Retro styl bydlení krok za krokem

Doba čtení 3 minuty Inspirace a zajímavosti
Každý den se může nést v retro stylu. Neznamená to, že doma hned začnete hopsat na vypalovačky od Golden Kids, sledovat slovenské pondělky a televizní signál vyladíte ručně na zrnící černobílé televizi. Retro styl jde pojmout i moderně!

Co je to retro styl

Označení retro styl se vztahuje k období přibližně od 50. let do 80. let 20. století. Častokrát narazíte také na jeho synonymum bruselský styl, který odkazuje na světový úspěch Československa na EXPO 58 v Bruselu, kde byl náš pavilon oceněný jako ten nejlepší z celé výstavy.

Rozdíl mezi retro a vintage stylem

Retro a vintage jsou sice dva pojmy, které shodně odkazují na doby minulé, je však mezi nimi zásadní rozdíl. Zjednodušeně – za retro kousky se označují předměty od 50. let minulého století výše, vintage kousky jsou ještě staršího rázu.

Základní znaky retro stylu bydlení

Retro styl poznáte na první pohled, a to hned z několika důvodů:

  • Odvážné syté či pastelové barvy – představte si typické umakartové kuchyňské linky v modré pastelové barvě či syté oranžové.

  • Hra se vzory – geometrické tvary či kytičkové motivy najdete na kachličkách, tapetách i retro kobercích.

  • Otevřené policové stěny – téměř každý obývák zdobila mohutná obývací stěna.

  • Oblé a elegantní tvary nábytku – v interiéru se přesazovaly oblá zakončení.

  • Lesk – retro styl se neblyštěl, ale leskl. Základním znakem byl lakovaný nábytek i lakované parkety na podlaze.


Jak vnést retro styl bydlení do vašich domovů

Rozhodně do bytu nepřidávejte umakartové jádro, do kterého schováte koupelnu. Vyberte si ty světlejší stránky retro stylu a vytěžte z něj to nejlepší.

1. Retro styl bydlení chce doplňky

Proměna interiéru v retro styl vás nemusí přijít nijak draho. Začněte doplňky a zkuste také tapety. Případně svůj domov oživte kobercem na zdi, postačí si vybrat správné geometrické tvary či živé barvy, které ladí s nábytkem. Koberec poslouží i u zdi kolem postele, jednoduše tak ochráníte zeď před nežádoucím ošoupáním. 2. U retro stylu bydlení nezapomínejte na retro podlahu

Právě podlaha může proměnit váš interiér k nepoznání. Vzpomenete si ještě, jak vypadaly podlahy v období od 50. do 80. let 20. století? Tehdy jsme doma chodili zejména po linu. To byla taková nablýskaná, studená podlaha, která ale moc nevydržela. Mnozí si ji dodnes pletou s PVC podlahou, rozdíl mezi PVC a linoleem je však zásadní.

Další oblíbenou podlahovinou byly parkety. Nabrousit, nalakovat, rozhodně na ně necákat – byla to s nimi otrava. Zkuste proto jednodušší volbu a sáhněte po retro vinylových či retro PVC podlahách s vlastnostmi moderní doby.


Nedílnou součástí retro domovů jsou i koberce. Nejenom retro kusové koberce, ale také retro metrážové koberce ode zdi ke zdi. Místnost s nimi hned prokoukne.

3. U retro stylu vsaďte na zaručené barevné kombinace

Už víte, že retro styl se nebojí odvážných sytých, ale ani pastelových barev. S naší závěrečnou tabulkou sladíte interiér do retro stylu raz dva.Zaručené kombinace barev v retro stylu bydlení:

Odstíny šedé
Hořčicově žlutá
Červená
Krémová
Olivově zelená
Oranžová
Pastelová modrá
Pastelově žlutá
Bledě fialová
Tyrkysová

Pokud jste se v retro stylu nenašli, zkuste naše další designové tipy: elegantní styl bydleníorientální stylromantický stylindustriální styl či pastelový styl.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace