Elegantní styl bydlení nikdy nevyjde z módy

Doba čtení 3 minuty Inspirace a zajímavosti
Citát Coco Chanel, že ženy by měly vydávat méně peněz na šaty a více na eleganci, se dá lehce vztáhnout i na interiér. Elegantní styl bydlení je totiž nadčasový a nepodléhá trendům. Pokud ho jednou dotáhnete k dokonalosti, bude vám sloužit dlouhá léta tak dobře, jako dámskému šatníku slouží jedny malé černé. Zkrátka nikdy se vám neokouká.

Co je elegantní styl bydlení

Chcete-li svým blízkým jednoduše popsat elegantní styl bydlení, pravděpodobně použijete slova jako nadčasovost, noblesa či vkus.

Elegantní interiér je nejen esteticky zařízený, má i své charisma. Ostatně Audrey Hepburn měla pravdu, když řekla: „Elegance je ta jediná krása, která nikdy neslábne.“

Věděli jste, že?
Elegance ≠ minimalismus


I když si mnoho lidí myslí, že minimalismus je synonymem slova elegance, není tomu tak. Cílem minimalismu je vědomý nedostatek. Synonymem slova elegance je spíše půvab či krása.

Základní prvky elegantního stylu bydlení

  • Kvalita – u elegance platí, že méně je více. Myslete na Coco Chanel a místo mnoha prvků sáhněte po jednom, ale zato kvalitním.

  • Doplňky ano, ale střídmě – ani u elegantního stylu bydlení nezapomínejte na doplňky, ale všeho s mírou. Zkuste se podívat po mosazných sochách, designových vázách či elegantním kusovém koberci.

  • Jednoduché barevné kombinace – vybírejte si z ověřených kombinací a snažte se mít v interiéru maximálně dva až tři odstíny.


Typické materiály pro elegantní styl bydlení

Kvalita jde ruku v ruce s odolnými materiály. Zaměřte se tedy na dřevo, kov, sklo nebo kámen. Neznamená to však, že byste měli nakupovat to nejdražší. Stačí třeba jen lampička k nočnímu stolku s kovovou nohou, prosklený stolek do obývacího pokoje a podobně.

Dřevo se nejlépe vyjímá na podlaze. Dřevěná podlaha však není levnou záležitostí, zkuste se proto podívat na PVC podlahy v elegantním stylu či elegantní vinylové podlahy, které jsou kvalitní a od těch dřevěných je častokrát ani nerozeznáte. Interiér prokoukne i díky elegantnímu metrážovému koberci ode zdi ke zdi. Je to snad ta nejrychlejší a nejviditelnější proměna, kterou si můžete dopřát. 

TIP
Proměňte praktické zrcadlo v elegantní dominantu


Při vybírání zrcadla v elegantním stylu nemyslete jenom na jeho velikost. Sáhněte po kousku, který bude mít výrazný lem – například mosazný či silné dřevěné rámování. Vždy ho laďte do podobného dekoru, jaký mají nožičky vašeho nábytku.

Jak sladit elegantní styl bydlení s praktičností

U elegantního stylu bývá oříškem zachovat estetický dojem a zároveň mít místo pro každodenní vyžití. Vyřešit to můžete například dostatkem úložného prostoru, který do svých útrob skryje vše, co na první pohled k elegantnímu stylu nepatří, například takové dálkové ovládání.

Věříme, že vás tento styl interiérového designu zaujal, ať už doma nebo jen jako inspirace. Nutno podotknout, že hlavní myšlenky a z nich vycházející inspirace jsou minimálně zajímavé k zamyšlení. Pokud to stále není to pravé ořechové, co by se vám doma líbilo, podívejte se na další možnosti: orientální styl bydleníromantický stylindustriální styl či pastelový styl.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace