Jak vybrat robotický vysavač? Zvládne tvrdou podlahu i koberce

Doba čtení 4 minuty Instalace a údržba Jak vybrat
Mít pomocníka, který dokáže vysávat, zatímco jste vy například na procházce se psem – i tak vypadá život s robotickým vysavačem. Pokud si vyberete ten správný, máte úspěch zaručený.

Z počátku byly výkony robotických vysavačů rozporuplné. Mnozí z nás si vzpomenou například na videa, v nichž tyto stroje dokázaly roznést po celém bytě nehodu našeho domácího miláčka. Čisticí pomocník se tak záhy proměnil ve fantoma výkalů.

I tady jde však technika kupředu a nyní jsou na tom robotické vysavače lépe než kdykoliv předtím. Nehody podobného typu dokážou vybrané modely detekovat a taktně je z úklidu vynechat, navíc se už nezaleknou ani prahů či koberce. Postačí mít při výběru dostatek informací.

7 výhod, proč říct robotickému vysavači ano

  • Pracuje bez vás.
  • Je vhodný pro alergiky.
  • Udržuje domácnost v pořádku.
  • Jednoduše se ovládá.
  • Vaše domácnost bude bez chlupů od domácích mazlíčků.
  • Je nenáročný na údržbu.
  • Má jednoduché ovládání.

Druhy robotických vysavačů

Předtím, než se pustíte do výběru svého pomocníka, se seznamte se třemi základními druhy, které na trhu najdete nejčastěji.

Klasický robotický vysavač – podlahu vysaje, ale už nevytře.

Robotický vysavač s mopem – luxuje i vytírá. Někdy najednou, u levnějších modelů vysavač nejprve vysává, a po výměně zásobníku i vytře. Mokrý režim nepoužívejte na koberce.

Robotický mop – nahrazuje manuální mop. Vytírá všechny typy tvrdých podlah, ale nevysává.


Robotické vysavače vybírejte podle druhu podlahy

Jak z rozdělení vyplývá, základním parametrem při výběru robotického vysavače jsou podlahy, na kterých bude stroj pracovat.

Vybrat robotický vysavač na tvrdé podlahy je určitě jednodušší – stroj má zkrátka uklidit rovnou podlahu (vinylPVC), častokrát úplně bez překážek v podobě koberců. Zjistěte, jaké parametry sledovat a jak si vybrat robotický vysavač na tvrdou podlahu.

Na druhou stranu, ani výběr robotického vysavače vhodného na koberec není obzvlášť náročný. Postačí si vybrat stroj, který zvládne i nerovné povrchy (koberec). Při nákupu se proto zaměřte na robotické vysavače zvládající překonávat překážky. Zjistěte, jak vybrat robotický vysavač na koberec.

Máte doma zvíře?
Zkuste robotické vysavače, které se specializují právě na chlupy vašich miláčků. Jejich kartáče a sběrné nádoby dokážou posbírat zvířecí chlupy s vysokou účinností. Hodí se proto i do domácnosti s alergiky. Při výběru sáhněte po modelech, které rozpoznají výkaly na podlaze a obejdou je.

Nejčastější otázky při výběru robotického vysavače

Samozřejmě jsou tady i další atributy, co vám pomohou se rozhodnout. Sepsali jsme proto pro vás ty nejčastější otázky, na které v souvislosti s výběrem robotického vysavače narazíte.

Mám si vybrat robotický vysavač s navigací, nebo bez ní?

Asi vás nepřekvapí, že levnější kousky navigací nedisponují. To však znamená, že se po místnosti pohybují pomocí přednastaveného algoritmu, a zvládnou tak vyčistit pouze 70 až 90 % plochy.

Robotické vysavače s navigací si prostor předem zmapují a neskončí, dokud neprojdou každičkým zákoutím.

Jak dlouho vydrží robotický vysavač pracovat na jedno nabití?

Údaje se u jednotlivých modelů liší. Čím větší plochu bude váš robot vysávat, tím větší kapacitu potřebuje.

Při výběru proto sledujte dobu provozu, ta určuje, jak dlouho vysavač vydrží pracovat na jedno nabití. Rozpětí je široké, obvykle od 40–250 minut, nejčastěji zvládne souvisle pracovat 2 až 3 hodiny. Pak putuje do dokovací stanice, kde dobíjení trvá i několik hodin.

Proč je výkon robotických vysavačů slabší?

Ano, je pravda, že robotické vysavače na tom budou, co se týče sacího výkonu, vždy hůř než ty klasické. Není to ale důvod k panice.

Důvod spočívá zejména v odlišné konstrukci (u robotického vysavače nenaleznete dlouhou sací hadici) a také způsobu, jakým pracuje. Nečistoty se do sběrné nádobky přesouvají díky systému rotujících kartáčů a na to postačí výrazně nižší výkon.

Jak hlučné jsou robotické vysavače?

Méně než klasické. Důvodem je už zmíněný nižší výkon. U novějších modelů tedy během luxování uslyšíte i televizi, s těmi staršími to je o poznání složitější.

Nejběžnější modely jsou hlučné jako běžná konverzace (55–65 dB) a nejlépe vám poslouží, pokud budou pracovat během vaší nepřítomnosti. Jestli chcete u vysávání sledovat televizi, vyberte si méně hlučné modely (pod 55 dB).


Jaké typy kartáčů robotické vysavače mají?

Nejčastěji u nich najdete hlavní podélný a boční kartáč. První nadzvedává nečistoty do sacího otvoru a může být štětinový nebo gumový:

  • Štětinový podélný kartáč je tichý, zamotávají se však do něj vlasy a zvířecí chlupy.
  • Gumový podélný kartáč je hlučnější než štětinový, vlasy ani zvířecí chlupy se do něj ale nezamotávají.

Boční rotační kartáče slouží k zachycení nečistot v rozích místností.

TIP
Na trhu najdete i modely bez bočních kartáčů. To ale znamená, že jejich úklid není tak kvalitní – nedokážou se dostat do rohů místností.

Zkuste i naše další tipy pro dokonalý úklid. Zjistěte, jak správně pečovat o koberecjak na údržbu vinylu.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace