Ušetřete pořízením koberce tisíce korun za vytápění

Doba čtení 4 minuty Inspirace a zajímavosti
Víte, že ve většině místností stačí vytápět na 18 °C? Snížením teploty můžete výrazně ušetřit za vytápění každý rok. Abyste si teplo v domácnosti lépe udrželi, vsaďte na kvalitní příjemný koberec. Nabízí totiž jedinečné izolační vlastnosti, které vám pomohou ukočírovat rodinný rozpočet za teplo.

I jeden stupeň dolů představuje tisícové úspory

Odborníci z ekologických organizací Hnutí duha nebo Greenpeace doporučují snížit teplotu v domácnosti o 1–2 °C.

Skrývá to v sobě hned několik benefitů. Kromě výrazné finanční úspory šetříte životní prostředí, ale zlepšujete i své zdraví.

Přílišné vytápění totiž vysušuje vzduch a může způsobit i vysoušení sliznic. Kvůli tomu se pak hůře dýchá a kvalita spánku výrazně klesá.

Snížením teploty v domácnosti o pouhý 1 °C dokážete snížit náklady na vytápění až o 6 % ročně. A to už představuje opravdu slušnou úsporu v řádu tisíců korun. I když ceny energií už nerostou takovým tempem, stále tvoří významnou položku rodinného rozpočtu.

Zároveň vám nižší teplota zajistí také kvalitnější spánek. Obecně se doporučuje například v ložnici držet teplotu kolem 18 °C.

Možná je to pro vás příliš velký teplotní šok a máte strach, že vás budou například studit nohy. Zvlášť pokud máte doma chladnou dlažbu nebo laminátové podlahy.

Koberce v sobě dokážou zadržet teplo. Proto slouží už po staletí jako prověřená tepelná izolace.

Chůze po nich je také pocitově příjemnější a zároveň vám teplo z místnosti neuniká tak rychle jako v případě hladkých podlah.


Na druhu záleží: Jak vybrat koberec, který nejlépe drží teplo

Při výběru koberce, který doma udrží co nejvíce tepla hraje důležitou roli řada faktorů. Aby koberec držel teplo nemusí být drahý.

Ideální jsou v tomto ohledu kvalitní metrážové koberce s filcovým podkladem, které položíte ode zdi ke zdi. Právě filcový podklad dokáže zadržet mnohem více tepla než koberce bez něj.

Díky svým vlastnostem a technologii zpracování dokážou poskytnout kromě výborných tepelně izolačních vlastností také vysoký komfort v podobě měkkého došlapu.

Dodatečnou tepelnou izolaci přidáte také instalací podložky pod koberec FLOORWISE. Ta vám dále zaručí komfortnější došlap a přidá místnosti na útulnosti.

Podle čeho vybrat kvalitní koberec, který udrží teplotu v místnosti:

Filcový podklad – tato tepelně-izolační vrstva tvoří pevnou součást koberce. Najdete ji na spodní straně koberce. Slouží také jako vyrovnávací vrstva. Umí zvýšit tepelný komfort koberce, snižuje kročejovou hlučnost a koberec je díky ní také celkově měkčí na došlap.

Výška vlasu – čím vyšší vlas, tím lepší izolační vlastnosti koberec nabízí. Například huňaté koberce shaggy vás okouzlí svou měkkostí a vysokým tepelným komfortem. Na takovém koberci vás nohy studit rozhodně nebudou.

Hustota vlasu – kvalitní koberce poznáte i podle hustoty vlasu. Čím hustší, tím lepší tepelně-izolační vlastnosti. Navíc jsou koberce s hustým vlasem příjemné na došlap a krásně měkké.

Materiál koberce - některé materiály dokážou zadržet teplo lépe než jiné. Vynikající vlastnosti v tomto směru nabízí vlněné koberce. Vlna drží teplo a také udržuje přirozenou vlhkost v místnosti.

Metrážový koberec nabízí větší tepelnou izolaci

Pokud váháte, jestli pořídit metrážový koberec, nebo se spolehnout na kusový, pak záleží především na vašich preferencích.

Jak metrážové, tak kusové koberce nabízí výborné tepelně-izolační vlastnosti. 
V případě metrážových koberců je zadržení tepla účinnější. Koberec pokrývá celou podlahovou plochu, a teplo tak nemá kudy unikat.

Kusové koberce ale mají také své výhody. Pokud například chcete zvýšit tepelný komfort jen na některých místech v ložnici nebo v obývacím pokoji, stačí umístit koberec před postel nebo pohovku.


V případě dětských pokojů je ideální vybrat si kvalitní dětský metrážový koberec. Zútulní dětský pokoj, vytvoří měkký a hřejivý hrací prostor a zvýší bezpečnost.

Po celoplošném koberci děti jen tak neuklouznou při hře, a navíc i dopad na koberec je měkčí.

V případě koberce si nahromaděné teplo doma udržíte déle. Proto snížení celkové teploty tolik nepocítíte jako v případě chladné dlažby a jiných hladkých podlah.

Připravte se na zimu a mrkněte se na celou nabídku koberců z kvalitních přírodních i syntetických materiálů a zútulněte si domov.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace