Zejména v zimě je do budovy na podrážkách bot naneseno nejvíce nečistot v podobě prachu, písku, bláta, špíny, ale třeba i posypové soli. Tyto nečistoty dokáží zašpinit celý vstupní prostor, což na první pohled příchozího hosta neoslní. Navíc při deštivém dni hrozí nebezpečí uklouznutí.
Jaký vliv mají čisticí rohože na úroveň čistoty?
Největší množství nečistot se do budovy dostane skrze podrážky bot nebo kolečka nákupních vozíků. V letních měsících se většinou jedná o suché nečistoty, jako je štěrk a písek. V zimních měsících je to naopak převážně voda spolu se solí, bahno, ale i posypový písek a štěrk.
Pokud objekt nemá žádnou čisticí zónu, zvyšují se náklady na údržbu a čištění podlah zhruba o 30 %.
Čisticí zóny se v kancelářích, halách, recepcích, obchodních řetězcích a dalších komerčních prostorách opravdu vyplatí. Po správně zvolené a nainstalované čisticí zóně se stačí jen projít bez otírání podrážek. Rohože dokáží zachytit většinu nečistot, a tím ochránit následující podlahovou krytinu před poničením a zašpiněním.
Vstup vybavený čisticí zónou vám nejen zpříjemní prostředí v objektu, ale také zvýší bezpečnost, ušetří práci a peníze na údržbu interiéru. Užitečné tipy pro úklid podlahových krytin najdete v našem článku Jak na čištění podlah.
Orientujte se podle hrubosti rastru. Čím hrubší, tím větší špínu zachytí. Nejsilnější rastry vybírejte do komerčních prostor.
I zde platí, že čím větší provoz, tím větší třídu zátěže vybírejte. Hodí se sem čisticí zóny s hustým vláknem, které toho zvládnou více.
Jak umístit čisticí zónu nebo rohož?
V bytě vám postačí pouze venkovní rohožka před dveře. U rodinného domu je nejvhodnější variantou kombinace, jednu rohožku ven a druhou do vnitřních prostor, a to kvůli přímému vstupu zvenku. V případě větších budov je už třeba pokrýt mnohem větší prostor, který by co nejlépe chránil vnitřní podlahy před různými typy nečistot.
TIP
Aby čisticí zóna měla požadovanou účinnost, je důležité dodržet správný směr vzoru s ohledem na směr chůze.
Vlněné koberce zdobí interiéry už po staletí a dodávají jim nádech luxusu a hřejivé útulnosti. V dnešní době, kdy roste obliba přírodních materiálů, se k nim obrací stále více lidí. Zjistěte, jaké výhody, ale i nevýhody vlněné koberce mají.
Samolepicí vinylová podlaha se často jeví jako snadné a dostupné řešení. Nicméně mnoho lidí zjistí, že její instalace i dlouhodobé používání mohou přinést problémy. Naštěstí existují spolehlivější alternativy, které vám ušetří čas, nervy a ve výsledku i peníze.
Vinylové podlahy stále více získávají na oblibě. Hledáte takovou, která splní všechna vaše očekávání? Pojďme se společně podívat na trendy podlahu VIRTUO GERFLOR.
Běhoun je praktický typ koberce, který uplatníte zejména v menších prostorách, jako jsou chodby, předsíně nebo schodiště. Pojďte se s námi podívat, jak vybrat ten nejvhodnější do své místnosti.