Jak připravit podlahu na pokládku koberce

Doba čtení 3 minuty Instalace a údržba
V prvním díle seriálu o pokládce koberce jsme si ukázali, jak správně změřit místnost a tím ušetřit. Teď je načase se podívat na to, jak připravit samotný povrch na položení metrážového koberce.

Jelikož nová podlaha patří mezi poměrně nákladné investice na několik let, určitě se vyplatí věnovat přípravě podkladu dostatek času.

Proč je příprava podlahy tak důležitá

V žádném případě nedoporučujeme pokládku na původní podlahovou krytinu. Kvalitní podklad má zásadní vliv na životnost koberce. Jak díky správnému pokladu ušetříte nemalé peníze se dozvíte v našem článku 3 tipy jak připravit Vaši podlahu na pokládku.

Připravte si dokonale hladký podklad

Ať už se chystáte pokládat podlahu v novostavbě nebo renovujete starší místnost, v první řadě je třeba věnovat pozornost přípravě podkladu.

Co si připravit na vyrovnání podlahy



Základní příprava podkladu na pokládku

Prvním krokem je podklad vysušit, vyčistit, zbavit prachu, hrubých částic a také případné mastnoty.

Pokud je povrch nerovný, vezměte si na pomoc brusku. Podklad tím vyhladíte a zbavíte všech nerovností, výčnělků, zaschlých zbytků lepidel, tmelů nebo barev. Následně podlahu vysajte.

Jak na penetraci podlahy

Jakmile podklad správně očistíte, je čas podlahu napenetrovat. K tomu si zvolte vhodnou penetraci na savý povrch (cementový, betonový, anhydritový) nebo nesavý povrch (dlažba, terasa).

Penetrace částečně uzavře póry v podlaze. Navíc penetrace zlepšuje vlastnosti vyrovnávacích hmot (například samonivelační stěrky).

Vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou

Samonivelační stěrka je základní stavební materiál, který vám pomůže s vyrovnáním podkladu před položením jakékoli krytiny. V našem případě metrážového koberce.

Jde o sypkou směs, která po smíchání s vodou vytvoří tekutou hmotu, která slouží k vyrovnání podkladu.

Pro aplikaci hotové hmoty na podlahu použijte nivelační váleček.

Po vylití tuhne samonivelační stěrka většinou do 24 hodin. Do druhého dne je pochozí a třetí den můžeme pokládat koberec.


Pozor na teplotu a vlhkost v místnosti

Při přípravě podkladu nepodceňujte ani teplotu a vlhkost v místnosti. Oba tyto faktory mají totiž vliv na to, jak dobře bude koberec následně na podlaze držet.

Ideální teplota v místnosti při pokládce by neměla klesnout pod 18 °C. Na určení vlhkosti si sežeňte vlhkoměr. Vlhkost v místnosti by neměla překročit 75 %.

Kromě vlhkosti vzduchu je třeba si dát pozor i na vlhkost podlahy. Nejvyšší povolená vlhkost u cementového nebo betonového podkladu je 2 %. U bezvodého síranu vápenatého (anhydrit) je to pak 0,5 %.


Pokud se chystáte pokládat koberec v suterénních prostorách, starších budovách nebo rekreačních stavbách (chaty, chalupy), dejte si na vlhkost obzvlášť pozor.

V takových prostorách totiž často dochází k teplotním výkyvům, není tam dostatečně izolace a často v nich kondenzuje vlhkost (v takovém prostředí mohou snadno vznikat například plísně). Vlhkost podlahy si můžete změřit kontaktním vlhkoměrem.

Jak připravit podlahu na pokládku už nyní víte. Přečtěte si další články, kde vám poradíme:

Jak správně změřit podlahu před pokládkou koberce

Jak správně aklimatizovat koberec před položením

Jak položit koberec oboustrannou lepicí páskou

Jak položit koberec celoplošným lepením

Jak položit koberec na kobercovou podložku

Jak správně napojit metrážový koberec

Jak vybrat lišty k metrážovému koberci

Zatím se jen poohlížíte po novém koberci? Mrkněte se na kvalitní metrážové koberce, zátěžové koberce nebo koberce v akci, kde vám přinášíme pravidelné slevy na koberce.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace