Třída zátěže označuje hodnotu, která vypovídá o tom, jakou zátěž daná podlaha zvládne. Tyto hodnoty jsou pevně stanovené evropskou normou, proto jsou spolehlivým parametrem pro orientaci při výběru podlahy napříč prodejci či podlahovými krytinami.
Obecně platí, že čím vyšší třída, tím větší pochozí zátěž podlaha vydrží. Neznamená to však, že do místnosti, do které doporučujeme nižší třídu zátěže, nemůžete položit podlahu s vyšší třídou. Například podlahu se zátěží 31 si můžete položit do obývacího pokoje, budete si tak jistí, že podlaha zvládne vyšší zátěž. Vždy platí, že čím více lidí se v místnosti pohybuje, tím musí být podlaha odolnější.
TIP
Pokud máte mazlíčka, pracujete z domova nebo v některých místnostech trávíte celý den, doporučujeme zvolit podlahu s třídou zátěže o jednu výš, než uvádíme ve výpisu.
Celkovou odolnost podlahové krytiny ovlivňuje řada vlastností (materiál, podklad, u koberců typ vlasu a u PVC a vinylu zase nášlapná vrstva…). Jsou to směrodatné parametry, na kterých záleží a jejíž souhrn určuje třídu zátěže. Proto byste se měli při konečném vybírání podlahy rozhodovat právě podle třídy zátěže. A nejen pouze podle jednotlivých parametrů samostatně.
Věděli jste, že…
Nášlapná vrstva je důležitý parametr, ale sama o sobě nevypovídá o celkové odolnosti podlahy. Například podlaha s nášlapnou vrstvou 0,3 mm může být ve výsledku méně odolná než jiná podlaha s tenčí vrstvou, ale vyšší třídou zátěže.
Do domácností se standardně volí třída zátěže 21–23.
Do komerčních prostorů se doporučuje třída zátěže 31–34. Zároveň jsou podlahy s těmito třídami vhodné i do více zatěžovaných bytových prostorů (kuchyně, obývací pokoj či pokoj pro hosty).
V průmyslových prostorech je zapotřebí nejvyšší třída zátěže 41–43. Současně je můžete instalovat i do všech komerčních nebo bytových prostorů.