Čištění podlah: Jak na to

Doba čtení 3 minuty Instalace a údržba

Správná péče o podlahu prodlužuje její životnost a dodává jí krásný vzhled. Přečtěte si jednoduché tipy, jak na čištění podlahy. Poradíme, jak čistit vinyl, PVC podlahy i koberec.

Základní pravidla při čištění podlah

Každá podlaha je jedinečná a různé materiály vyžadují specifickou péči. Pro snadný úklid a méně nervů při čištění podlah stačí dodržovat základní pravidla:

  • Zvolte správný čisticí prostředek. Vybírejte jej vždy podle typu podlahy.
  • Koberce vysávejte ideálně všemi směry. Kartáček nástavce mějte zasunutý.
  • Vinylové podlahy nebo PVC naopak vysávejte s vysunutými kartáčky. Ochráníte podlahu před poškozením.
  • Při vytírání mop nebo hadr pečlivě vyždímejte. Neměl by zanechávat na podlaze příliš vody.
  • Pravidelně perte hadry na vytírání a vyměňujte nástavce mopu.
  • Parní mop účinně odstraňuje nečistoty například z dlažby. Nehodí se ale na PVC, vinylové nebo dřevěné podlahy.
  • U skvrn je klíčová rychlost. Nenechte ji zaschnout. Čištění bude díky tomu mnohem snazší.

Jak na čištění vinylových podlah

Výhodou vinylových podlah je bezesporu jejich snadné čistění. Díky ochranné PUR vrstvě, která zaceluje veškeré mikropraskliny na povrchu, se do podlahy nezašlapávají nečistoty. Proto se na podlaze většinou netvoří nevzhledné skvrny a fleky ze “zažrané” špíny.

Vinylovou podlahu proto ve většině případů stačí čistit nasucho. Na pomoc si vezměte vysavač, smeták nebo jen lehce navlhčený mop. Snadno se zbavíte prachu, zvířecích chlupů a dalších běžných nečistot v domácnosti.

Pokud už máte pocit, že podlaha vyžaduje důkladnější mokré čištění, sáhněte vždy po vhodném čisticím přípravku na vinylové podlahy. Seženete jak speciální koncentrované čističe skvrn ve formě spreje, tak i tekuté čisticí prostředky k ředění s vodou. Dodržujte doporučený poměr a nepoužívejte přípravku víc, než je nutné. Většinou na běžné čištění vinylové podlahy stačí smíchat prostředek s vodou v poměru 1:100 až 1:200.

Čisticí prostředky na podlahy ošetřené PUR vrstvou najdete také označené jako PU čističe. Jde o koncentrovaný čisticí prostředek, který si hravě poradí třeba i s mastnotou a nezanechává na povrchu podlahy žádné šmouhy.

Mokré čištění podlahy neslouží jen k odstranění skvrn a nečistot, ale také k oživení vzhledu vinylu. Důležité je ale sáhnout po správném čisticím prostředku na vinylové podlahy. Výborné výsledky nabízí například čistič na podlahy SIDOLUX EXPERT. Dokáže na povrchu vytvořit ochranný polymerový film, který působí proti dalšímu znečištění a podlaha díky němu získá lesk.

Jaká frekvence čištění vinylové podlahy je ideální? Záleží na mnoha faktorech. Rozhodující pro četnost suchého i mokrého čištění je především váš styl života. Pokud doma trávíte minimum času, pak se podlaha znečistí až po delší době. Jestli ale máte děti nebo domácí mazlíčky a vaše domácnost pulzuje životem, dostávají podlahy více zabrat. V takovém případě se čištění podlahy doporučuje klidně několikrát do týdne.

Další užitečné tipy pro snadné čištění vinylové podlahy

  • Všechny skvrny na podlaze vyčistěte co nejdříve pomocí jemné houbičky nebo hadříku.
  • Skvrnu čistěte vždy od krajů ke středu.
  • Nepoužívejte žádné agresivní čističe na bázi chlorovodíku (například SAVO) ani abrazivní čističe, které by mohly podlahu poškodit a zbytečně „obrousit” její ochrannou vrstvu.
  • Podlahu vytírejte pouze mírně navlhčeným mopem. Nikdy by z něj neměla kapat voda.
  • Nepoužívejte parní mopy. Vysoká teplota páry může podlahu poškodit.
  • Vybírejte jen vhodné čisticí prostředky určené na vinylové podlahy.

Jak na čištění PVC podlah

Čištění PVC podlah se do jisté míry shoduje s čištěním vinylu. Pravidelné suché čištění tvoří základ péče. Ve většině případů si vystačíte se smetákem nebo vysavačem.

Pokud má vaše PVC podlaha ochrannou PUR vrstvu, pak je její čištění snadnější. Stejně jako u vinylu se díky této svrchní vrstvě na povrchu neusazuje špína.

Na PVC/lino podlahy se často doporučují speciální čističe na elastické podlahy. Chrání povrch matným a protiskluzovým filmem. Díky tomu se na podlaze nedrží nečistoty a PVC podlaha získá po čištění obnovený vzhled.

PVC podlahy nejsou tak citlivé na vlhkost, nicméně i tady platí, že při mokrém čištění by na podlaze neměla voda stát několik hodin. V takovém případě hrozí její zešednutí.

I zde na odstranění odolných skvrn nebo třeba mastnoty většinou stačí smíchat čisticí přípravek v určeném poměru s vodou a podlahu jemně setřít.

Tipy pro snadné čištění PVC podlah

  • Nepoužívejte rozpouštědla nebo ředidla. Podlahu naleptají a nenávratně poškodí.
  • Jakékoli znečištění silným barvivem, například červenou řepou, inkoustem nebo třeba barevnými oleji, okamžitě setřete jemným hadříkem a vyčistěte. Jinak vám na povrchu podlahy zůstane trvalá skvrna.

Jak na čistění koberce

Ani údržby koberce se nemusíte nijak obávat. Každý koberec je z výroby ošetřený impregnační vrstvou, která ho účinně chrání proti znečištění. Výhodou koberce je i nižší koncentrace prachových částic v ovzduší. Při chůzi po hladké podlaze se rozvíří oblak prachu, v případě koberce se to ale neděje. Běžné nečistoty, jako je prach, zvířecí chlupy nebo drobky, se drží na povrchu koberce. Klíčem ke správnému čištění podlahy s kobercem je tak pravidelné vysávání. Nejenže se zbavíte veškerých nečistot na povrchu, ale také narovnáte vlas koberce. Díky tomu si koberec udrží svůj krásný vzhled a nebude působit zašle a zplihle.

Pořiďte si dostatečně výkonný vysavač

Abyste z povrchu koberce vytáhli veškeré nečistoty, sáhněte po vysavači s dostatečným výkonem, a to hlavně pokud máte domácí mazlíčky, kteří pouští chlupy. Díky pořádnému vysavači odstraníte veškeré nečistoty opravdu důkladně.

Nezapomínejte na pravidelnost

V případě koberce se doporučuje vysávání klidně 2–3× týdně. Jakmile se totiž nečistoty zašlapou do koberce, pak už se jich jen pomocí vysavače nezbavíte.

Při vysávání koberce používejte pouze vhodné nástavce, abyste si koberec zbytečně nepoškodili. Doporučujeme také přejíždět koberec vysavačem všemi směry. Díky tomu se mnohem lépe zbavíte nečistot a dostanete se do větší hloubky vláken.



Mokré čištění koberce a jeho zásady

U metrážových koberců se můžete jednou za čas pustit také do hloubkového mokrého čištění. Pro kusové koberce, které nejsou nijak fixované k podlaze, to ale není vhodná metoda.

Tepování neboli mokré čištění je ideální pro odstranění zašlapané špíny, mastnoty nebo eliminaci nepříjemných pachů. Aktivní látky ve speciálních čističích na koberce dokážou účinně oddělit nečistoty od vláken.

TIP
Jak se zbavit odolných fleků od kávy, psí moči nebo vína? Poradíme vám v podrobném návodu Jak vyčistit koberec od skvrn.
Po mokrém čištění vždy nechte koberec důkladně vyschnout. Do té doby byste po něm neměli vůbec chodit. Do mokrého čištění je lepší se pustit v teplejších dnech, kdy můžete nechat místnost větrat.

Další tipy pro správné čištění koberce

  • V případě lokálního znečištění koberce odstraňte skvrnu co nejdříve, aby nestihla zaschnout.
  • Při čištění používejte studenou nebo vlažnou vodu.
  • Nejprve odsajte přebytečnou vlhkost bílou bavlněnou utěrkou nebo papírovými ubrousky.
  • Při čištění postupujte od okrajů skvrny ke středu vždy po směru vlákna.

Čištění podlah si můžete ještě víc usnadnit a nechat si podlahu uklidit, zatímco budete v práci nebo na procházce. Sepsali jsme pro vás užitečné rady v článku Jak vybrat robotický vysavač.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace