Anglický styl bydlení: kouzlo tradiční elegance

Doba čtení 4 minuty Inspirace a zajímavosti

Anglický styl bydlení je synonymem pro eleganci a útulnost. Čerpá totiž z bohaté historie a kulturního dědictví Anglie. Máme pro vás návod, jak na něj.

Historické kořeny anglického stylu bydlení: interiér má svůj charakter

Anglický styl bydlení nevznikl ze dne na den, předcházelo mu několika staletí. Za jeho současnou charakteristikou stojí mnoho epoch, včetně georgiánského, viktoriánského a eduardovského období. Ty s sebou přinesly následující specifické prvky, které dodávají anglickým domům jejich charakteristický vzhled:

 • Georgiánské období – vděčíme mu za symetrické fasády, velká okna a důraz na detail.
 • Viktoriánské období – přineslo charakteristickou bohatou výzdobu, tmavé dřevo a těžké textilie.
 • Eduardovské období – přidalo do interiérů lehčí a vzdušnější prvky, kombinaci klasických a modernějších stylů.


Klíčové prvky anglického stylu bydlení

Architektura je jasná – typické jsou červené cihly nebo kámen a k tomu krásná anglická zahrada.

V interiéru je anglický styl bydlení charakteristický masivním dřevěným nábytkem, často vyrobeným z dubu nebo mahagonu. Nábytek je zpravidla zdobený složitými řezbami a má elegantní, tradiční tvary. Klíčovým prvkem jsou také pohodlné čalouněné pohovky a křesla, často s květinovými či pruhovanými vzory nebo legendární tzv. „chesterfield“.

Co se barev týče, převažují teplé, zemité tóny, jako je béžová, hnědá, olivově zelená a bordó. Na stěnách najdete tapety s jemnými vzory.

Doplňky tvoří těžké závěsy, koberečky a polštáře. Typickým doplňkem jsou také obrazy krajinomaleb nebo loveckých scén. Nezapomínejte, že v Anglii často prší, v interiéru proto nesmí chybět krb, který mu v sychravém počasí dodá tu správnou atmosféru.


Anglický styl bydlení: tipy na zařizování kuchyně, obýváku, ložnice a balkonu

Kuchyně v anglickém stylu: Chce to rustikální doplňky

V kuchyni anglického stylu by neměly chybět skříňky natřené na bílo nebo v pastelových barvách. Zkuste sáhnout také po doplňcích v podobě vintage kuchyňského náčiní, které dodají prostoru autentický nádech.

Co se podlahy týče, volte zemité tóny imitující dřevo. Sáhnete po vinylové podlaze v anglickém stylu bydlení nebo po PVC podlaze v anglickém stylu bydlení.

Obývací pokoj v anglickém stylu: Dominuje sedačka a koberec

Kampak že si sedl Sherlock Holmes, když potřeboval přemýšlet? Byla to vždy pohodlná pohovka nebo křeslo s bohatým čalouněním.

Pokud nejste strozí jako Sherlock, nebojte se také květinových vzorů či pruhovaných potahů. Nemusíte cestovat do Anglie, Anglii si vytvoříte i doma.

Útulnost dodají prostoru také polštáře a deky v teplých, zemitých tónech. Nezapomínejte také na kusový koberec v anglickém stylu či metrážový koberec v anglickém stylu.


Ložnice v anglickém stylu: Použijte jemné, uklidňující barvy

Spěte jako anglická šlechta – chce to postel s nebesy. K posteli přidejte noční stolky a komody s ozdobnými úchyty. Mějte na nich stylové lampy a třeba fotky rodiny.

Použijte jemné, uklidňující barvy, jako je krémová, pastelová modrá, světle růžová nebo šedá, aby se vám dobře spalo.

Nezapomínejte, že první krok po ránu je důležitý. Šlápněte do měkkého kusového koberce v anglickém stylu.

Balkon v anglickém stylu: Kov a rostliny jsou správná kombinace

Kovový nebo dřevěný nábytek ve vintage stylu je pro balkon v anglickém stylu ideální. Nezapomínejte na kouzlo anglických zahrad a přeneste jej na balkon.

Použijte třeba květináče z terakoty nebo kovu a vysaďte květiny jako růže, levandule, bylinky a popínavé rostliny.

Pro balkon zkuste:
 • Světýlka – lucerny a svíčky.
 • Textilie – polštáře a deky v jemných barvách a květinových vzorech.
 • Koberec – aby vás nepřekvapil chlad od nohou, zkuste kusové koberce z řady REDUCE či ADRIA, které jsou určené také do exteriéru. Případně sáhněte po umělé trávě. Zjistěte, jak vybrat umělou trávu pro balkon.
 • Anglický styl bydlení dodá vašemu interiéru nadčasovou eleganci a útulnost zároveň, navíc se hned tak neokouká.

  Kdybyste si nebyli jistí, že je anglický styl bydlení to pravé pro vás, podívejte se na další designové tipy: přímořský styl bydlení, provensálský styl, japonský styl, retro styl, elegantní styl, orientální styl, romantický styl, industriální styl nebo bohémský styl.


  Přečtěte si i další články z kategorie Inspirace