agresivní látky a jsou určeny přímo na vlnu.
Insert your text here
Kokosové vlákno se často využívá hlavně na výrobu rohožek. Získává se z dužnatého obalu kokosového ořechu a nabízí vysokou pevnost a odolnost proti opotřebení.
Proto kokosovým vláknům nevadí časté používání ani mechanická zátěž.
Kokosové vlákno se také snadno udržuje. Stačí rohožku například vyklepat nebo vysát. Nevyžaduje žádné speciální zacházení ani čištění.
Kokosové vlákno nedrží vlhkost, takže se hodí nejen jako rohožka před byt, ale i jako venkovní rohožka k domu.
Bavlněná vlákna se získávají z bavlníku a chůze po bavlněném koberci je velmi příjemná a pohodlná. Vlákna jsou totiž podobně jako u vlny velmi měkká na došlap.
Sisalová vlákna se získávají z listů agáve sisalové a mají velmi hrubou strukturu.
Díky tomu nabízí řadu unikátních vlastností. Například je to vysoce hygroskopický materiál. To znamená, že dokáže pohlcovat a udržovat vzdušnou vlhkost.
Sisal je na dotyk hrubý až drsný,a právě díky tomu je velmi pevný v oděru.
Jen tak něco koberec ze sisalu nepoškodí. Vydrží časté mechanické namáhání. Ze sisalu se vyrábí nejen koberce, ale také venkovní rohožky.
Používá se také k výrobě například škrabadel pro kočky.
Pokud sháníte koberec do interiéru, kterému nevadí vlhkost, zkuste koberec z mořské trávy. Tato přírodní vlákna vynikají svým teplým a přirozeným vzhledem a jsou velmi jemná na dotyk.
Zároveň se hodí i jako koberec do kuchyně, protože mu nevadí ani rozlité pití. Vodu z něj snadno setřete, protože se nevsakuje do vláken.
Koberce z kukuřičných vláken patří k moderním materiálům, které splňují vysoké nároky na jednoduchou údržbu a odolnost vůči nečistotám a vytváření skvrn.
Mají příjemně jemnou strukturu, po které se dobře chodí. Navíc koberce z kukuřičných vláken vynikají také dlouhou životností.
V materiálech koberců máte už přehled. Podívejte se také, jak se koberce technologicky upravují. Poradíme vám, co znamená frisé, bouclé a co je to shaggy koberec.
Vytvořte z předsíně vkusný a příjemný prostor – stojí to za to. Jen si představte, jakmile otevřete dveře po náročném dni v práci, bude na vás čekat útulný domov.
Předsíň je místem s nejvyšší zátěží v celém bytě. Denně po ní projdeme nesčetněkrát, a to často v botách, se kterými jsme před chvílí kráčeli po ulici. Výběr správné podlahy do předsíně je proto klíčový pro její dlouhou životnost a váš komfort. Zároveň může krytina představovat designový kousek, který s elegancí přivítá doma nejen vás, ale i vaše hosty. Vstup do vašeho domu či bytu může být nejen praktický, ale i reprezentativní.
Plovoucí podlaha, běžně známá i jako „plovoučka", je oblíbený typ podlahové krytiny. Jednoduše se instaluje a údržba jde taky od ruky. Zorientujte se v jejich vlastnostech. Poznejte výhody i nevýhody.
PVC podlahy jsou oblíbenou volbou mnoha domácností díky snadné údržbě a široké škále designů. Při jejich výběru záhy narazíte na dilema: vybrat si PVC s filcem, nebo bez? Poradíme.