Lepená vinylová podlaha je odolná, snadno se udržuje a dlouho vydrží. Ostatně to samé můžeme říct o vinylové plovoucí podlaze. Základní rozdíl mezi těmito dvěma krytinami je hlavně v pokládce. Zatímco první krytina se na podklad lepí, dílce té druhé do sebe zapadají pomocí systému CLICK.
Přečtěte si také
Druhy vinylu: click nebo lepený
Aby si vinylová podlaha zachovala všechny své vlastnosti, je nesmírně důležité správně ji položit. Nezanedbejte proto ani jeden krok, poradíme vám, jak na to.
Vinylová lepená podlaha kopíruje podklad. Pro pokládku vinylové podlahy je ideální podklad, který je hladký, rovný, suchý, čistý a rozměrově stabilní. Proto nerovnosti vyšší než 2 mm na 2 m vyrovnejte.
TIP
Důležitá je i samotná přeprava vinylu a jeho skladování. Kartony položte vždy na rovný povrch a nikdy je nemějte ve svislé poloze. Ujistěte se, že podlahu neodložíte do velmi studených nebo velmi teplých prostor. Výkyvy teplot jí neprospívají.
Docílit opravdu rovného podkladu dá práci. Cementový podklad (starý i nový) podle potřeby očistěte, napenetrujte a vystěrkujte cementovou, případně sádrovou nivelační stěrkou. Nejvyšší povolená vlhkost cementového potěru nesmí překročit 2,0 % CM (1,8 CM při aplikaci na podlahové topení).
Při anhydritovém podkladu musí být horní vrstva přebroušena od vrchního šlemu. Poté naneste odpovídající penetraci a sádrovou nivelační stěrku. Vlhkost nesmí překročit 0,5 % CM (0,3 % CM při aplikaci na podlahové topení). Vlhkost měřte na více místech podlahy. Zjistěte, jak na to. Pomůžou vám naše 3 tipy, jak připravit podlahu na pokládku.
Před samotnou pokládkou přesuňte vinylovou podlahu do místnosti, kam ji budete instalovat. Nechte ji tam aklimatizovat minimálně 24 hodin. Teplota by se v tomto prostoru měla pohybovat v rozmezí 18–26 °C a vzduch by měl mít relativní vlhkost 50 ± 10 %.
TIP
Zboží před instalací zkontrolujte namátkovým otevřením jednoho kartonu. Ověřte, zda souhlasí barva, vzor, jestli je množství správné a na krabicích není žádné viditelné poškození. Neinstalujte žádné dílce, na kterých jsou viditelné jakékoliv vady, a ihned kontaktujte svého dodavatele.
Před pokládkou doporučujeme dílce z různých krabic promíchat mezi sebou, minimalizují se tak případné odstínové rozdíly.
Kromě aklimatizace podlahy je důležitá také teplota v místnosti. Teplota před pokládkou, během pokládky a po ní musí být konstantní (obvykle 24–72 hodin). Minimální teplota podkladu při pokládce je 15 °C, ideální je 18 °C. Velká okna raději zastiňte, aby se do nich sluníčko neopřelo, zbytečně nezvyšovalo teplotu v místnosti, a tím i teplotu instalovaného vinylu.
Výběr lepidla je pro úspěšnou instalaci lepeného vinylu zásadní. Pro lepení vinylových dílců proto používejte výrobci atestovaná disperzní lepidla s vysokou počáteční lepivostí. V místnostech s vyhřívanými potěry a výkyvy teplot doporučujeme používat lepidla s vysokou počáteční lepivostí a s vlákny. Rozhodně se vyhněte přeschlým lepidlům.
Podrobné údaje o druhu lepidla, použití, době odvětrání a otevřené době, typu ozubené stěrky, podmínkách skladování a bezpečnostních předpisech najdete v technických listech a na etiketách obalů lepidel.
Konečně přichází na řadu samotná pokládka dílců.
Pokud instalujete podlahu na podlahové topení, tak jedině až po řádné topné zkoušce. Opravdu postupný náběh podlahového topení dodržte (doporučujeme 30 dnů před samotnou pokládkou), jenom tak dosáhne podklad vyhovujících vlhkostních poměrů a stability. Při instalaci na podlahové topení topný systém vypněte 48 hodin před a 48 hodin po instalaci vinylových dílců.
Mrkněte i na další články z našeho seriálu o vinylu:
Jak změřit podlahu před nákupem vinylu
Sedmero pro přípravu podlahy na pokládku vinylu
Pokládka vinylové podlahy CLICK
Tipy a triky pro čištění vinylové podlahy
PVC podlahy, lidově nazývané lino, jsou oblíbené pro svou odolnost, cenovou dostupnost a snadnou údržbu. Někdy se však na linu objeví odolnější skvrny, které vyžadují speciální přístup. Zjistěte, jak efektivně vyčistit lino a zbavit se i těch nejodpornějších skvrn.
Spojení lina je klíčem k dokonalé podlaze bez viditelných spár a s dlouhou životností. Existují dva hlavní způsoby spojování lina: horkovzdušné svařování a svařování zastudena. V tomto článku se podíváme na výhody obou metod a ukážeme si, jak na to.
Mastný flek – na to se opravdu nedívá s potěšením. Ať už se jedná o kapku oleje z pánve nebo o usazený mastný film, zbavit se ho může být pěkný oříšek. Naštěstí existuje několik osvědčených metod, jak odmastit podlahu.
Vinylová podlaha je ideálním řešením do každé domácnosti, a to jednoduše proto, že má mnoho skvělých vlastností. Co ale dát pod vinylovou podlahu, pokud chcete její pozitiva posunout ještě o úroveň výš?