Fenomén sezení na podlaze: Zlepšuje flexibilitu a prodlužuje aktivní život

Doba čtení 4 minuty Inspirace a zajímavosti

„Neseď na zemi, nastydneš.“ Tuto větu slyšel v evropských končinách snad každý. U nás se zkrátka sezení na podlaze nenosí, v některých zemích je však součástí kultury. Podívejte se s námi na tento fenomén blíže.

V těchto zemích židle nepotřebují

Je to zkrátka tak, jiný kraj, jiný mrav. Nejvíce židlí a stolů se podle serveru Statista celosvětově prodá v USA a Německu. Naopak sezení na podlaze je běžné například v Číně, Indii, Japonsku a v Jižní Koreji.

Svět bychom mohli tedy rozdělit nejenom na západní a východní kulturu, ale také na „židlovou“ a „podlahovou“ kulturu. Zatímco v zemích té první se bez židlí neobejdeme, v krajích té druhé rozhodně nepatří k základnímu vybavení domácnosti. A zima od podlahy jim rozhodně není. Nemusí být ani vám, stačí mít na podlaze kusový nebo metrážový koberec, který je skvělým izolantem.

Proč lidé jedí na zemi

V zemích východní Asie tedy spíše místo židlí narazíte na sedací polštářky či rolovací podložky, a to i v luxusních restauracích. Pro Evropana to může být na první dobrou nepohodlné, zvyk je však železná košile.

Tradice má hned několik důvodů:

  • Praktické hledisko – potřeba šetřit místem v malých prostorech.
  • Náboženské zvyklosti – mnoho asijských kultur věří, že jídlo by se mělo konzumovat ve stavu čistoty, pokory a úcty.

V Japonsku například vychází z japonského náboženství šintoismu, které uctívá bohy (kami). Kami obývají všechny věci včetně přírody a lidé jim mají prokazovat úctu na místech, kde sídlí. Japonci věřili, že když rodiny jedí jídlo doma na rohožích tatami, potěší to kami, které v nich sídlí.

Zkuste sezení podle různých stylů
  • Seiza – formální, tradiční způsob sezení v Japonsku. Je to v podstatě sed v pokleku na nártech. Takto sedívali například samurajové.
  • Kiza – sezení v pokleku na patách.
  • Agura – neformální způsob sezení se zkříženýma nohama. Je to jednodušší způsob usednutí, který preferují starší lidé a cizinci.
  • Yokozuwari – sezení bokem. Přijde vhod zejména, pokud nosíte sukně či šaty.<
  • Wariza – další neformální sed. Podobá se pozici seiza, hýždě ale spočívají na podlaze a dolní končetiny máte pokrčeny do stran.

Benefity sezení na podlaze

Existuje několik důvodů, proč byste měli sed na podlaze zkusit:

  • Lepší trávení: Když sedíte na zemi se zkříženýma nohama a jíte, cvičíte zároveň jógu. Jen si to představte – předkloníte se, abyste si vzali jídlo z talíře, a pak se vrátíte do výchozí polohy. Posilujete tak břišní svaly, což může zabránit nadýmání.

  • Pocit plnosti: Sezení při jídle pomáhá bloudivému nervu lépe fungovat. Váš trávicí systém během jedení uvolňuje hormon zvaný leptin, ten vysílá do bloudivého nervu signál, že jste plní. Při správné funkci tohoto nervu si zprávu rychleji uvědomíte.

  • Lepší mobilita: Sezení na podlaze zlepšuje pružnost. Vaše starší já vám pak v budoucnu poděkuje.

  • Menší bolest dolní části zad: Ideální polohu představuje sed na podlaze se složenýma nohama.

  • Dlouhověkost: Pokud se dokážete snadno zvednout z polohy se zkříženýma nohama bez opory, je pravděpodobné, že budete žít déle. Sezení na zemi při jídle a vstávání několikrát denně je jedním z nejjednodušších způsobů, jak si přidat roky života navíc.



Zpříjemněte si sezení na podlaze

Po předcházejícím odstavci snad už všichni sedíte na zemi. Ano, není to pohodlné, chce to trénink a nějaké ty vychytávky.

Pocit tepla a pohodlí na tvrdé podlaze vám dodá kusový koberec (s čím vyšším vlasem, tím lépe). Případně pomůže pravá ovčí kožešina. Nemluvě o metrážovém koberci ode zdi ke zdi, to se vám bude na podlaze sedět jako na obláčku. Tento pocit navíc umocní podložka pod koberec.

Jestli se na výběr podlahy jenom chystáte, zkuste naše články, které poradí, jak ji vybrat tak, aby byla na došlap co nejpříjemnější:

Jak vybrat vinylovou podlahu,

Jak vybrat lino/PVC.



Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace