Čisticí zóny a rohože

Doba čtení 4 minuty

Díky čisticím zónám a rohožím zamezíte nánosu nečistot do interiéru. Poradíme, jak je vybrat a na co si dát pozor při jejich umístění.

Proč opatřit vstup čisticí rohožkou či čistící zónou?

Zejména v zimě je do budovy na podrážkách bot naneseno nejvíce nečistot v podobě prachu, písku, bláta, špíny ale třeba i posypové soli. Tyto nečistoty dokáží zašpinit celý vstupní prostor, což na první pohled příchozího hosta neoslní. Navíc při deštivém dni hrozí nebezpečí uklouznutí.

Jaký vliv mají čisticí rohože na úroveň čistoty?
  • Největší množství nečistot se do budovy dostane skrze podrážky bot nebo kolečka nákupních vozíků.
  • V letních měsících se většinou jedná o suché nečistoty, jako je štěrk a písek.
  • V zimních měsících je to naopak převážně voda spolu se solí, bahno, ale i posypový písek a štěrk.
  • Pokud objekt nemá žádnou čisticí zónu, zvyšují se náklady na údržbu a čištění podlah zhruba o 30 %.
Čisticí zóny se v kancelářích, halách, recepcích, obchodních řetězcích a dalších komerčních prostororách opravdu vyplatí. Při správně zvolené a nainstalované čisticí zóně se stačí jen projít bez otírání podrážek. Rohože dokáží zachytit většinu nečistot a tím ochránit následující podlahovou krytinu před poničením a zašpiněním.

Vstup vybavený čisticí zónou Vám nejen zpříjemní prostředí v objektu, ale také zvýší bezpečnost, ušetří práci a peníze na údržbu interiéru. Užitečné tipy pro úklid podlahových krytin najdete v našem článku Jak na čištění podlah.

Hlavní výhody čisticích zón

  • Čistá a chráněná podlaha ve vašich vstupních prostorech.
  • Speciální struktura, která zachytí nečistoty pouhou chůzí.
  • Snížení nákladů na údržbu podlah.
  • Čistá rohož při vstupu do firmy je perfektním uvítáním vašeho hosta.

Jak umístit čisticí zónu nebo rohož?

V bytě Vám postačí pouze venkovní rohožka před dveře. U rodinného domu je nejvhodnější variantou kombinace, jednu rohožku ven a druhou do vnitřních prostor, a to kvůli přímému vstupu zvenku. V případě větších budov je už třeba pokrýt mnohem větší prostor, který by co nejlépe chránil vnitřní podlahy před různými typy nečistot.

TIP
Aby čisticí zóna měla požadovanou účinnost, je důležité dodržet správný směr vzoru s ohledem na směr chůze.


Aby Čisticí zóna plnila svoji funkci efektivně, měla odpovídat velikosti, funkčnosti, ale i estetickému vzhledu interiéru v budově. Vyplatí investovat do kvalitních rohoží, které Vám zajistí delší životnost vnitřních podlah. Správná funkční délka činí cca tři až čtyři metry, samozřejmě záleží na konkrétních prostorech. Dalším ze základních kritérií je např. úroveň provozu při vstupu do budovy.

Pruhovaný vzor je u čistících zón téměř výhradně rovnoběžný s délkou role. Nezapomeňte, že pro dosažení požadované účinnosti musí mít čisticí zóna správný směr vzoru s ohledem na směr chůze.
Další možností je zvolit čisticí zónu s univerzálním vzorem, kde na směru pokládky nezáleží. Což je užitečné v případě, že směr chůze po čisticí zóně není jen dvousměrný.

Rádi vám s výběrem pomůžeme, využít můžete náš on-line chat, napsat nám e-mail na eshop@breno.cz či navštívit jednu z našich prodejen BRENO.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace