Click vinylové podlaze lidově častokrát říkáme i plovoucí podlaha. V jejím názvu odkazuje slovíčko „click“ na způsob spojení lamel jednotlivých vinylových dílců. Ty do sebe zapadají pomocí zámku, anglický výraz „click“ znamená v tomto případě zapadnutí či cvaknutí, lamely do sebe zkrátka perfektně pasují. Díky tomuto systému je pokládka vinylové podlahy tohoto typu opravdu jednoduchá.
Přečtěte si také
Druhy vinylu: Click, nebo lepený
I přesto byste však pokládce měli věnovat náležitou péči a nezanedbat ani jeden krok. V případě neodborné instalace se totiž na své chyby budete dívat několik dlouhých let. Podlahu zkrátka neměníme tak často jako jiné vybavení domu, například elektroniku.
Vinylovou podlahu nepoložíte jen tak na cokoliv. Samotný podklad musí být především hladký, rovný, suchý, čistý a rozměrově stabilní. Nerovnosti vyšší než 2 mm na 2 m vyrovnejte.
Přečtěte si více
3 tipy, jak připravit podlahu na pokládku
Nezapomínejte na samotnou přepravu a skladování podlahové krytiny. Kartony vždy pokládejte na rovný povrch v balení a nikdy ne ve svislé poloze. Ujistěte se, že podlahu neodložíte do velmi studených nebo velmi teplých prostor.
Minimálně 24 hodin před pokládkou dílce aklimatizujte – vinylovou podlahu přesuňte do místnosti, kde ji budete instalovat. Teplota by se v tomto prostoru měla pohybovat v rozmezí 18–26 °C a vzduch by měl mít relativní vlhkost 50 ± 10 %.
TIP
Zboží před instalací zkontrolujte namátkovým otevřením jednoho kartonu. Ověřte, zda souhlasí barva, vzor, jestli je množství správné a na krabicích není žádné viditelné poškození. Neinstalujte žádné dílce, na kterých jsou viditelné jakékoli vady, a ihned kontaktujte svého dodavatele.
Před pokládkou doporučujeme lamely z různých krabic promíchat mezi sebou, minimalizují se tak případné odstínové rozdíly.
Před samotnou instalací se dívejte i na teploměr. Teplota před pokládkou, během pokládky a po ní musí být konstantní (obvykle 24–72 hodin).Minimální teplota podkladu při pokládce musí být 15 °C. Pokud jsou v místnosti velká okna, doporučujeme je zastínit, aby se do nich sluníčko neopřelo a zbytečně nezvyšovalo teplotu v místnosti, a tím i teplotu instalovaného vinylu.
Než se pustíte do samotné instalace dílců, projděte si v hlavě postup krok za krokem a ujistěte se, že máte vše připravené a víte, co je vhodné a co nikoli.
Vinylová click podlaha je „plovoucí“ podlaha, proto lamely nepřilepujte ani nepřipevňujte k podkladu. Vinylové dílce nepokládejte pod vestavěný nábytek (kuchyňské linky, vestavěné skříně apod.). Velký tlak by je mohl znehodnotit. Plovoucí podlahu click ukončete u kuchyňské linky pod krycím soklem nebo vytvořte dilataci kolem noh linky. To samé platí i pro vestavěnou skříň, kdy podlahu od konstrukce skříně opět oddělte dilatační nebo přechodovou lištou.
Pokud vám v cestě nestojí žádný vestavěný nábytek, instalujte click vinylovou podlahu od stěny ke stěně. Po obvodu místnosti a kolem konstrukčních prvků však vytvořte 5–8 mm širokou dilatační spáru. U ploch větších než 200 m² vytvořte dilatační spáru rozměrnější, přibližně 10 mm po obvodu místnosti a kolem stavebních prvků. V případě, že je jedna samostatná stěna delší než 20 lineárních metrů, použijte 5mm prostorovou dilataci.
Na dilatační spáru nezapomínejte ani mezi dveřními vchody, zejména v místech, kde jsou mezi společnými prostory značné teplotní rozdíly.
Abyste maximalizovali akustickou izolaci a pohodlí podlahy, použijte pod vinyl typu click podložku. Ta zajistí stabilitu a správnou funkčnost click systému podlahy včetně ochrany jejích zámků.
Některé vinylové click podlahy mají podložku integrovanou přímo na lamele. V tomto případě už nepoužíváme žádnou jinou podložku a pokládka je tak jednodušší. U vinylové podlahy bez integrace podložky ji dokoupíte zvlášť – viz podložky pod vinylové podlahy. Vždy si vyberte značku, kterou doporučuje výrobce vinylové podlahy (v tomto případě nejsou vhodné materiály typu MIRELON, STARLON apod.).
Podložku položte v pruzích těsně k sobě tak, aby směřovala v úhlu 90 stupňů vůči delší straně lamel plánované nové podlahy. Podložku nijak zvlášť nepřipevňujte a dále na ni nepoužívejte penetrační nátěr.
Konečně přichází na řadu samotná pokládka dílců.
Položit vinylovou podlahu typu click sice zabere nějaký čas, ten každopádně bude skvěle investovaný. Poměrně příjemná práce vám vykouzlí útulnější a hezčí domov s novou podlahou, která hodně vydrží a skvěle se udržuje. Bude vám tedy zdobit interiér a dělat radost řadu let. Pokud se vám podlaha líbí, ale pokládka svépomocí vás neláká, neváhejte a svěřte pokládku našim odborníkům. Ti promění váš domov spolehlivě, rychle a na jedničku s hvězdičkou.
Máme pro vás návod krok za krokem, který vám ukáže, jak položit plovoucí podlahu u dveří. Zjistěte, jak správně řezat podlahu kolem zárubní, jak pracovat s posuvnými dveřmi a proč nezapomínat na dilatační spáry.
PVC podlahy, lidově nazývané lino, jsou oblíbené pro svou odolnost, cenovou dostupnost a snadnou údržbu. Někdy se však na linu objeví odolnější skvrny, které vyžadují speciální přístup. Zjistěte, jak efektivně vyčistit lino a zbavit se i těch nejodpornějších skvrn.
Spojení lina je klíčem k dokonalé podlaze bez viditelných spár a s dlouhou životností. Existují dva hlavní způsoby spojování lina: horkovzdušné svařování a svařování zastudena. V tomto článku se podíváme na výhody obou metod a ukážeme si, jak na to.
Mastný flek – na to se opravdu nedívá s potěšením. Ať už se jedná o kapku oleje z pánve nebo o usazený mastný film, zbavit se ho může být pěkný oříšek. Naštěstí existuje několik osvědčených metod, jak odmastit podlahu.