Koberec měsíce a barva roku: Jak využít jemné tóny v interiéru

Doba čtení 4 minuty Inspirace a zajímavosti
Přivítejte novou svěží energii. Rok 2024 už zná svou barvu a vy si ji můžete dopřát také. Přečtěte si, odkud barva roku pochází a jak si díky ní zútulníte svůj domov.

Kde se vzala barva roku

Nejspíš jste už měli někdy v ruce standardizovaný vzorník barev. Například když jste vybírali, jakou barvou vymalovat stěny pokoje nebo ve které barvě zvolit pohovku či koberec.

Vzorník Pantone obsahuje 1 867 různých odstínů barev, do kterých patří i metalické, stříbrné nebo reflexní barvy. Každý odstín barvy z jejich vzorníků se definuje přesnou recepturou míchání. Díky tomu máte jistotu, že pokud zvolíte barvu z tohoto vzorníku, bude naprosto stejná, ať ji vyrobí kdokoli.

Právě společnost Pantone Color Institute přišla s myšlenkou vyhlašovat barvu roku na přelomu tisíciletí. První barvu roku představila v roce 2000. Každá barva roku reprezentuje aktuální globální trendy. Měla by také na první pohled vyvolávat specifickou emoci.

První barva roku nesla název Cerulean. Jemné modré tóny měly znázorňovat nebe za klidného jasného dne. Vyjadřovala očekávání, že nové tisíciletí přinese lepší zítřky. V barvě se snoubila naděje, mír a odpočinek.

Současná viceprezidentka firmy Pantone Color Institute Laurie Pressman vysvětlila, co pro ni znamená barva roku:

„Cílem je ukázat lidem, jakou mají barvy moc. Barvy mluví vlastním jazykem. Ovlivňují i naše chování a dokážou odrážet i naši osobnost.”

Barva roku 2024 nese název Peach Fuzz

Za kódovým označením Pantone 13-1023 se skrývá barva roku 2024. Barva Peach Fuzz osciluje mezi růžovou a jemně oranžovou barvou broskve.

Podle společnosti Pantone vybízí k sounáležitosti a péči a vyvolává pocity klidu, laskavosti a něhy.

Tuto konkrétní barvu zvolila firma Pantone proto, aby ukázala, že i v současné době v sobě stále dokážeme najít empatii a naději na klidnější budoucnost.


TIP
Barvy v interiéru dokážou ovlivňovat také naši náladu, ať už si to uvědomujeme, nebo ne. V článku Jak vybrat barvu koberce vás podrobně provedeme působením jednotlivých barev.

Zútulněte si domov s barvou roku

Jemné, ale zároveň hravé broskvové tóny barvy Peach Fuzz promění i váš interiér. Barva roku skvěle vynikne i jako nová barva na zdech pokoje. Výhodou je poměrně univerzální použití. Hodí se prakticky do každé místnosti.

Vyhrát si můžete případně i s různými doplňky, jako jsou polštáře, deky nebo plédy v této barvě. A klidně to vezměte od podlahy a vsaďte na nový koberec v barvě roku.

Světlý koberec místnost opticky zvětší a rozjasní. Pastelové barvy celkově dokážou přinést do vašeho domova hravost a zjemní každou místnost. Přečte si naše tipy, jak využít pastelové barvy v interiéru.


Jak chytře využijete metrážový koberec

S metrážovým kobercem dokážete vykouzlit divy. Podívejte se na naše tipy, jak ho využijete v interiéru.

Ode zdi ke zdi: Klasika, která pozvedne každou místnost

Položením koberce ode zdi ke zdi zvýšíte tepelný komfort při došlapu a zlepšíte celkovou tepelnou izolaci v místnosti, zároveň sjednotíte také styl interiéru.

Celoplošný koberec nejen v barvě roku vám připravíme v jakémkoliv rozměru.

Nezapomeňte si vybrat také ladící obvodové lišty, které místnosti dodají luxusní vzhled.

Kusový koberec na míru: Objevte kouzlo obšívání

I z metrážového koberce hravě uděláte kusový. Koberec vám uřízneme do požadovaného rozměru a po jeho obvodu obšijeme. Ten díky tomu získá i větší odolnost a bude se skvěle hodit do jakékoli místnosti. Zkuste umístit koberec třeba pod jídelní stůl. Pokud máte spojenou jídelnu s kuchyní, kobercem šikovně vymezíte oba prostory.

Vneste do svého domova styl a eleganci s kobercem v barvě roku. Okouzlí vás například perleťově lesklý koberec NIKE s hustě tkaným vlasem. Tento luxusní koberec pozvedne každou místnost a zajistí vám ten nejvyšší komfort při došlapu.

S výběrem ideálního koberce vám rádi poradíme, a to on-line nebo přímo na některé z prodejen BRENO.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace