Minimalistický styl bydlení: Jak začít měnit domov ještě dnes

Doba čtení 2 minuty Inspirace a zajímavosti

Vzdušnost, lehkost, jednoduchost. O tom všem, ale i o spoustě dalších je minimalismus. Styl, který dává prostor hlavně vám, ne věcem okolo.

Co je to minimalistický styl

Jde to poznat už ze samotného názvu. Minimalistický styl bydlení si zakládá hlavně na jednoduchosti. Co nejméně nábytku, co nejméně doplňků. Žádné křiklavé barvy, žádná houšť dekorací na komodách, stolcích nebo policích.

Minimalisté toho nevlastní příliš – pouze to, co je pro ně důležité a co často používají. A když se něco používat přestane, jde to z domu. Celý minimalismus totiž nejlépe vystihují slova jako vzdušnost a lehkost. Čím méně místa zaberou věci kolem, tím více místa vznikne pro vás. 

Věděli jste, že?
Minimalismus byl původně umělecký směr, který se nejdříve objevil v sochařství a malířství.

Jaké barvy v minimalistickém stylu kombinovat

Mezi nejpoužívanější barvy minimalistického stylu bydlení patří bílá, béžová, šedá, černá či zemitá hnědá. V minimalistickém bydlení bývá vše jemné a na první pohled nevýrazné – což platí hlavně u stěn a podlahy. Myslete tedy na to, že chcete-li své bydlení minimalistické, nemělo by „křičet“.

S barvami si můžete hrát několika způsoby:

  • Skládejte podobné barvy a odstíny vedle sebe.

  • Lehce zvýrazňujte některé části místnosti (např. pomocí tmavšího nábytku).

  • Využívejte přírodní barvy, které připomínají kámen či dřevo.

TIP
Minimalistický styl je i o kontrastech
Bílá a černá, den a noc. Obojí jsou kontrasty, které můžete uplatnit i u sebe doma. Dejte ke světlému koberci tmavý stůl (nebo naopak) a z obyčejného obýváku je najednou obývák minimalistický.


Jak vybrat podlahu či koberec, abyste docílili minimalistického domova?

Podobně, jako je tomu v případě barev, i u podlah a koberců byste se měli řídit především jednoduchostí.

V minimalistických domácnostech se na podlaze vždy nejlépe vyjímá čistý beton nebo dřevo.Jde však opoměrně drahé materiály a mnohem jednodušší cestou pro vás můžou být minimalistické PVC podlahy nebo minimalistické vinylové podlahy. Oba typy podlah umějí dřevo dokonale imitovat.


Pokud byste se ve svém minimalistickém domově rádi procházeli i po příjemných, huňatých kobercích, hledejte opět nějaké v neutrálních barváchMinimalistické metrážové koberceminimalistické kusové koberce jsou nenápadné, přesto stylové.

Tipy, jak s minimalistickým stylem začít ještě dnes

Svůj nový minimalistický domov můžete skládat kousek po kousku, aniž byste museli plánovat velkou rekonstrukci. Stačí vyzkoušet následující:

  • Promyslete, co všechno máte doma navíc. To může být třeba oblečení, které nenosíte, knihy, které nečtete, dekorace, na které se už nechcete dívat.

  • Nepotřebných věcí se zbavte. Můžete je darovat blízkým či charitě nebo prodat.

  • Dekorace ve svém domově rozprostřete tak, aby jich nebylo na jednom místě moc.

  • Povrchy (nábytek i podlahu) udržujte čisté. Jednoduchost minimalismu totiž spočívá taky v tom, že se nikde neválí nepořádek.

  • Slaďte místnost do neutrální barvy. Začít můžete třeba u prostěradla, povlečení či povlaků na polštáře.

Máte pocit, že není minimalistický styl pro vás? Možná vám padne do oka spíš boho stylelegantní styl nebo skandinávský styl.


Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace