Údržba a čištění kusových koberců

Návod na čištění a údržbu ke stažení zde: dokument.pdf

Čištění a údržba polypropylenových a polyesterových kusových koberců


Při údržbě kusových koberců je nejdůležitější jejich pravidelné vysávání, okamžité odstraňovánískvrn a důkladné hloubkové čištění nejméně jednou za rok. Pravidelným vysáváním odstraníte nečistoty dříve, než proniknoudo vlasu koberce a poškodí vlákna. Vysávat stačí jednou týdně, pokud je však koberec vystaven vyšší frekvenci pohybu osob, vysávejte i několikrát týdně. Pokud při pravidelném vysávání objevíte skvrnu, okamžitě jí odstraňte vlhkým hadříkem nebo jemným čističem, aby na koberciskvrna nezanechala neodstranitelné stopy a aby se zabránilo zápachu. Hloubkové čištění koberce odstraní veškerou zašlapanou špínu, než se však do něj pustíte ověřte si, že daný čisticí prostředek je pro tento typ koberce vhodný, špatně zvolená technika nebo nevhodný čistič může snížit životnost koberce nebo jej zcela znehodnotit. V případě, že si nejste zvoleným čisticím prostředkem jisti, kontaktujte profesionální firmu na čištění koberců. Pokud jsou na koberci umístěny těžší kusy nábytku, použijte na jejich nohy plastové chrániče a nábytek občas přemístěte. Zabráníte tak vytvoření trvalých výtlaků vlasu koberce. Omezte také působení přímého slunečního svitu na koberec. Zabráníte tak vyblednutí a barvy zůstanou svěží. V případě vyčnívajících slabých vláken jednotlivá vlákna nevytahujte, ale opatrně zastřihněte.


Tipy na odstraňování skvrn na polypropylenových a polyesterových kobercích


Vylité tekutiny: na odstranění těchto skvrn použijte bílé papírové ubrousky (bez barevných prvků) nebo suché bílé hadříky, které tekutinu okamžitě vysají. Skvrnu nedrhněte, mohlo by dojít k narušení struktury vláken. Po odstranění skvrny na místo přiložte čistý ručník a přitlačte, dokud není místo suché.

Pokud je skvrna způsobena polotuhou látkou, nejprve použijte lžičku, kterou hmotu z vláken koberce opatrně vyškrabejte. Pokud je skvrna způsobena pevnou sypkou látkou, pak předtím, než se ji pokusíte vyčistit, místo důkladně vysajte. Poté naneste malé množství běžně prodávaného odstraňovače skvrn na čistý suchý hadřík. S chemickým přípravkem zacházejte opatrně a před samotným čištěním vyzkoušejte jeho reakci na rubové straně koberce, chvíli počkejte a ověřte si, zda je barva stálá. Pokud se po nanesení přípravku změnila barva vláken, použijte něco jemnějšího, např. naředěný vinný ocet. Poté, co skvrnu odstraníte, namočte čistý hadřík do studené vody a vytřete z vláken zbytky nečistot a čisticího přípravku, kterým jste skvrnu odstraňovali. Na závěr místo důkladně vysušte suchým hadrem.

Káva, kečup, čokoláda: K odstranění nejprve použijte papírový ubrousek a poté skvrnu vytřete suchým hadříkem nebo houbičkou a teplou vodou. V případě nutnosti použijte zředěný čisticí prostředek a nechte jej několik hodin působit. Nakonec skvrnu důkladně vymyjte čistou vodou. Po odstranění skvrny postupujte stejně jako v předchozím případě, namočte čistý hadřík do studené vody a vytřete z vláken zbytky nečistot a čisticího přípravku. Na závěr čištěné místo vysušte suchým hadříkem.


Údržba a čištění vlněných kusových koberců


Vlastnosti vlněného koberce

Přírodní vlákno – střižní vlna – dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vzduchu v interiéru ji předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižní vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a dává vlasu elasticitu. Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas – jedná se o uvolňování zbytkového vlákna, což je přirozený jev, nikoli vada (např. při vysávání lze nasbírat plný sáček vysavače, avšak při jeho zvážení se bude jednat o několik málo gramů, což je hluboce pod normou stanovenou tolerancí). Při běžném použití a správné údržbě po 3–4 měsících uvolňování nebude tolik znatelnénebo zcela ustane.


Péče o vlněný koberec

Dlouhou životnost vlněného koberce podpoříte správným zacházením. Koberce nejvíce poškozuje vlhkost, dlouhodobé nečistoty a nesprávná údržba. Podklad pod kobercem má být plochý, rovný a zcela suchý. Nerovnosti se časem do koberce obtisknou a vlhkost způsobí rozvoj plísní. Koberec nezatěžujte velmi těžkým nábytkem. Na nohy židlí a stolů připevněte ochranné podložky. Přímo na koberec nikdy nepokládejte nádoby s pokojovými květinami, které zaléváte. Může dojít k nevratnému poškození vlasu koberce, zpuchření vláken pod květináči nebo vytvoření plísně. Koberec nikdy neklepejte na klepadle. Části koberce ležící nahraně se mohou popotahováním a klepáním poškodit a může docházet k uvolňování uzlů. Zamezte přímému slunečnímu záření na koberec, může docházet ke změnám barev. Podkusový vlněný koberec použijte protiskluzovou podložku. Předejdete deformaci koberce, ochráníte jeho spodní stranu a zamezíte jeho pohybu. U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče vysavače, které by mohly koberec poškodit.


Odstraňování skvrn

Používejte prostředky určené pro čištění vlny (např. Dr. Schutz – Alibaba). Nepoužívejte čističe pro koberce ze syntetických materiálů, vlněné koberce tím mohou být nevratně poškozeny. Tekutou nečistotu pouze odsajte čistou textilií, koberec nikdy netřete. Prostředek na čištění vždy nanášejte od okraje skvrny do jejího středu, skvrna se tak nezvětšuje. Několik minut nechte působit a odsajte. Barevnou stálost před čištěním opatrně vyzkoušejte na rubové straně nebo okraji koberce. Na znečištění pivem nebo limonádou použijte slabší roztok octa a čističe na vlnu. Mastné skvrny a skvrny od bílkovin odstraňte vlažnou mýdlovou vodou nebo roztokem prostředku na čištění vlny. Žvýkačku nejprve zmrazte speciálním sprejem, vydrolte a rozmělněte, zbytky nasucho vykartáčujte a vysajte. Vosk ze svíček odstraňujte velmi opatrně nepříliš horkou žehličkou, kterou přiložíte na savý papír (piják).


Upozornění pro všechny typy koberců


Robotické vysavače jsou určeny téměř výhradně na hladké typy podlah. To znamená, že budou účinné hlavně na dřevěných, PVC, vinylových, laminátových podlahách, jakoži na linoleu, dlažbě, korku, či marmoleu. Koberce vysávají výkonnější robotické vysavače (s lepším náhonem, turbo funkcí, odolnějšími kartáči), a to také jen pokud je koberec nízký (s krátkým vlasem). Pokud vlastníte koberec s výšším vlasem či kusový koberec, v žádném případě nenechávejte robotický vysavač bez dozoru, mohl by nenávratně poničit jak koberec, tak sebe. Koberce vždy pokládejte na rovnou, suchou a hladkou plochu. Pokud koberec klouže, položte jej na protiskluznou podložku, která zamezí pohybu koberce po podkladu.