Na co si dát pozor u vinylové podlahy aneb Jak předcházet zbytečné reklamaci

Doba čtení 3 minuty Instalace a údržba

Zakoupili jste si vinylovou podlahu a samozřejmě chcete, aby vám dlouhá léta vydržela jako nová. Na co byste měli myslet ještě před její pokládkou, a následně pak při její údržbě? Seznamte se s nejčastějšími pochybeními, která vedou k nevratnému poškození vinylové podlahy.

Vinylová podlaha: podložka pod vinyl

V případě, že vinylová podlaha typu click nemá integrovanou podložku, je bezpodmínečně nutné ji při pokládce doplnit. Vždy by se mělo jednat o originální podložku pod vinylové podlahy doporučenou konkrétním výrobcem. Bez podložky může docházet k nestabilitě vinylu (nedodržení garantovaných vlastností), což může vést až k lámání zámků typu click a nevratnému poškození podlahy.

Vinylová podlaha: nepřetěžovat těžkým nábytkem

Vinylová podlahy typu click se pod kuchyňskou linku či vestavěnou skříň nehodí. Tato krytina musí zůstat „plovoucí“, aby mohla volně dilatovat, nesmí se přetěžovat těžkým nábytkem. Podlahu typu click se vždy doporučuje ukončit u kuchyňské linky pod krycím soklem nebo vytvořit dilataci kolem nohou linky (vyříznutí otvoru v podlaze). Totéž platí i pro vestavěnou skříň, kdy je podlaha oddělena přechodovou nebo dilatační lištou od konstrukce skříně. Právě nedodržením tohoto postupu může dojít k poškození zámkového spoje, zvednutí lamel či deformaci vinylové krytiny.


Vinylová podlaha: dilatační spáry

V případě pokládky plovoucí vinylové podlahy se systémem typu click je třeba vždy dodržet dilatační spáry kolem stěn a konstrukčních prvků místnosti (cca 5 mm od stěny). V opačném případě může docházet ke zkroucení či zvlnění vlastní podlahy. Toto poškození vinylové podlahy je nevratné.

Vinylová podlaha: nežádoucí vlhkost

Často se stává, že je vinylová podlaha položena na nedostatečně vysušený, vlhký podklad. Následně pak dochází ke vzniku plísní a také barevným projevům na podlaze (šednutí jejího povrchu) případně i deformace povrchu. Proto podlahu ještě před pokládkou zbavte veškeré vlhkosti, následně ji penetrujte, a dále celoplošně vystěrkujte samonivelační hmotou. Na takto připravený, suchý, přebroušený podklad zbavený prachu se instaluje a lepí nová krytina.

Vinylová podlaha: nerovnosti podkladu

Před vlastní pokládkou vinylové podlahy byste měli vyrovnat veškeré nerovnosti podkladu vyšší než dva milimetry na dva metry. Při pokládce na nedostatečně vyrovnané podklady je vždycky třeba počítat s tím, že podlaha se na namáhaných místech svému podkladu přizpůsobí (tzn., že dojde k jejímu „prověšení“), čímž vzniknou více namáhané spoje, a existuje tak riziko poškození a rozjetí lamel, tedy větší rozestupy mezi jednotlivými dílci. Když dojde k prasknutí takto namáhaného spoje, jedná se o nevratné poškození.


Vinylová podlaha: nežádoucí kontakt s gumou

Věděli jste, že při kontaktu vinylové podlahy s gumou (např. gumová kolečka, chrániče přístrojů a nábytku, gumové podložky pod židle, sedačky či skříně, podrážky obuvi apod.) dochází k nežádoucí pigmentaci této podlahové krytiny (žloutnutí, hnědnutí a černání povrchu v místě dotyku)? Proto takovému kontaktu zamezte. Doporučuje se použít podložky z PVC, polyuretanu, polyethylenu, polypropylenu nebo filcu. Jednoduše tak předejdete nevratnému poškození svojí podlahy.

Čištění a údržba vinylové podlahy

Při čištění vinylové podlahy je třeba používat pouze čisticí prostředky k tomu určené. Nikdy nepoužívejte čisticí prostředky obsahující aktivní bělidla na bázi chlorovodíku (např. savo). Tyto prostředky by mohly podlahu nenávratně poškodit a zcela znehodnotit.

Shora uvedené příklady patří mezi nejčastější pochybení, která vedou k nevratnému poškození podlahové krytiny. Proto, aby Vám nová vinylová podlaha sloužila dlouhá léta, je třeba věnovat péči jak jejímu správnému položení, tak i následné údržbě. Dodržování těchto zásad se Vám ve výsledku vyplatí.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace