Kde ve světě se jí na podlaze a jaké výhody to přináší

Doba čtení 4 minuty Inspirace a zajímavosti

Přidat více aktivity do života se zdá skoro nemožné. Přitom stačí malé změny. Třeba si při jídle sednout na zem. Podívejte se, kde ve světě se běžně jí na podlaze a jaké zdravotní benefity to přináší.

Jak jedení na podlaze příznivě ovlivňuje zdraví

Sezení a konzumace jídla na podlaze patří mezi běžné praktiky zejména v Asii, především pak v Indii, Japonsku, Číně nebo Jižní Koreji. Proto se také v těchto kulturách často setkáte s různými sedacími polštáři, kusovými koberci nebo speciálními podložkami, které sezení na podlaze zpříjemňují.

Hinduismus pak zahrnuje několik tradic, které přímo souvisí se sezením na podlaze a zdravotními benefity, a to jak fyzickými, tak i psychickými.

Hinduisté například věří, že sezení a konzumace jídla na podlaze vyrovnává čakry a základní energie – Trigunas. Tam patří tři univerzální principy Sattva, Rajas a Tamas. Podle ajurvédy je základem spokojeného života dostat je do harmonie, což se děje právě i při sezení na podlaze.

Další výhody konzumace jídla na podlaze:
  • Lepší trávení – východní náboženství věří, že se při jedení vsedě na podlaze lépe uvolňují trávicí enzymy. Po jídle vám pak není těžko a netrápí vás například nadýmání.
  • Zasytí vás méně jídla – i podle západní medicíny může mít konzumace jídla na podlaze své výhody. Pokud například sedíte v tureckém sedu, mírně si tlačíte na břicho. K zasycení vám tak stačí méně jídla, což může vést i k redukci přejídání a snížení hmotnosti.
  • Větší koncentrace na jídlo – některé asijské národy věří tomu, že pokud jíte na podlaze, více se soustředíte na to, co jíte. Tvrdí dokonce, že to může vést k lepšímu vstřebávání živin. Co je ale jisté, že pokud jídlu věnujete plnou pozornost, jste dříve nasycení. Odpadá pak častá potřeba se po hlavním jídle něčím „dojíst”.
  • Lepší flexibilita – sezení na podlaze je nedílnou součástí mnoha kultur. Vede to nejen k lepší relaxaci, ale také k větší flexibilitě. Mnoho sedacích pozic vychází z jógy a populární je například Padmásana – poloha lotosového květu, která uvolňuje kyčle, kolena i čtyřhlavý sval stehenní (kvadriceps).
  • Zajišťuje lepší plynutí energií – podle hinduistů má sezení a jedení na podlaze další benefit. Tím je větší spojení s Matkou přírodou a vyrovnání kořenové čakry Muladhara, která nás spojuje se zemí. Celkově to pak vede k lepšímu proudění energie v těle.

TIP
Přečtěte si další zajímavosti o Fenoménu sezení na podlaze, kde se například dozvíte, jaké různé styly sezení existují.

Jak začít jíst na podlaze a užít si to

Ani našincům není sezení u jídla neznámé. Jen to většinou nepraktikujeme doma, ale třeba na výletě, kdy si uděláme piknik v přírodě. Začít sedět u jídla i běžně doma může být stejně příjemné. Stačí si k tomu vytvořit tu správnou atmosféru.

  • Experimentuje s polohou – najít si pohodlný způsob sezení na podlaze chvilku trvá. Zvlášť, pokud na to nejste vůbec zvyklí. Zkuste si nohy a kyčle pravidelně uvolňovat také v hlubokém dřepu. Pak si snáz najdete sedací polohu, která vám nejvíc sedne. Můžete zkusit sed na patách nebo se zkříženýma nohama.

  • Pořiďte si vhodné doplňky – studená podlaha nemusí k sezení úplně vybízet. Příjemné chvíle vám zajistí měkké hřejivé kusové koberce. Případně zkuste na sezení hebké kožešiny z ovčí kůže nebo sedací polštáře. Kromě toho se vám bude hodit i nízký stolek, kam jídlo můžete odkládat.

  • Začínejte pomalu – nemusíte hned přesouvat veškerá denní jídla na zem. Zkuste si ale užít alespoň jedno jídlo během dne při sedu na podlaze. Ideálně v době, kdy na to máte čas a můžete si jídlo opravdu užít a vychutnat. Jen tak získáte všechny výhody, které tento způsob konzumace jídla nabízí.

  • Pořiďte si speciální sadu nádobí – z jedení na podlaze se může stát rituál, který vám pomůže relaxovat a snížit stres. Zkuste třeba jíst na podlaze jen z určitého nádobí, které si k tomu účelu pořídíte. Může to být designový talíř nebo miska, co vám zpříjemní zážitek z jídla.

Možná se teď chystáte trávit více času na podlaze a začít si užívat všechny výhody, které to přináší. Nehoda se sem tam stane, takže se vám mohou hodit také osvědčené rady, jak odstranit skvrny z koberce. Nebo mrkněte na článek, jak na správné čištění podlah, abyste si sezení na nich opravdu užívali.


Žijte dlouho a blaze: jako obyvatelé modrých zón

Kromě sezení na podlaze při jídle existují i další metody, jak si zkvalitnit a zpříjemnit život.

Možná už jste slyšeli o modrých zónách (blue zones). Jde o oblasti, kde se lidé v průměru dožívají velmi vysokého věku. Klíčem k tomu je zdravá strava, aktivní životní styl a třeba právě i trávení více času na podlaze. Fenomén modrých zón popsal americký novinář, cestovatel a autor knihy Modré zóny: 9 rad pro dlouhý život od lidí, kteří se dožili vysokého věku.

Na naší planetě skutečně najdete několik míst, kde se lidé běžně dožívají 90 a více let. Jde například o japonské město Okinawa, italský ostrov Sardinie, řecký ostrov Ikaria nebo největší poloostrov Kostariky Nicoya. Obyvatele těchto míst spojuje několik faktorů, které mohou vést k delšímu a spokojenějšímu životu.

  • Zdravá strava – hraje asi nejdůležitější roli. V jídelníčku obyvatel modrých zón najdete především ovoce a zeleninu, ořechy nebo luštěniny. Masu se nevyhýbají, ale jeho konzumace je omezená na menší množství a rozhodně ho nejí každý den.

  • Aktivní život a zdravý pohyb – obyvatelé modrých zón tráví více času na nohou. Každý pohyb se počítá, například hra s dětmi, práce na zahrádce nebo třeba procházka. Pohyb zkrátka patří mezi přirozenou součást jejich života.

  • Úleva od stresu – na chvilku vypnout, relaxovat a najít si čas pro sebe výrazně snižuje hladinu stresu a přispívá k celkové pohodě. Pro obyvatele modrých zón představuje takovou úlevu například modlitba, meditace nebo krátký odpočinek během dne.

  • Omezená konzumace alkoholu – některé kultury se alkoholu úplně vyhýbají, jiné preferují malé množství červeného vína k jídlu – například ve Středomoří.

  • Silné rodinné vazby a komunitní styl života – rodina hraje významnou roli v těchto oblastech, stejně jako silné sociální vazby v komunitě, kde se lidé navzájem podporují.

Už jste jen krůček od toho změnit své návyky a začít žít zdravější a aktivnější život. Vytvořte si k tomu domov přesně podle svých přestav.

Udělejte si doma pořádek a inspirujte se například minimalistickým japonským stylem bydlení.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace