Volně by se rustikální styl bydlení dal přeložit jako návrat k přírodě, ke kořenům našich předků. Termín vychází ze slova rustikál a znamená venkovský, selský, lidový.
Víte, co znamená rustikál?
Toto slovo kdysi označovalo panskou půdu, kterou spravovali sedláci. Rustikál vrchnost rozdělila na jednotlivé grunty, a ty pak pronajímala poddaným.
Návrat k přírodě – toto spojení jsme už zmínili. V rustikálním stylu bydlení využíváte přírodní motivy i barvy a sázíte na majestátnost, například použitím stolů z masivu.
Naturální barvy – vžijte se do způsobu života svých předků kdesi v roubence. Interiér barvami neoplýval, maximálně na výšivkách. Do rustikálního stylu bydlení tedy patří spíše neutrální, přírodní barvy jako různé odstíny hnědé, bílé či zelené.
Dokonalost hoďte za hlavu – v rustikálním stylu bydlení nehledejte žádný uhlazený design. Příroda je dokonalá právě svou nedokonalostí.
Chce to doplňky – vyhrajte si s různými dekoracemi, plédy, dekami, květinami či koberci.
Interiér tohoto ražení rozhodně nevyžaduje, abyste byli majitelem nemovitosti kdesi na venkově. Vyzkoušejte si návrat k přírodě i ve městě.
Zapomeňte na vysoký lesk, otevírání dvířek na dotek a poohlédněte se po kuchyni, která jako by vypadla z venkovského katalogu. Dejte jí rustikální úchytky, odějte ji do přírodních barev a materiálů.
Pokud zrovna neplánujete novou kuchyň, zkuste tyto triky, jak na rustikální styl v této místnosti:
TIP
Zjistěte, jak vybrat podlahu do kuchyně.
Postel z masivu může být první, prvoplánovou volbou. Ani tady však nebudete potřebovat masivní investice.
Zkuste tyto tipy, a ložnice se rázem promění ve stylovou venkovskou místnost:
I tady volte přírodní materiály. Zkuste najít starší nábytek v bazarech, někdy tam narazíte na opravdové rustikální skvosty.
Co by v rustikálním obýváku nemělo chybět:
Pokud máte chalupu, gratulujeme! Jako majitel této nemovitosti si můžete s rustikálním stylem vyhrát. Navíc takto zařízená chalupa je vyhledáváním „zbožím“, což se pak odráží i na poptávce a ceně v případě prodeje.
U starší chalupy proto zachovejte co nejvíce původního – trámy i krámy. Nechte vyniknout dřevěný původní strop nebo nosné pilíře a nezakrývejte je. Nezapomínejte ani na staré krámy – ty jsou přirozenou součástí rustikálního stylu. Stará žehlička na dřevěné uhlí zkrátka na chalupu patří alespoň jako dekorace.
Na rustikální styl nezapomínejte ani v okolí kamen či krbu. Najděte pohodlné křeslo, deky, polštáře, přehozy a vytvořte si útulné místečko u ohýnku. Na chalupě by neměl chybět ani „buklák“ – zvládne i na provoz náročnější prostory a skvěle se čistí. Případně zkuste i další tipy, jak vybrat podlahu na chalupu.
A kdybyste zrovna po rustikálním stylu neprahli, zkuste naše další designové tipy: retro styl, elegantní styl, orientální styl, romantický styl, industriální styl či bohémský styl.
Představte si, že se ráno probouzíte s pocitem, že nevstupujete do běžné koupelny, ale do uklidňující náruče přírody. Vítají vás v ní totiž jemné zemité tóny a hebkost přírodních materiálů. Podívejte se za práh přírodní koupelny. S trochou snahy a kreativity ji vytvoříte i u sebe doma.
Japandi styl bydlení je jako svěží vánek, který do vašeho domova vnese harmonii a nadčasovou eleganci. Vytvořte u sebe doma atmosféru klidu a pohody.
Svět koberců je opravdu pestrý, nejen co se vzorů a možností týče. Zjistěte, za jakou astronomickou částku lze pořídit koberec v aukci a kteří umělci je používají pro své vyjádření.
Plovoucí podlahy se staly v posledních letech velmi populární volbou pro bytové i komerční prostory. Nabízejí snadnou instalaci a širokou škálu designů. Ale co přesně plovoucí podlaha je a jak se v jednotlivých typech vyznat?