Před pokládkou jakékoliv podlahy musí být její podklad rovný a hladký. I proto byste vyrovnání podlahy měli věnovat zvýšenou pozornost. Pokud si na této části procesu nedáte dostatečně záležet, následky se dostaví záhy, a vy po nich budete dennodenně chodit.
Například PVC, lepený vinyl a metrážové koberce jsou na nerovný povrch citlivé a kopírují každou nerovnost. Při jejich pokládce na nesprávně vyrovnanou podlahu může dojít ke zkopírování nerovností a snížení životnosti krytiny. Vinylová podlaha typu „click“ u nerovného podkladu nebude doléhat celou plochou, čímž bude nestabilní (mohou se porušit zámky), a postupně se znehodnotí.
Věděli jste, že?
To, jestli je povrch opravdu rovný, určuje tzv. rovinnost povrchu, u které se sledují odchylky výškové úrovně náhodně vybraných bodů podlahy. Podle normy ČSN by odchylka u rovinnosti podlahy neměla být vyšší než 2 milimetry na 2 metry.
Na tuto vychytávku nedá dopustit nejeden podlahář, dokáže totiž podlahu vyrovnat na milimetr přesně. Je tak ideálním pomocníkem pro vyrovnání podlahy před položením PVC a vinylu.
Vyrovnání podlahy samonivelační stěrkou se skvěle hodí pro vinylové i PVC podlahy a také pod koberec. Zjistěte, jak na samonivelační stěrku.
Mnoho lidí si oblíbilo vyrovnání podlahy suchou cestou, k čemuž využívají nejčastěji OSB desky. Tímto způsobem se dá vyrovnat křivá podlaha rychle a jednoduše a nemusíte čekat na její zaschnutí.
Jak už to však u rychlých řešení bývá, má to svoje ALE. OSB desky jsou totiž rozměrově nestálé, háklivé na vlhkost a případné spáry se lehce přenesou i do nové podlahy. Z těchto důvodů pokládka na OSB desky není vhodná.
Když už se pro tento způsob rozhodnete, je postup vyrovnání následovný:
Cementový potěr slouží jako podkladová vrstva. Instalaci podlahové krytiny na beton nedoporučujeme. Může totiž dojít k přenesení nerovností či prasklin, které snižují životnost podlahové krytiny.
Když už se rozhodnete pro cementový potěr, je postup pro vyrovnání následovný:
Na takto připravený, suchý, přebroušený podklad zbavený prachu se pokládá nová krytina. Nejvyšší povolená vlhkost cementového potěru nesmí překročit 2,0 % CM.
Anhydritový potěr je litá směs na bázi síranu vápenatého, která je jednoduchá na zpracování. Používá se jako podkladová vrstva u anhydritových podlah a využívá se i pro vyrovnávání podlahy. My však nedoporučujeme instalaci podlahové krytiny na anhydrit i vzhledem k jeho nedostatečné tvrdosti.
Když už se rozhodnete pro anhydritový potěr, je postup pro vyrovnání následovný:
Nejvyšší povolená vlhkost anhydritového potěru nesmí překročit 0,5 % CM.
Věděli jste, že?
Anhydrit není kompatibilní s běžnými stěrkami na bázi cementu.
A na závěr přinášíme srovnání, s tím, že naše doporučení je jasné – vyrovnávejte pomocí samonivelační stěrky. Jedině tak předejdete možným nepříjemnostem spojených s pokládkou vinylu a PVC na nerovné povrchy.
Mastný flek – na to se opravdu nedívá s potěšením. Ať už se jedná o kapku oleje z pánve nebo o usazený mastný film, zbavit se ho může být pěkný oříšek. Naštěstí existuje několik osvědčených metod, jak odmastit podlahu.
Pořídili jste si novou podlahu a už zbývá ji jen položit. Ještě, než se do toho pustíte, vás čeká nivelace podlahy. Poradíme vám, co to je nivelace podlahy a jak vám vykouzlí dokonale hladký povrch.
Vinylová podlaha patří mezi nenáročné krytiny. Svým dekorem a příjemným došlapem zútulní domov. Péči o ni nepodceňujte a při čištění vsaďte na vhodné přípravky. Poradíme vám, jaké vybrat.
Podlaha je jako cibule. Tvoří ji několik vrstev a každá se stará o jinou funkci. Chrání podlahu před poškrábáním, zlepšují tepelnou izolaci a dokážou tlumit kročejový hluk. Objevte vrstvy podlahy.