Glamour styl: Jak vytvořit luxusní atmosféru v interiéru

Doba čtení 5 minut Inspirace a zajímavosti

Mezi typické znaky glamour stylu patří okázalost, luxus a elegance. Charakterizují jej kvalitní materiály a výrazné doplňky. Zjistěte, kde se glamour styl vzal a jak si jeho atmosféru snadno vykouzlíte u sebe doma.

Co je glamour styl

Klasický glamour styl odkazuje ke zlaté éře Hollywoodu 20. a 30. let 20. století. Vyniká extravagancí a strhává na sebe pozornost. Podobně jako první hollywoodské hvězdy chce okouzlit. Slovo glamour totiž původně označovalo kouzla, čáry a iluze.

Hollywoodský glamour ztělesňovaly například slavné herečky jako Lana Turner, Marlene Dietrich nebo Rita Hayworth.

Glamour styl stále spojujeme s elegancí, bohatstvím a luxusem, ale zároveň je klíčová jeho nenucenost. Přesně toto tento styl znázorňuje styl v interiéru. Působí na první pohled okázale, ale ne přeplácaně.

V interiérovém designu glamour styl vychází částečně i z baroka a rokoka, ale na rozdíl od těchto historických stylů je vzdušnější a méně zdobný. Baroko vás převálcuje množstvím zdobeného nábytku, okázalých lustrů a zlata. Tomu se ale v glamour stylu raději vyhněte, jinak váš interiér bude působit kýčovitě a nevkusně.

Glamour styl vykouzlíte i díky detailům, barvám a kvalitním materiálům.

Jaké barvy jsou typické pro glamour styl

Pro glamour styl je charakteristické různé kombinování neutrálních barev - bílá, krémová, béžová nebo šedá, které jsou doplněné například detaily v metalických nebo třpytivých barvách.

I tady najdete zdobné prvky, například ve formě zlatých nožek u čalouněného křesílka nebo metalického lemování konferenčního stolku.

Glamour styl často využívá i výrazné barvy, ale spíše k podtržení celkového stylu a vytvoření kontrastu.

Dalšími typickými barvami v glamour interiéru jsou světle hnědá, fialová nebo starorůžová. Jde o elegantní barvy, které skvěle vyniknou právě v kombinaci se zlatou, měděnou a dalšími metalickými barvami.

Při kombinování barev se držte dvou, maximálně tří, které v interiéru využijete. Jako podkladovou volte neutrální a méně nápadnou barvu. Lépe pak vyniknou výraznější doplňky.


TIP
Pokud v interiéru dáváte přednost pestrobarevnosti a větší hravosti, nechte se inspirovat pop-artem. Tam se naopak s barvami můžete vyřádit a zkoušet různé kombinace.

Vsaďte na lesklé a hladké povrchy

Glamour v interiéru hojně využívá také lesklé a hladké povrchy. Nebojte se vyhrát si například se zrcadly s výraznými zdobenými rámy.

Vedle rozhodně nešlápnete ani s kovovými prvky, sklem nebo mramorem.Ideálně si zvolte jeden výrazný kus nábytku, který na sebe přitáhne pozornost. Může to být luxusní pohovka, křesílko nebo sametový prošívaný taburet, případně mramorový konferenční stolek s kovovými nožkami.

TIP
Eleganci a styl vám do glamour interiéru přinese i mramorový koberec.
Pozornost na sebe strhne také výrazné osvětlení. Zkuste i tady experimentovat s materiály a zakomponujete do místnosti například křišťálový lustr. Interiér by rozhodně neměl být tmavý a ponurý.

Vašemu domovu dodají glamour styl také elegantní stojací lampy nebo nástěnná světla. Opět záleží na materiálu a provedení. Rozhodně se vyhněte plastu. Vsaďte na kov nebo sklo.


Glamour podlaha vás nezruinuje

Glamour styl se odráží ve všech trendech a nevyhýbá se ani podlahám. Pokud chcete vzít změnu interiéru opravdu vážně, pak se vyplatí mrknout i na novou podlahovou krytinu.

Masivní dřevo nebo mramor rozhodně nepatří mezi jediné možnosti. Krásné dekory odolné a luxusní PVC podlahy AMBIENT dokonale imitují dřevo a dodají interiéru nádech luxusu. Díky ochranné PUR vrstvě se navíc podlaha velmi snadno udržuje.

Vinylovou nebo PVC podlahu v glamour stylu můžete doplnit o měkký kusový koberec, který na sebe strhne pozornost a podtrhne celý glamour styl. Navíc si vás získá příjemným došlapem, a hlavně svou jemností a hřejivostí.

Vykouzlete si ložnici v glamour stylu

Dominantou ložnice je bezesporu postel. I tu snadno upravíte do glamour stylu například výběrem vhodného povlečení.

Sáhněte po luxusních materiálech, jako je hedvábí, samet nebo satén.

I v ložnici se zabývejte osvětlením, zrcadly nebo třeba i zdobenými závěsy. Například dlouhé brokátové závěsy během chvilky změní styl celé místnosti.

Typickým prvkem glamour ložnice jsou i zdobené čalouněné lavice před postel. A ani tady nezapomínejte na podlahu.

Hedvábně lesklou podlahu vykouzlíte s metrážovým kobercem v glamour stylu, který dodá celé místnosti luxusní vzhled. Zároveň vám dopřeje mimořádně příjemný došlap, tlumí hluk a udrží teplo v místnosti.


Glamour koupelnu vytvoříte i doplňky

Symbolem tohoto stylu v koupelně nemusí být jen zlaté kohoutky a mramorové obklady. I s mnohem menšími zásahy a jemnějšími doplňky vykouzlíte z koupelny luxusní oázu odpočinku.

Glamour koupelna je vzdušná a světlá. Doplňky vybírejte nejen stylové, ale také funkční. Do koupelny nepatří nic, co nemá jasný účel.

Zaměřte se na praktické doplňky, jako jsou například dávkovače mýdla, úložné boxy na kosmetiku nebo třeba police do sprchového koutu. I tady se držte barev, jako je zlatá nebo měděná v kombinaci s kovem nebo sklem.

Dominantou koupelny se ale může stát i koupelnová předložka v jemných tónech například béžové, šedé, krémové nebo světle růžové.

Glamour styl ukočírujete i s dětmi

Přestože je glamour synonymem luxusu, hravě ho ukočírujete i s malými dětmi. Nemusíte se vzdát svého snu o zdobených křesílkách, stylových kobercích a zlatých doplňcích.

Ne všechny místnosti v domácnosti musíte uzpůsobovat dětem. Vyhraďte si prostor, který bude jen pro vás. Ať už to bude ložnice nebo třeba obývací pokoj, kde se místo hraček budou válet luxusní polštářky s hedvábným povlakem.

Samozřejmě občasné nehodě se nejspíš nevyhnete. Děti jsou přirozeně zvídavé a akční. Speciální čističe na odolné skvrny vám pomohou se všemi fleky a šmouhami na čalouněném nábytku nebo koberci.

Pokud ale hledáte styl, který s dětmi lépe sladíte a hodí se i do jejich pokoje, mrkněte na to, jak v interiéru využijete pastelové barvy. Pokud si potrpíte na květiny a dřevěné doplňky, možná vás okouzlí boho styl.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace