Jaký je rozdíl mezi linem, linoleem a PVC podlahou?

Doba čtení 2 minuty Inspirace a zajímavosti

Přemýšlíte o nové podlahové krytině do svého interiéru? Chtěli byste něco moderního, efektního a praktického zároveň? Lino, PVC, linoleum či marmoleum? Jak se vlastně v těch pojmech vyznat? Vysvětlíme Vám, jaký je rozdíl mezi linem, linoleem a PVC podlahou a pomůžeme Vám vybrat tu nejvhodnější podlahovou krytinu.

Lino: pojem z minulosti

Pojem lino si většina z nás spojí s podlahovou krytinou, kterou jsme před rokem 1990 nacházeli ve svých domácnostech, na úřadech, ve školách či v nemocnicích. Vyznačovala se omezeným výběrem barev a vzorů.

PVC podlaha: moderní podlahová krytina

Dnes jsou s pojmem lino často spojovány tzv. PVC podlahy, které se ovšem vyznačují výbornými uživatelskými vlastnostmi. Snadno se instalují, čistí, jsou odolné proti mechanickému poškození a vykazují dlouhou životnost.

PVC podlahy navíc dobře izolují chlad ze země a můžeme je pokládat i na podlahové vytápění. Mezi jejich nespornou výhodu patří výroba ve velkém množství barev a dekorů. Věrně imitují libovolný povrch, ať už jde o různé druhy dřevin, kámen, keramickou dlažbu či korek.


Linoleum: přírodní alternativa

Naopak pod pojmem linoleum nalezneme přírodní podlahovou krytinu, s jejíž výrobou se začalo již koncem 19. století.

Věděli jste, že?
Název linoleum vznikl spojením dvou latinských pojmů: linum (len) a oleum (olej).

Tyto dvě klíčové suroviny se pro výrobu linolea používají dodnes. Linoleum se vyrábí ze lněného oleje, pryskyřic, korkové nebo dřevité moučky, vápence a juty. Přidávají se také různé pigmenty. Linoleum s korkovou moučkou je měkčí, a proto se většinou rychleji opotřebuje, zatímco linoleum s dřevitou moučkou je pevnější a více odolává mechanickému poškození.

Často najdete toto „lino“ pod obchodní značkou „marmoleum“. Mezi výhody této podlahové krytiny patří dobrá odolnost, dlouhá životnost a zachování neměnného vzhledu. Nevýhodou jsou opravdu vysoké nároky na pokládku, vyšší cena a nutnost pravidelné údržby (voskování).

Nyní už víte, co se skrývá pod pojmy lino, linoleum či PVC podlaha. Záleží jen na Vás, pro jakou podlahovou krytinu se rozhodnete. S jejím výběrem Vám poradíme v článku Jak vybrat tu správnou podlahu.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace