Jak vybrat PVC podlahu: Poradíme, do jakých místností se hodí

Doba čtení 5 minut Jak vybrat

Pokládka nové podlahy je rozhodnutí, které změní váš domov na několik let. V dalším díle našeho seriálu o pokládce PVC vám poradíme, jak vybrat PVC, jaké jsou jeho výhody i do jakých místností se hodí. Dozvíte se také rozdíly mezi bytovým a zátěžovým PVC a proč se setkáte také s názvem lino.

Výhody PVC podlahy

Při výběru PVC podlahy vás určitě potěší příznivá pořizovací cena. Kromě toho moderní PVC seženete v mnoha různých dekorech – jednobarevné, vícebarevné mozaiky a vzory, imitace dřeva, betonu nebo třeba kamene.

PVC podlahu využijete prakticky v jakékoli místnosti – od dětského pokoje, po kuchyň, dílnu nebo obývací pokoj. Jednoduše si vyberete přesně takový vzor, který se vám do interiéru nejvíce hodí.

Vybírat novou podlahu můžete i podle stylu, jakým máme zařízený zbytek domácnosti. Jednoduchou jednobarevnou PVC podlahou podtrhnete například skandinávský styl bydlení.

Jako další výhody PVC oceníte, že:
  • je příjemné na došlap,
  • nestudí a dobře izoluje teplo,
  • snadno se pokládá,
  • hodí se i na teplovodní podlahové vytápění.
PVC podlahy se navíc velmi snadno udržují. Stačí běžná péče jako je zametání a pravidelné vytírání. Což z PVC dělá ideální podlahu do kuchyně.

Převržená psí miska s vodou nebo vylité pití? Díky hladkému povrchu se PVC podlaha při polití snadno setře, takže je vhodná i do domácností s malými dětmi nebo domácími zvířaty.

Mezi přednosti PVC podlahy patří snadná instalace a nenáročná údržba. Při výběru se stačí řídit nároky na konkrétní podlahu a z nabídky PVC podlah si rozhodně vyberete.


Bytové nebo zátěžové PVC podlahy: V čem se liší

Pokud vybíráte PVC podlahu, tak se kromě dekoru určitě zaměřte i na další parametry, které si teď podrobněji představíme.
    PVC podlahy dělíme podle odolnosti na:

  • Bytové PVC - využijete jak v méně namáhaných místnostech, jako je ložnice, tak i v těch frekventovanějších. Poslouží jako ideální podlaha do kuchyně, chodby i dětského pokoje.

  • Zátěžové PVC - hodí se i do velmi namáhaných prostor. Například do dílny, restaurace, kadeřnictví, obchodu a podobně. Využívá se díky své odolnosti a snadné údržbě i ve výrobních halách, ordinacích nebo školách. Také ho seženete v mnoha různých dekorech a využijete ho i doma.

I bytové PVC nabízí špičkovou odolnost a odolá i velké námaze. Před pořízením nové podlahy si projděte hlavně následující parametry.

Zátěžová třída – čím vyšší číslo, tím větší odolnost. U každé PVC podlahy najdete piktogram, který vám ukáže, do jakých prostor se podlaha hodí. Třída zátěže ukazuje tři typy využití – v bytových prostorách, v komerčních a veřejných budovách, v průmyslových budovách.
Třída zátěže vám ukazuje, kolik toho podlaha snese.

Nášlapné vrstvy – chrání podlahu proti opotřebení způsobené každodenním používáním. Dokáže prodloužit životnost podlahy. Výška nášlapné vrstvy se udává v milimetrech. Pro bytový prostor je doporučená výška nášlapné vrstvy 0,25 mm a více.

Typ povrchové úpravy – některé typy PVC podlah mají kromě nášlapné vrstvy ještě další ochranu. Jde například o PUR povrchovou úpravu. Jde o poslední vrstvu podlahy, která uzavírá mikropraskliny v podlaze. Díky tomu se na PVC s PUR ochranou neusazují nečistoty. Podlahu díky tomu snadno udržíte čistou.

Možnost použití kolečkových židlí – ne všechny PVC podlahy si rozumí s kolečkovým křeslem. Pokud vybíráte podlahu do dětského pokoje nebo pracovny, tenhle parametr vám ukáže, jestli je podlaha vhodná právě na pravidelné přejíždění kolečky židle.

TIP
PVC podlahu snadno ochráníte před škrábanci praktickou podložkou pod kolečkovou židli.

Tlumení kročejového hluku – PVC podlahy velmi dobře pohlcují hluk. V technických parametrech najdete také informace, o kolik decibelů dokáže podlaha tlumit hluk.

Odolnost proti uklouznutí – důležitý parametr v případě, že máte malé děti nebo domácí zvířata. Těm to totiž na hladkých podlahách často klouže. Proto můžete vybírat PVC podlahu i podle toho, jak je odolná právě proti klouzání.

Všechny důležité informace o PVC podlaze vždy najdete v technickém listu.


Lino nebo PVC: Jaký je v nich rozdíl

Věděli jste, že se PVC podlaze někdy nepřesně říká lino? Linoleum, ze které zkratka lino pochází, je ale přírodní materiál, který s PVC nemá příliš společného.

Linoleum se vyrábí ze směsi přírodních materiálů - nejčastěji z juty, korku, dřeva nebo pryskyřice. Lino nenabízí tak velkou odolnost a je náročnější na údržbu. 

Původní PVC podlahy vznikly nejprve jako náhražka drahého a těžko dostupného linolea.

Tyto rané napodobeniny přírodního linolea ještě z kraje 90. let toho ale s moderními PVC podlahami nemají mnoho společného. Přesto název lino pro PVC podlahy natolik zlidověl, že se s ním stále setkáte. Detailněji toto téma rozebíráme v samostatném článku Jaký je rozdíl mezi linem, linoleem a PVC podlahou?

Jak vybrat PVC podlahu už víte. Mrkněte se i na další články z našeho seriálu, kde vám poradíme:

Jak změřit podlahu před pokládkou PVC

3 tipy, jak připravit podlahu na pokládku

Jak na pokládku PVC podlahy

Jak na pokládku PVC podlahy bez lepení

Jak o PVC podlahu správně pečovat

Stále hledáte vysněnou podlahu pro útulný domov? Podívejte se na kompletní nabídku PVC podlah. Jestli sháníte levné PVC, tak se mrkněte na náš výprodej PVC. Najdete tam pravidelně PVC v akci.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace