Přípravky na vinylové podlahy: Proč dát přednost speciální péči

Doba čtení 2 minuty Instalace a údržba

Vinylová podlaha patří mezi nenáročné krytiny. Svým dekorem a příjemným došlapem zútulní domov. Péči o ni nepodceňujte a při čištění vsaďte na vhodné přípravky. Poradíme vám, jaké vybrat.

Proč si vybrat speciální čističe na vinylové podlahy

Každý výrobce vinylové podlahy deklaruje její vlastnosti a odolnost jen při správné pokládce a vhodné údržbě. Vinylové podlaze většinou stačí pravidelné suché čištění – zametání nebo vysávání.

Pro oživení vzhledu podlahy a setření viditelných nečistot pak použijte jemný mop a šetřete s vodou. Z mopu nebo hadru by při vytírání rozhodně neměla kapat voda. Povrch by měl do pěti minut kompletně vyschnout.

Při výběru úklidových prostředků se dívejte po speciálních čističích na vinylové podlahy. Nevhodnou péčí totiž můžete podlahu poškodit nebo zkrátit její životnost.

Výhody speciálních čistících prostředků na vinyl:

  • Nepoškodí povrch vinylové podlahy.
  • Šetrně odstraní nečistoty a mastnotu.
  • Navrací podlaze přirozený lesk.
  • Neobsahují agresivní ani pro vinyl nevhodné látky.


TIP
Vyberte si takový čistič, který vám usnadní budoucí úklid. Například SIDOLUX EXPERT zanechává na podlaze ochrannou polymerovou bariéru, která zamezuje vzniku nových nečistot.

Jak vybrat speciální čistič na vinylové podlahy

S výběrem vhodného čisticího prostředku pro vaši vinylovou podlahu vám poradí například naši specialisté v prodejnách BRENO. Kromě toho i výrobci sami doporučují vhodné čističe, které podlahu nepoškodí.

Ke každé plovoucí vinylové podlaze typu „click“ i k lepenému vinylu dostanete podrobné pokyny, jak se o podlahu starat. Kromě doporučení, abyste podlahu vytírali jen vhodným přípravkem určeným na vinylové podlahy, se dozvíte také to, co dělá například dlouhodobé působení stojaté vody s podlahou. Tomu věnujte pozornost zvlášť, jestli patříte mezi milovníky květin a majitele domácích mazlíčků. Právě květináče položené na podlaze nebo misky s vodou často způsobí nepříjemnosti. Pokud voda na vinylové podlaze stojí 10-24 hodin, pak může její vrchní vrstva zešednout. Proto kromě vhodných přípravků použijte například podložku, která podlahu před vodou ochrání.


Při výběru vhodného čisticího prostředku na vinylové podlahy si zkontrolujte hlavně složení výrobku.

Vyhněte se všem agresivním čističům na bázi chlorovodíku (SAVO), bělidlům nebo abrazivním prostředkům. Různé tekuté písky a další abrazivní čističe totiž obsahují ostré mikročástice, který sice krásně vydrhnou například umyvadlo, ale na vinylovou podlahu rozhodně nepatří.

Pro všechny případy mějte v zásobě také odstraňovač skvrn z vinylové podlahy. Například silná barviva, jako je červená řepa, inkoust, barva na vlasy nebo červená paprika, dokážou na podlaze zanechat nepěkný flek.

Při každé nehodě, kdy dojde k silnému znečištění podlahy hlavně jednejte rychle a skvrnu co nejdřív setřete.

Co (ne)dělat, když nemám speciální čistič

Pokud potřebujete vinylovou podlahu vyčistit a žádný speciální čisticí prostředek nemáte zrovna po ruce, dá se to vyřešit.

Ideální je vsadit na čistou vodu. Zvlášť pokud potřebujete podlahu jen setřít od běžných nečistot. Pokud bojujete se silnějšími skvrnami nebo mastnotou, přidejte do vody pár kapek univerzálního čisticího prostředku. Před použitím se ale ujistěte, že neobsahuje žádné nevhodné látky. Můžete ho také vyzkoušet na nějakém málo viditelném místě. Tím se přesvědčíte, že na podlaze nezpůsobí zásadní škodu.

Na vytírání vinylové podlahy nejsou vůbec vhodné například přípravky na mytí nádobí (způsobují mastnotu a vznik skvrn při chůzi) nebo různé agresivní čističe do koupelen. Ty totiž často obsahují právě bělidla, která mohou vinyl poškodit.


Občas narazíte i na rady ohledně čištění podlahy octem. Ten se ale vůbec nedoporučuje na některé povrchy, jako je například dřevo. A ani vinylová podlaha není na čištění octem uzpůsobená. Ocet je kyselina a silnější koncentrace může vinylovou podlahu poškodit.

Věříme, že vás naše tipy na údržbu vinylové podlahy zaujaly a váš domov bude s novou inspirací zas o něco útulnější a hezčí. Máte ještě čas? Podívejte se i na další články, kde se dozvíte: Jak správně pečovat o PVC podlahu nebo Jak odstranit skvrny z koberce.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace