Jak připravit podlahu na pokládku PVC: Poradíme, jak vyrovnat podlahu

Doba čtení 4 minuty Instalace a údržba
Aby vám vybraná PVC podlaha sloužila co nejdéle, připravte správně podklad na pokládku. Jedině tak si zajistíte dlouhou životnost podlahy. Správně připravený podklad vám také ulehčí samotné pokládání. Poradíme vám, na co si při přípravě podlahy dát pozor a jak si zajistit dokonale hladký podklad.

Pozor na nerovnosti: Připravte si podklad pod PVC podlahu

Rozhodně nestačí PVC podlahu koupit, vybalit a rovnou pokládat. Jako u každé podlahové krytiny, ať už jde o koberce, vinylovou podlahu nebo právě PVC, si nejprve připravte podklad.

Pohlídejte si, že je podlaha před pokládkou PVC:
  • Hladká
  • Rovná
  • Očištěná
  • Suchá

Dejte si pozor hlavně na rovinnost podlahy. Odchylku udává norma ČSN a neměla by být vyšší než 2 mm na 2 metry.

Na podlaze se proto zbavte všech nesourodých částí, které by mohly ohrozit přilnavost samonivelační stěrky nebo lepidla.

Větší nečistoty a různé zbytky materiálu vysajte například průmyslovým vysavačem. Pozor si dejte i na vlhkost a teplotu v místnosti.

Ideální teplota v místnosti, kde se chystáte pokládat PVC, je 18 °C. Tuto teplotu držte po celou dobu pokládky.
Na měření vzdušné vlhkosti doporučujeme vlhkoměr. Ten by neměl v místnosti ukázat více než 75 % relativní vlhkosti.

TIP
Dokonale hladkého podkladu docílíte také vhodně zvolenou penetrací. Ta uzavře póry v podlaze a zlepší vlastnosti vyrovnávacích hmot, jako je právě samonivelační stěrka.

Jak využít samonivelační stěrku pro pokládku PVC podlahy

Samonivelační stěrka funguje jako spása každého podlaháře. Na podlaze se totiž rovnoměrně rozlije a dokonale ji vyrovná na milimetr přesně.

Poradí si s nerovnostmi v rozmezí od 1 mm až do 15 mm. Po vylití a zatuhnutí samonivelační stěrky získáte skutečně hladký a rovný podklad připravený na pokládku nové podlahy.




Jak pracovat se samonivelační stěrkou

Nejprve smíchejte směs s vodou. Poměry a návod najdete vždy na obalu konkrétní samonivelační stěrky. Směs s vodou je třeba pečlivě rozmíchat, tím se vytvoří jednolitá hladká hmota, ve které nejsou žádné hrudky.

Následně hotovou stěrku nalijte na podlahu. Vzniklá viditelná napojení ihned vyhlaďte pomocí nivelačního válečku. Hodit se Vám může i další příslušenství pro vyrovnání podlahy.

Následně nechte stěrku opravdu důkladně vyschnout. Ideální délka schnutí stěrky je obvykle 24 hodin, ale záleží na tloušťce stěrky, teplotě v místnosti, větrání a podobně.

  • Nejvyšší povolená vlhkost cementového potěru nesmí překročit 2,0 % CM
    (1,8 % CM při aplikaci na vodní podlahové topení).
  • Vlhkost stěrky na anhydritovém podkladu nesmí překročit 0,5 % CM
    (0,3 % CM při aplikaci na podlahové topení).

Všechno musí pryč: Nezapomeňte odstranit zbytky staré podlahy

Pozor si dejte i v případě, kdy se chystáte položit novou podlahu na původní krytinu. Problematická není jen pokládka na původní PVC podlahu.

Pozor si dejte také při pokládání nové PVC podlahy na parkety nebo dlažbu. Tam může dojít k propsání původního podkladu do nové PVC podlahy. U pokládky na koberec zase hrozí proděravění PVC, protože podklad je příliš měkký.

U pokládky PVC rozhodně vždy doporučujeme původní podlahu kompletně odstranit.

Staré PVC nalepené na betonovém podkladu můžete odstranit nařezáním na menší pásy. K tomu se hodí například ostrý odlamovací nůž. Jednotlivé pásy pak odtrhněte od podkladu.

Se zbytky starého lepidla vám zase pomůže špachtle, se kterou zaschlé lepidlo snáz z podkladu oškrábete.

Jak připravit podlahu na pokládku PVC už víte. Mrkněte se i na další články z našeho seriálu, kde vám poradíme:

Jak změřit podlahu před pokládkou PVC

Jak na pokládku PVC podlahy

Jak na pokládku PVC podlahy bez lepení

Jednoduché tipy, jak správně pečovat o PVC podlahu

Stále hledáte vysněnou podlahu pro útulný domov? Podívejte se na kompletní nabídku PVC podlah. Jestli sháníte levné PVC, tak se mrkněte na náš výprodej PVC. Najdete tam pravidelně PVC v akci.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace