3 tipy na správné čištění koberce: Pravidelným vysáváním to začíná

Doba čtení 3 minuty Instalace a údržba
Aby vám dělal nový koberec radost co nejdelší dobu, nezapomeňte o něj také správně pečovat. Ať už vám doma podlahu zdobí kusové koberce, nebo máte položený v celé místnosti metrážový koberec, správná péče je základ. Poradíme vám, jak se o koberec starat a jak předcházet znečištění.

1) Vysávání tvoří základ péče

Každý koberec potřebuje pravidelně vysávat. Nezáleží na tom, jestli je ze syntetického vlákna nebo z vlny. Vysávání se nevyhnete. Vysavač totiž účinně odstraní prach, drobky, zvířecí chlupy a další běžné nečistoty. Zároveň pravidelným vysávání narovnáte vlas koberce a tím udržujete jeho pěkný vzhled.

Jak často byste měli koberec vysávat? Ideální je se do toho pustit 2–⁠3× týdně. Jakmile totiž nečistoty do koberce zašlapete, samotným vysáváním se jich už nezbavíte.

Kromě frekvence vysávání hraje důležitou roli i směr, jakým vysáváte. Abyste vyčistili koberec opravdu hluboce, zbavili se všech nečistot, vysávejte všemi směry.

2) Vsaďte na mokré čištění

Kromě pravidelného vysávání je možné při velkém znečištění koberec také pořádně vyčistit speciálními prostředky. Mokré čištění neboli tepování totiž účinně odstraní zašlapanou špínu, mastnotu a také eliminuje nežádoucí pachy.

Věděli jste, že?
Každý koberec je z továrny opatřen impregnační vrstvou, která koberec chrání a díky ní je méně náchylný k znečištění.
Čisticí prostředky na koberce obsahují aktivní látky, které dokážou oddělit částečky nečistot od vláken koberce. Nečistoty pak jednoduše setřete bílým čistým hadříkem a po vyschnutí už stačí koberec jen důkladně vysát.


Mokré čištění je vhodné především pro celoplošně fixované metrážové koberce. Volně položené koberce se při mokrém čištění mohou zvlnit nebo smrštit.

Jaké zásady dodržovat při mokrém čištění koberce

Pozor na ředění přípravku – abyste předešli poškození koberce nebo potížím při odstraňování samotného čističe, vždy dodržujte doporučené ředění přípravku.

Koberec nechte pořádně vyschnout – jakmile koberec vyčistíte, počkejte až zcela uschne. Do té doby doporučujeme po něm nechodit.

Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky – pozor na běžné saponáty, šampony nebo čističe obsahující čpavek. Na koberce nepatří a mohly by ho zbytečně poškodit. Vždycky používejte pouze speciální čisticí prostředky na koberce.

3) Rohožky ochrání koberec před nečistotami


Prevence hraje svou významnou roli také v péči o koberec. Do každého vchodu umístěte praktickou rohožku, která zachytí nečistoty a vlhkost z bot. Ta se pak nepřenese na koberec a vy si ušetříte práci s jeho čištěním. Rohožky nebo čisticí zóny se hodí především tam, kde se běžně nezouváte.

Rohožku také jednou za čas vyklepejte a pořádně vyčistěte. Jinak se sama stane zdrojem znečištění.

Jak často vysávat a jak se o koberec starat už víte. Mrkněte se i na další články, kde vám poradíme:

Jak vyčistit koberec s vysokým vlasem

Jak vyčistit koberec od skvrn

Jak vyčistit vlněný koberec

Chcete si novým kobercem zútulnit domov nebo hledáte zátěžový koberec do kanceláře? Mrkněte se na kvalitní metrážové koberce, kusové koberce nebo koberce v akci, kde vám přinášíme pravidelné slevy na koberce.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace