První písemná zmínka o červeném koberci podle všeho pochází z roku 458 př. n. l. Řecký dramatik Aischylos ve své trilogii Oresteia popisuje život mykénského krále Agamemnóna, který se po letech vrací z Trojské války. Jeho manželka královna Klytaimnéstra přikáže služebnictvu rozvinout před jeho vůz červený koberec. Ne ale proto, že by si svého manžela tak vážila. Červený koberec v tomto antickém dramatu podle různých výkladů symbolizuje krev a blížící se Agamemnónovu smrt. Ten si totiž z války zpět do Mykén přivezl svou milenku, věštkyni Kassandru, z čeho nebyla královna příliš nadšená.
Královna Klytaimnéstra se sice také během války zapletla, a to s královým bratrancem Aighistem, přesto Agamemnónovi neodpustila jeho nevěru a vinila ho především ze smrti jejich dcery, kterou obětoval bohům.
Způsob, jakým přesně královna se svým milencem Agamemnóna zavraždili, se liší podle různých verzí příběhu, nicméně rozprostřený červený koberec ho tu provázel na jistou smrt. Hněvu královny a jejího milence neunikla ani Kassandra, která svou smrt navíc ve věštbě předpověděla.
„Já, Kazisvět šestý, z boží vůle král,” pronesl herec Martin Růžek ve slavné české pohádce Princezna se zlatou hvězdou. Co to má ale společného s červenou barvou?
Právě červená barva ve středověku symbolizovala krev Ježíše Krista a králové ji také přijímali jako svou barvu, aby tím demonstrovali své bohem dané právo vládnout.
Franský král a první středověký římský císař Karel I. Veliký si na svou korunovaci jako symbol své „božské autority na zemi” oblékl červené střevíce. I svůj palác nechal hojně vyzdobit červenou barvou, jakožto symbolem své moci a autority.
Kromě moci a vznešenosti začala červená barva symbolizovat také bohatství. Barvení textilu na červeno bylo totiž v minulosti velmi nákladné. Rozhodně si červené oblečení nebo jakékoli jiné červené doplňky nemohl dovolit kdekdo.
Odtud už se pomalu dostáváme k novodobé symbolice červené barvy a červeného koberce.
Reprezentativní funkci a ukázku vyššího společenského statusu začal červený koberec plně symbolizovat na začátku 20. století.
Expresní vlak společnosti New York Central Railroad 20th Century Limited, který během dvaceti hodin dopravil pasažéry z New Yorku do Chicaga, začal v roce 1902 používat červené koberce.
Stevardi na vlakovém nádraží rozvinuli červený koberec, po kterém pasažéři první třídy vstupovali do jednotlivých vagonů. Chůze po červeném koberci měla cestujícím dát pocit výjimečnosti a významného společenského postavení.
Odtud nejspíš pochází úsloví „red carpet treatment”, které do češtiny překládáme jako „slavnostní zacházení” nebo „uctivé přijetí”.
Cesta tímto luxusním vlakem rozhodně nebyla levná. Linku tehdy využívali především velmi majetní obyvatelé New Yorku a Chicaga, kteří pravidelně mezi těmito městy cestovali. Lístek na cestu tímto luxusně vybaveným vlakem vyšel v roce 1920 na 50 dolarů. Což je v přepočtu na dnešní ceny více než sedmnáct tisíc korun. V roce 1928 tržby z cest tohoto vlaku přinesly společnosti New York Central Railroad 10 milionů dolarů, a ve své době to byl vůbec nejvýdělečnější vlak na světě.
První polovina 20. století představovala zlatou éru Hollywoodu. Rozmach filmových studií a zrod velkých filmových hvězd vedl ke vzniku nové tradice - okázalým filmovým premiérám.
Vůbec první premiéra, kde se slavné filmové osobnosti procházely po červeném koberci, proběhla v roce 1922 v proslulém kině Egyptian Theatre v Los Angeles. Zorganizoval ji majitel kina a podnikatel Sid Grauman, který v kině uvedl film Robin Hood s Douglasem Fairbanksem v hlavní roli.
Červený koberec se okamžitě stal symbolem slávy, bohatství a kouzla hollywoodských hvězd a od té doby nechyběl na žádné slavnostní premiéře.
Poprvé se mohli televizní diváci podívat na předávání Oscarů v roce 1953. V té době se ale přenosy z červeného koberce ještě do televize nevysílaly. Do programu televizního vysílání to Akademie filmového umění a věd zařadila až od roku 1961. Tehdy sice televize vysílala pouze černobíle, i tak měla tahle přehlídka hvězd vystupujících ze svých limuzín a kráčejících po koberci svou jasnou symboliku. Červený koberec používaný na Oscarech dokonce získal i svůj speciální odstín - academy red, a od té doby nesměl chybět na žádné slavnostní události. Viděli jste ho na módních přehlídkách, charitativních plesech nebo gala večerech.
V roce 2023 ale nastal zlom. Při předávání Oscarů se poprvé použil jiný než červený koberec. Po 62 letech se hvězdy na předávání prestižních filmových cen procházeli po koberci v barvě šampaňského.
Červený koberec svou slávu ale rozhodně neztratil. Stále ho najdete v luxusních hotelech, nechybí často ani na firemních večírcích, svatbách nebo soukromých oslavách. Jeho symbolika je univerzálně srozumitelná prakticky po celém světě.
Dopřejte si luxus červeného koberce přímo u sebe doma nebo na akci, kterou organizujete. Metrážový koberec PODIUM se stane ozdobou každé svatby nebo výstavy.
V případě, že zatoužíte po luxusní variantě červeného koberce, není nic jednoduššího než sáhnout po stylovém běhounu SOLID, který rozzáří každý interiér.
V Brenu vám každý kousek upravíme na míru přesně podle vašich představ.
S výběrem ideálního koberce vám rádi poradíme, a to on-line nebo přímo na některé z prodejen BRENO.
Svět koberců je opravdu pestrý, nejen co se vzorů a možností týče. Zjistěte, za jakou astronomickou částku lze pořídit koberec v aukci a kteří umělci je používají pro své vyjádření.
Plovoucí podlahy se staly v posledních letech velmi populární volbou pro bytové i komerční prostory. Nabízejí snadnou instalaci a širokou škálu designů. Ale co přesně plovoucí podlaha je a jak se v jednotlivých typech vyznat?
Výběr správné podlahy hraje u seniorů klíčovou roli. Měla by být totiž především pohodlná, bezpečná a snadno udržovatelná. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat podlahu, která splní všechny tyto požadavky a zpříjemní tak seniorům každodenní život.
Plovoucí podlaha, běžně známá i jako „plovoučka", je oblíbený typ podlahové krytiny. Jednoduše se instaluje a údržba jde taky od ruky. Zorientujte se v jejich vlastnostech. Poznejte výhody i nevýhody.