Ušetřete pořízením koberce tisíce korun za vytápění

10 minutVěděli jste, že snížením teploty v rodinném domě o 3°C můžete ušetřit až 40 000 korun za vytápění? To už je slušná úspora. Při současných cenách za energie se vyplatí hledat každý způsob, jak doma teplo udržet.
A nebojte se, že byste kvůli tomu museli mrznout. Zdravá teplota v místnosti se pohybuje mezi 18–20 °C. Pokud si v bytě nebo domě přetápíte, zbytečně utrácíte a navíc to ani není přínosné pro vaše zdraví.

Pořízením koberce pak můžete ušetřit další tisíce ročně. Nejde totiž jen o pocit. Koberce dokážou izolovat teplo a udržet ho v místnosti. Navíc oproti studené dlažbě je koberec příjemně teplý i když po něm chodíte jen v ponožkách nebo bosí.

Přečtěte si, jak si doma pořízením koberce udržet teplo a ušetřit za vytápění.

Zpátky do minulosti: Koberce jako tradiční způsob tepelné izolace
Jestli jste se někdy dívali na historické filmy, pak jste si určitě všimli tapisérií nebo gobelínů na stěnách. Ty totiž měly místnost nejen zdobit, ale také pomáhat udržovat teplo. Koberce a tapiserie jsou totiž tradiční způsob tepelné izolace.

A koberec před postelí také plnil svůj jasný účel. Rozhodně je příjemnější se procházet po měkkém koberci, než bosou nohou stoupat na studenou zem.
Nejen se zvyšujícími se cenami energií se vyplatí poohlédnout po každém způsobu, jak ulevit rodinnému rozpočtu. A zrovna za vytápění doslova vyletí oknem tisíce korun každý rok.

Podobně jako třeba závěsy nebo rolety na oknech pomáhají snížit únik tepla, tak i koberce na zemi udržují teplo tam, kde má být.

O jeden stupeň nižší teplota, o 6 % nižší účet za vytápění


Snížení teploty v místnostech má kromě nemalé finanční úspory i další benefity. A rozdíl dělá opravdu každý stupeň, který si na termostatu stáhnete dolů.

Už snížením o 1 °C si totiž můžete snížit náklady na vytápění až o 6 %. Shodují se na tom například experti z ekologických organizací Hnutí duha nebo Greenpeace.

Snížení teploty a méně spotřebované energie za vytápění totiž šetří nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí.

Snížení teploty v bytech a domech se snaží protlačit také nová vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu. Ta počítá právě s tím, že by se mělo vytápět na doporučených 18-20 °C. Pokud jste si doteď vytápěli třeba na 22 °C, může to pro vás znamenat poměrně velký teplotní šok.

Jenže pokud nemáte podlahové topení, pak jde od nohou pocitově velký chlad. A kolikrát nestačí ani tlusté ponožky nebo vlněné papuče.
Co ale reálně teplotu v místnosti udrží a zvýší nejen pocitově, jsou právě koberce.
V jakých místnostech stačí teplota 18 °C
 • Ložnice
 • Dětský pokoj
 • Pracovna
 • Obývací pokoj
 • Jídelna
 • Kuchyně
Naopak vyšší teplota kolem 20 °C by měla být v koupelně. Jenže i to je pro mnoho lidí teplotní skok. Podle odhadů si koupelny vytápíme až na 24 °C.

Zvýšit tepelný komfort ale můžete pořízením koupelnové předložky. Nejen že díky ní minimalizujete riziko uklouznutí, ale skutečně si pak vystačíte v koupelně s nižší teplotou.

Jednoduše vás totiž nebudou studit nohy při čištění zubů nebo ranním líčení. Výběru podložky ale věnujte také dostatek času. Rozhodně se hodí ty s vyšším vlasem a hustotou.

Chce to klid a nohy v teple: Jak vybrat vhodný koberec, který zahřeje
Jakmile cítíte teplo od nohou, výrazně se zvyšuje celkový tepelný komfort.

Představte si, že se procházíte bosou nohou po dlažbě a po koberci. Kde vám bude tepleji? Přestože teplota v místnosti zůstane stejná, větší pohodlí a teplo ucítíte při chůzi po koberci.

Proto si s kobercem můžete teplotu v místnosti s klidem snížit až o 2°C, aniž byste se museli omezovat ve svém pohodlí.

Alespoň nějaký koberec je proto lepší než žádný. Přesto ale jeho výběr nepodceňujte.

Pokud sáhnete po kvalitním koberci, máte jistotu, že vám vydrží dlouhá léta jako nový a udrží v místnosti více tepla.

Silné vlněné koberce nebo koberce s dlouhým vlasem mohou představovat poměrně vysokou investici. Jenže s nimi můžete ušetřit až 5 % výdajů za vytápění.

To při současných cenách energií znamená úsporu několika tisíc korun ročně. Investice do kvalitního koberce se vám tak velmi rychle vrátí.

Na co se zaměřit při výběru koberce, abyc co nejlépe držel teplo
 • Výška vlasu
  platí tu přímá úměra. Čím vyšší vlas, tím lepší izolační vlastnosti koberec nabídne. Například huňaté koberce shaggy s dlouhým vlasem si vás získají svou měkkostí a opravdu vysokým teplotním komfortem. Chlupaté kusové koberce se hodí prakticky do jakékoli místnosti, kde chcete zvýšit tepelný komfort. Výška vlasu u takového koberce je až 5 cm. Díky tomu se po něm velmi příjemně chodí a nemusíte se bát, že by vás na něm studily nohy.
 • Hustota vlasu
  stejně jako u výšky vlasu platí, že čím hustší, tím lepší. Hustší koberec je měkčí, příjemnější na došlap a také lépe izoluje teplo.
 • Materiál koberce
  vlněné koberce nabízí asi nejlepší tepelně-izolační vlastnosti ze všech materiálů. Dokážou také udržovat přirozenou vlhkost v místnosti. To znamená, že vám kvalitní koberec nejen zadrží teplo, ale zároveň se vám bude lépe dýchat. Příliš suchý vzduch dokáže zvlhčit a vysokou vlhkost naopak umí pohltit.
 • Filcový podklad
  používá se jako tepelně-izolační vyrovnávací vrstva, která je pevnou součástí koberce. Kromě toho, že vyrovná případné nerovnosti podkladu, dokáže ještě lépe izolovat teplo a díky tomu zvýší tepelný komfort koberce. Filcový podklad u koberce dokáže také snížit jeho kročejovou hlučnost a je celkově měkčí při našlapování.
 • Podložka pod koberec
  pokud pod koberec dáte podložku, ještě více zvýšíte tepelnou izolaci. Kromě toho dokáže podložka také prodloužit životnost koberce a celkově zvýšit jeho komfort.
Kusový nebo metrážový koberec
Jakmile se rozhodnete pro pořízení koberce, zbývá další otázka. Kusový koberec nebo metrážový? Oba typy mají své výhody a záleží jen na vás, pro jaký se rozhodnete.

Metrážový koberec, který pokryje celou podlahu, samozřejmě izoluje lépe. Teplo nikde z podlahy neuniká a úspora s ním bude vždycky větší, než s kusovým kobercem.

Pokud si ale chcete zvýšit tepelný komfort například jen kobercem u postele nebo v obývacím pokoji u gauče, pak je lepší vsadit na kusový koberec.

Pokud vybíráte koberec do dětského pokoje, zvolte metrážový, který pokryje celou podlahu.

Získáte tak jistotu, že teplo v dětském pokoji nebude nikde unikat. Po koberci se dětem navíc lépe chodí. Je měkčí na došlap, neklouže a nemusíte mít strach, že se děti při hře na zemi tak snadno nachladí.

Jakmile jednou místnost s kobercem vytopíte a zahřejete, koberec dokáže nahromaděné teplo v místnosti udržet. Zatímco z hladké podlahy vám bude vždycky utíkat. Proto snížení teploty tolik nepocítíte, jako v případě plovoucí podlahy nebo dlažby, která velmi rychle vychladne.

Pozor si dejte v případě, že chcete položit koberec na podlahové vytápění. Jde to, ale při výběru sledujte piktogramy u jednotlivých koberců. Ty, které jsou na podlahové vytápění vhodné, poznáte podle speciálního symbolu.

Vyzrajte letos na zimu a mrkněte se po novém koberci. Ať už zvolíte kusový koberec třeba jen do obýváku, nebo si celou ložnici vybavíte metrážovým kobercem, zvýšíte tepelný komfort a navíc ušetříte. Podívejte se na celou nabídku koberců z kvalitních materiálů, které vám zútulní domov.


Přečtěte si i další články z kategorie Inpsirace