Vítr ve vlasech a provensálský styl u vás doma: Jde to jednoduše

Doba čtení 3 minuty Inspirace a zajímavosti

Vůně moře, levandule, slunce po většinu roku – i takové je Provence. Vneste nádech této jihofrancouzské oblasti i do svých interiérů. S našimi tipy to zvládnete levou zadní.

Provensálský styl bydlení vzbuzuje nostalgii

Byt zařízený v provensálském stylu potěší srdce nejednoho romantika. A nejenom jeho. Zařízení à la jižanský francouzský venkov pohladí na duši a vzbudí také nostalgii. Zkrátka takhle mohla bydlet vaše babička, kdyby se narodila v Provence.

Co je Provence
Provence je historické území v jihovýchodní Francii, které spadá do administrativního celku Provence-Alpes-Côte d'Azur. Mezi nejznámější města této oblasti patří Marseille a Toulon. Provence na západě hraničí s Avignonem a na východě se známým letoviskem Nice.
Takto můžete hravě bydlet i vy. Postačí pár detailů a rázem bude u vás doma vát jižanský vítr a vonět levandule. Víme, jak na provensálský styl.

Základní znaky provensálského stylu: vedou doplňky

  • Světlé barvy – středomořské klima v této oblasti přináší ročně i tři tisíce hodin svitu, což je častokrát dvojnásobek paprsků, kterých se nám dostává v České republice. Provensálskému interiéru proto dominují světlé a jemné pastelové barvy, kterým sluníčko sluší.

  • Přírodní materiály – k provensálskému interiéru patří dřevo, kámen, a třeba i přírodní látky v podobě lnu. Nesmí chybět ani patina, dodá předmětům vzhled dlouhého pobytu v přímořském klimatu.

  • Doplňky – nemyslíme tím jenom levanduli, ale také přehozy, polštáře, keramické doplňky a další „věcičky“, které podtrhnou útulnost provensálského stylu.


Jak na provensálský styl v kuchyni: Hlavní slovo má neuhlazenost

Kuchyně je srdcem našich domovů a v provensálském stylu bydlení má své patřičné místo, častokrát mu i dominuje. Nachází se v ní zejména:

  • Doplňky, kam se jen podíváte – v podobě smaltovaných nádob, keramických dóz, květinových ubrousků.

  • Mírná neuhlazenost – provensálská kuchyně rozhodně nemá skříňky ve vysokém lesku, prostě to chce světlé barvy, trochu patiny, a hlavně klid na duši. Tady nemusíte každý den pulírovat všechna zákoutí, to by provensálský styl doslova zabilo.

  • Příjemné materiály – v kuchyni většinu času stojíte na nohou – proto si zasloužíte podlahu, která nejenom dobře vypadá, ale je i příjemná na došlap. Zkuste vinylové podlahy v provensálském stylu, poslouží i PVC podlahy v provensálském stylu.Jak na provensálský styl v ložnici: Vyhrajte si s barvami

Při zařizovaní ložnice zaplesá nejedno srdce. Provensálská ložnice působí romantickým dojmem, ale zároveň nesklouzává do kýčovitosti – drží se svých barev a osvědčených doplňků.

V provensálské ložnici by proto neměly chybět přehozy, polštáře a další doplňky ve světlých a světle pastelových barvách. Vsaďte například na lněné povlečení a doplňte ho jemným levandulovým přehozem.

Útulnost všeho podtrhne kusový koberec v provensálském stylu. Pokud si po ránu přejete opravdu měkký došlap, vsaďte na metrážový koberec v provensálském stylu ode zdi ke zdi.

Vneste si kousek Provence na balkon

Provence je z větší části venkov, k němu patří příroda i zahrada. To, že bydlíte v paneláku, vás nemusí nijak omezovat. Vytvořte si svůj provensálský venkov na balkonu!

Budete potřebovat:
  • Malé sezení – postačí závěsné křeslo, nebo malý stolek s dřevěnou židlí. Provence přeje starým věcem – najděte nějaký kousek na v bazaru.

  • Romantická světýlka – v Provence poletují světlušky a patří jim noc. Vašemu balkonu budou patřit alespoň jemná světýlka.

  • Kytky a doplňky – pěstujte různé kytičky ve světlých a pastelových odstínech. Nemusí to být jenom levandule. A nezapomeňte ani na doplňky v podobě polštářů či luceren.

Zkuste i další inspiraci pro zelený balkon
Kdybyste si nebyli jistí, že je provensálský styl bydlení to pravé pro vás, zkuste naše další designové tipy: japonský styl, retro styl, elegantní styl, orientální styl, romantický styl, industriální styl nebo bohémský styl.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace