Jak vybrat linoleum/lino/PVC

Doba čtení 3 minuty Jak vybrat
U výběru podlahy nechcete šlápnout vedle. Chodit po ní totiž budete několik let. Jak tedy vybrat linoleum? S tímto návodem to zvládnete levou zadní.


Lino/PVC patří k nejoblíbenějším podlahovým krytinám u nás. A to hned z několika důvodů: Jeho cena je příznivá, rychle a lehce se čistí a má dlouhou životnost.

Věděli jste, že?
PVC podlaha se častokrát mylně nazývá také linoleem nebo linem. Pokud tedy kupujete lino, pořizujete si vlastně PVC podlahu. Vše pěkně vysvětlujeme v článku: Jaký je rozdíl mezi linem, linoleem a PVC podlahou?

Jak vybrat lino/PVC: Podle místnosti

Každá místnost má svá specifika. Nejvíce to žije v kuchyni a v obývacím pokoji. Nesmíme zapomínat ani na vstupní prostory, kterým dají příchody a odchody celé rodiny zabrat – nanášíme domů kamínky, bláto, na podlahu házíme tašky s nákupem, aktovky, parkujeme kočárky…

I proto je důležité se při koupi lina/PVC u jednotlivých místností zaměřit na třídy zátěže.

Bytové třídy zátěže Popis
Třída zátěže 21 Lino/PVC vhodné do méně zatěžovaných prostor jako ložnice, kde většinu času trávíte v posteli. Patří sem i dětský pokoj, kde se sice odehrávají veselé hry vašich potomků, díky váze a velikosti dítěte to však podlahu až tak nezatíží.
Třída zátěže 22 Lino/PVC vhodné do středně zatěžovaných prostor jako obývací pokoj, kde nejvíc trpí podlaha okolo pohovky. Hodí se i do kuchyně.
Třída zátěže 23 Lino/PVC vhodné pro nejzatěžovanější prostory, například chodby. Tady dostává podlaha pořádně zabrat zejména v okolí dveří, kam přijdete s mokrými botami, kamínkem na podrážce nebo na jehlových podpatcích. Dalším velmi zatěžovaným místem je jídelna nebo kuchyně. Na podlahu tu vyvíjejí tlak židle na tenkých nohách, navíc s velkým zatížením.

Jak vybrat lino/PVC: Podle rozpočtu

Nedílnou součástí výběru podlahy je také váš rozpočet. Ten jen tak nepominete. Naštěstí lino/PVC podlahy začínají na velice příznivých cenách. 

Například pro pokoj o velikosti 16 m2 můžete počítat i s rozpočtem do 5 000 Kč. Pokud se tedy zaměříte na tu nejnižší cenovou třídu. Více o tom, kolik stojí nová podlaha, si můžete přečíst v článku: Linoleum cena: Jak levné je PVC.

TIP
Jak ušetřit při pořizování PVC/lino podlahy
Dívejte se po PVC v akci, zde můžete narazit na poklady za velice příznivé ceny.

Jak vybrat lino/PVC: Podle vlastností

Výběr lino/PVC podlahy samozřejmě nestojí a nepadá jenom na třídách zátěže a rozpočtu. Důležité jsou i další vlastnosti a ukazatele, které vám pomohou najít podlahu snů.

1. Tloušťka lino/PVC podlahy

Tento parametr určuje komfort chůze. Čím tlustší podlaha, tím lepší došlap a tepelně-izolační vlastnosti můžete očekávat.


Pokud chcete komfort u lino/PVC podlahy ještě zvýšit, zkuste lino/PVC s filcem, který snižuje kročejový hluk a také více izoluje než PVC podlaha bez filcu. Od této vychytávky však neočekávejte tak výborný tepelně-izolační efekt jako u koberce.

TIP
PVC s filcem se skvěle hodí na renovaci podlah s méně hladkým povrchem, například při pokládce na parkety.

2. PUR vrstva u lino/PVC podlahy

Tato poslední ochranná vrstva chrání podlahu před poškozením. Navíc se díky PUR úpravě podlahová krytina lépe udržuje. PUR vrstva totiž uzavírá všechny povrchové mikropraskliny, čímž zamezí vniknutí špíny do podlahy.

3. Piktogram kolečkové židle u lino/PVC podlahy

Jedná se o malou kresbu kolečkové židle, která vám hodně napoví. Lino/PVC podlaha s piktogramem kolečkové židle totiž zvládne i větší zátěž. V případě, že už doma máte méně odolnou podlahu, zkuste ji ochránit pomocí podložky pod kolečkovou židli.

4. Dekor u lino/PVC podlahy


Jednou z velkých výhod lino/PVC podlahy je množství nabízeného dekoru. Lino/PVC podlaha nabízí různé dekory dřeva. V případě volby gravírovaného povrchu bude na první pohled k nerozeznání od dřeva.

V poslední době jsou v oblibě také PVC s dekorem betonu, které skvěle zapadne do interiéru v industriálním stylu. Inspirujte se tipy pro váš interiér v industriálním stylu bydlení.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace