Nivelaci podlahy zvládnete jednoduše: Poradíme, jak na to

Doba čtení 4 minuty Instalace a údržba

Pořídili jste si novou podlahu a už zbývá ji jen položit. Ještě, než se do toho pustíte, vás čeká nivelace podlahy. Poradíme vám, co to je nivelace podlahy a jak vám vykouzlí dokonale hladký povrch.

Co je to nivelace podlahy

Jako nivelaci podlahy označujeme proces vyrovnání podkladu.

Jde o nezbytný krok před položením všech podlahových krytin, Setkáte se s ní u pokládky metrážového koberce, PVC/lina nebo vinylové podlahy.

Před samotným pokládáním se ujistěte, že je podklad čistý, rovný, hladký a suchý. Právě s tím vám velmi snadno pomůže právě správně provedená nivelace podlahy.

Jedině správně nainstalovaná podlahová krytina vám zajistí vlastnosti deklarované výrobcem a vydrží požadovanou zátěž. Při pokládce podlahy je klíčové dodržet rovinnost povrchu. Podle normy ČSN by odchylka od rovinnosti podlahy neměla překročit 2 milimetry na 2 metry.

Proč se dělá nivelace podlahy

Správně vyrovnaný a připravený povrch vám výrazně usnadní pokládku nové podlahy.
Pustit se do nivelace podlahy se vám vyplatí z několika důvodů:

  • Zajistíte si dokonale hladký povrch – nivelace odstraní nerovnosti na podlaze, které by mohly novou krytinu například zvlnit nebo jakkoli deformovat.

  • Zlepšíte stabilitu nové podlahy – nivelace zajistí rovný povrch a rovnoměrné rozložení zátěže na podlahovou krytinu.

  • Zvýšíte životnost podlahy – správně položená podlaha vydrží mnohem déle jako nová.

  • Zjednodušíte si pokládku – pokládat podlahu na správně připravený a vyrovnaný povrch je jedna radost. Práce vám půjde pěkně od ruky a zabere méně času.

  • Zlepšíte vzhled nové podlahy – každá sebemenší nerovnost se po čase projeví. Nivelace ale podklad dokonale vyrovná, takže vaše nová podlaha krásně v místnosti vynikne.

Jak správně připravit podklad na samonivelační stěrku

S nivelací podkladu vám pomůže samonivelační stěrka. Jedná se o práškovou směs, která se míchá s vodou v určeném poměru. Je to malý zázrak pro každého, kdo se chystá na pokládku podlahy. Udělá za vás spoustu těžké práce.

Samonivelační stěrka se nanáší až na připravený podklad, který si nejprve zbavte všech nečistot, jako je prach, zbytky původní krytiny, mastnota a hrubé částice. Případné díry v podkladu je třeba vyplnit tmelem, aby stěrka neprotekla.

Ještě lepších výsledků se samonivelační stěrkou dosáhnete, když před její aplikací použijete správnou penetraci. Ta totiž uzavře póry v podkladu, a díky tomu se samonivelační stěrka po povrchu mnohem lépe rozlije.


Penetraci vybírejte podle toho, jestli se chystáte pokládat podlahu na savý (cementový, betonový, anhydritový), nebo nesavý povrch (dlažba).

TIP
Podrobný návod, jak na to, jsme pro vás sepsali v článku Jak na penetraci podlahy.

Nivelace pomocí stěrky podlahy krok za krokem

Práci se samonivelační stěrkou zvládne i podlahář-začátečník. Stačí dodržet tento jednoduchý postup:
  1. Použijte vhodnou penetraci.
  2. Vyberte si vhodnou samonivelační stěrku dle podkladu.
  3. Smíchejte ji s vodou v poměru, který udává výrobce.
  4. Mícháním vytvořte dokonale hladkou hmotu, ve které nejsou žádné hrudky.
  5. Hotovou směs nalijte rovnoměrně na podlahu/podklad.
  6. Stěrku na povrchu provzdušněte nivelačním válečkem, který odstraní případné vzduchové bubliny a další drobné nerovnosti.
  7. Nechte stěrku pořádně vyschnout. Dodržujte pokyny výrobce. Dále zbruste případné nerovnosti.
Před instalací podlahové krytiny doporučujeme další penetraci, která vede k uzavření pórů, sníží prašnost a nasákavost. Díky tomu spotřebujete méně lepidla.


Na co si dát pozor při nivelaci podlahy

Při práci se samonivelační stěrkou na vás nečíhají žádné záludnosti. Přesto si ale ohlídejte několik věcí, které vám usnadní práci:

  • Pracujte rychle – samonivelační stěrka poměrně rychle tuhne. Zhruba po půl hodině od nalití stěrky na podlahu už s ní nelze příliš manipulovat.

  • Hlídejte si teplotu a vlhkost v místnosti – stěrku chraňte před veškerými výkyvy teplot. V místnosti, kde ji nanášíte, si dejte pozor na průvan i přímé sluneční záření. Všechny teplotní šoky mohou totiž ovlivnit vlastnosti stěrky.

  • Dodržujte „ochranné lhůty” – samonivelační stěrku nechte pořádně zaschnout. Vždy se řiďte pokyny výrobce konkrétní stěrky. Délka schnutí stěrky se odvíjí také od její tloušťky, teploty v místnosti nebo větrání. Druhý den už by neměl být problém po podlaze chodit, ale ideální je pustit se do pokládky nové krytiny až třetí den.

Teď už můžete s nivelací podlahy bez obav začít. Pomůžeme vám také s pokládkou vaší nové vysněné podlahy. Mrkněte na další články:

Pokládka vinylové podlahy krok za krokem

Jak položit koberec celoplošným lepením

Jak položit PVC/lino


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace