Rustikální bydlení: Zkuste ho v kuchyni, obývacím pokoji, doma i na chalupě

Doba čtení 4 minuty Inspirace a zajímavosti

Mějte interiér jako vystřižený z časopisu o rustikálním stylu. Máme pro vás osvědčené tipy, jak na rustikální kuchyň, obývák a celou chalupu. Nechybí ani rady, jakých doplňků se držet.

Co je to rustikální styl bydlení

Volně by se rustikální styl bydlení dal přeložit jako návrat k přírodě, ke kořenům našich předků. Termín vychází ze slova rustikál a znamená venkovský, selský, lidový.

Víte, co znamená rustikál?
Toto slovo kdysi označovalo panskou půdu, kterou spravovali sedláci. Rustikál vrchnost rozdělila na jednotlivé grunty, a ty pak pronajímala poddaným.

Znaky rustikálního stylu bydlení

Návrat k přírodě – toto spojení jsme už zmínili. V rustikálním stylu bydlení využíváte přírodní motivy i barvy a sázíte na majestátnost, například použitím stolů z masivu.

Naturální barvy – vžijte se do způsobu života svých předků kdesi v roubence. Interiér barvami neoplýval, maximálně na výšivkách. Do rustikálního stylu bydlení tedy patří spíše neutrální, přírodní barvy jako různé odstíny hnědé, bílé či zelené.

Dokonalost hoďte za hlavu – v rustikálním stylu bydlení nehledejte žádný uhlazený design. Příroda je dokonalá právě svou nedokonalostí.

Chce to doplňky – vyhrajte si s různými dekoracemi, plédy, dekami, květinami či koberci.

Rustikální styl u vás doma: chalupu k tomu nepotřebujete

Interiér tohoto ražení rozhodně nevyžaduje, abyste byli majitelem nemovitosti kdesi na venkově. Vyzkoušejte si návrat k přírodě i ve městě.

Rustikální kuchyně: Pomůžou bylinky

Zapomeňte na vysoký lesk, otevírání dvířek na dotek a poohlédněte se po kuchyni, která jako by vypadla z venkovského katalogu. Dejte jí rustikální úchytky, odějte ji do přírodních barev a materiálů.

Pokud zrovna neplánujete novou kuchyň, zkuste tyto triky, jak na rustikální styl v této místnosti:Rustikální ložnice: Uléhejte podle svých snů

Postel z masivu může být první, prvoplánovou volbou. Ani tady však nebudete potřebovat masivní investice.

Zkuste tyto tipy, a ložnice se rázem promění ve stylovou venkovskou místnost:
  • Dodejte ji útulnost: Nezapomeňte na přehozy přes postel v rustikálním stylu.
  • Přidejte přírodní dekorace: třeba poličky v syrovém dřevěném stylu a na ně staré knihy či jiné drobnosti od vašich předků.
  • Měkoučký koberec: Od teď bude váš první ranní i poslední noční krok pohodlný. Sáhněte po kožešině. Pravá ovčí kožešina ležela na zemi u našich předků, může i u vás. Nejenom, že vám nohy za tuto volbu poděkují, ložnice bude také rozhodně útulnější.

Rustikální obývák: Chce to křeslo a knihovnu

I tady volte přírodní materiály. Zkuste najít starší nábytek v bazarech, někdy tam narazíte na opravdové rustikální skvosty.

Co by v rustikálním obýváku nemělo chybět:
  • Knihovna: Nemusí být nijak velká. Přineste na své poličky staré knihy, obrázky a vneste kus venkova i do svého obýváku.
  • Křeslo: Kromě pohovky si obstarejte i pohodlné křeslo, přehoďte přes něj deky a během dlouhých zimních večerů klidně nahlas předčítejte rodině z knihy. Tak, jako se kdysi blízcí potkávali u draní peří, si vy uděláte také společný večer.
  • Doplňky: Ani tady nezapomínejte na řadu přírodních doplňků, pomůžou například svíčky. Domov zútulní i kusový koberec v rustikálním stylu.


Rustikální styl na chalupě: Zachovejte co nejvíce původního

Pokud máte chalupu, gratulujeme! Jako majitel této nemovitosti si můžete s rustikálním stylem vyhrát. Navíc takto zařízená chalupa je vyhledáváním „zbožím“, což se pak odráží i na poptávce a ceně v případě prodeje.

U starší chalupy proto zachovejte co nejvíce původního – trámy i krámy. Nechte vyniknout dřevěný původní strop nebo nosné pilíře a nezakrývejte je. Nezapomínejte ani na staré krámy – ty jsou přirozenou součástí rustikálního stylu. Stará žehlička na dřevěné uhlí zkrátka na chalupu patří alespoň jako dekorace.

Na rustikální styl nezapomínejte ani v okolí kamen či krbu. Najděte pohodlné křeslo, deky, polštáře, přehozy a vytvořte si útulné místečko u ohýnku. Na chalupě by neměl chybět ani „buklák“ – zvládne i na provoz náročnější prostory a skvěle se čistí. Případně zkuste i další tipy, jak vybrat podlahu na chalupu.

A kdybyste zrovna po rustikálním stylu neprahli, zkuste naše další designové tipy: retro styl, elegantní styl, orientální styl, romantický styl, industriální styl či bohémský styl.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace