Materiály pro výrobu koberců

Právě způsob, jakým je koberec vyrobený, z jaké kombinace materiálů a na jakém podkladu, prozradí hodně o jeho vlastnostech, odolnosti a o tom, jestli se hodí spíše do ložnice, obýváku nebo dětského pokoje.


Z čeho se vyrábí koberce: Poznejte jednotlivé materiály


Při rozhodování o pořízení nového koberce si jako první ujasněte, jestli sháníte koberec z umělých vláken nebo dáváte přednost přírodním kobercům. Obě varianty nabízí nesčetně výhod. Pojďme se blíže podívat na jednotlivé koberce ze syntetických vláken.

Polypropylen (PP): Potěší vás příznivou cenou

Koberce z polypropylenu si vás získají ve chvíli, kdy řešíte cenu. Patří totiž k jedněm z nejlevnějších materiálů pro výrobu koberců.

Hodí se hlavně do domácnosti, protože nabízí i odolnost proti skvrnám a snadno se udržují.

Polypropylen se používá také ve smyčkových úpravách koberců, a díky tomu získá lepší odolnost.


Polyamid (PA): univerzální a nejodolnější materiál

Polyamid patří mezi nejodolnější syntetické materiály a setkáte s ním jak u bytových, tak i u zátěžových koberců pro komerční prostory.

Polyamid vyniká především svou odolností vůči opotřebení. Díky tomu mu nevadí právě ani náročný provoz v hotelech, kancelářích a dalších frekventovaných místech.

Doma takový koberec oceníte především pro jeho výborné mechanické vlastnosti. Koberec z polyamidu má výbornou tvarovou paměť a vlákna mají tendenci se narovnávat. Vyniká stálobarevností a nebledne.

Potěší vás také snížení kročejového hluku a jeho tepelně-izolační vlastnosti.


Polyester (PES): Měkký materiál, který se nekroutí

Koberce z polyesteru vynikají hned několika příjemnými vlastnostmi, které vás doma potěší. Jsou velmi měkké a příjemné na došlap, nekroutí se, jejich vlákna se snadno narovnávají a nabízí jasné a syté barvy, které neblednou.

Nebojte se je vybrat například jako koberec do ložnice i do obývacího pokoje.

Dobře také odolává skvrnám.


Akryl (PAC, PAN): Příze, které se podobají vlně

Akrylový koberec někdy na první pohled nerozeznáte od vlny. Polyakrylonitrilové příze totiž nabízí podobné vlastnosti jako vlna.

Akrylové koberce jsou odolnější proti nečistotám i vyblednutí. Nepřijdou si na ně moli, kteří se ve vláknech neudrží.


Polyethylen (PE): Používá se hlavně pro umělé trávy

S polyethylenem se setkáte především při výběru umělé trávy. Polyethylen nevybledne vlivem UV záření, a proto se hodí především do exteriéru.

Pokud plánujete pořídit si umělý trávník třeba na balkon, terasu nebo k bazénu, pak je polyethylen materiál, na který se můžete spolehnout.



Koberce z přírodních vláken


Přírodní materiály pro výrobu koberců nabízí řadu vlastností, které syntetika někdy nedokáže napodobit.

Některé jsou extrémně pevné a odolné, jiné vyžadují speciální péči a šetrné čištění. Pojďme se podívat, z jakých přírodních materiálů se nejčastěji koberce vyrábí.


Vlna: prémiové vlákno s nádechem luxusu

Vlněné koberce patří mezi prémiové. Vlněná vlákna jsou velmi měkká a příjemná na dotyk.

Chůze po vlněném koberci je pohodlná a hřejivá. Vlna navíc nabízí dlouhou životnost. Vlněný koberec vám při správné péči vydrží jako nový dlouhá léta.

Vlněný koberec patří mezi velmi dobré izolanty hluku. Chůze po vlněném koberci je tichá, takže se hodí do frekventovaných místností, kde nabídne také výborné tepelně-izolační vlastnosti.

Zároveň vydrží i mechanické namáhání a mírně slehlá vlákna se rychle vrací do původní podoby.

Při péči o vlněný koberec doporučujeme používat jen takové přípravky, které neobsahují žádné agresivní látky a jsou určeny přímo na vlnu.


Kokosová vlákna: vysoce odolná a snadná na údržbu

Kokosové vlákno se často využívá hlavně na výrobu rohožek. Získává se z dužnatého obalu kokosového ořechu a nabízí vysokou pevnost a odolnost proti opotřebení.

Proto kokosovým vláknům nevadí časté používání ani mechanická zátěž.

Kokosové vlákno se také snadno udržuje. Stačí rohožku například vyklepat nebo vysát. Nevyžaduje žádné speciální zacházení ani čištění.

Kokosové vlákno nedrží vlhkost, takže se hodí nejen jako rohožka před byt, ale i jako venkovní rohožka k domu.

Bavlna: měkká a pohodlná na došlap



Bavlněná vlákna se získávají z bavlníku a chůze po bavlněném koberci je velmi příjemná a pohodlná. Vlákna jsou totiž podobně jako u vlnyvelmi měkká na došlap.


Sisalová vlákna: hrubá povrchová struktura odolná proti vlhku

Sisalová vlákna se získávají z listů agáve sisalové a mají velmi hrubou strukturu.

Díky tomu nabízí řadu unikátních vlastností. Například je to vysoce hygroskopický materiál. To znamená, že dokáže pohlcovat a udržovat vzdušnou vlhkost.

Sisal je na dotyk hrubý až drsný,a právě díky tomu je velmi pevný v oděru.  Jen tak něco koberec ze sisalu nepoškodí. Vydrží časté mechanické namáhání. Ze sisalu se vyrábí nejen koberce, ale také venkovní rohožky.

Mořská tráva: Poradí si s vlhkem

Pokud sháníte koberec do interiéru, kterému nevadí vlhkost, zkuste koberec z mořské trávy. Tato přírodní vlákna vynikají svým teplým a přirozeným vzhledem a jsou velmi jemná na dotyk.

Zároveň se hodí i jako koberec do kuchyně, protože mu nevadí ani rozlité pití.Vodu z něj snadno setřete, protože se nevsakuje do vláken.

Kukuřičné vlákno: příjemně jemná struktura snadná na údržbu

Koberce z kukuřičných vláken patří k moderním materiálům, které splňují vysoké nároky na jednoduchou údržbu a odolnost vůči nečistotám a vytváření skvrn.

Mají příjemně jemnou strukturu, po které se dobře chodí. Navíc koberce z kukuřičných vláken vynikají také dlouhou životností.



Poznejte technologické úpravy koberců


Vedle materiálu hraje důležitou roli při výběru nového koberce i technologická úprava vlasů. Přečtěte si, co je to shaggy, bouclé nebo frisé. Začneme u kusových koberců.

BCF: polypropylenové koberce bez technologických úprav

Jako BFC se označují koberce z polypropylenového vlákna bez dalších technologických úprav.

Díky tomu patří k těm nejlevnějším kobercům, které na trhu seženete.
BCF koberce vydrží velkou zátěž a jsou odolné vůči běžnému opotřebení. Na omak jsou hrubší až drsné.


Heatset: paření

Koberce s tepelnou úpravou heatset vynikají atraktivním vzhledem s nádechem luxusu. Díky této úpravě má koberec větší pevnost a stává se odolnějším vůči poškození.

Tato úprava teplem způsobuje, že barvy vláken více vyniknou a působí intenzivněji.

Koberce s touto úpravou nabízí také výborné tepelně-izolační vlastnosti a udrží vám doma teplo.


Heatset Carving: napařování a seřezávání

Jde o podobnou technologickou úpravu vláken jako u heatsetu. U úpravy carving se vlasy koberce ještě seřezávají do různých výšek. Díky tomu na koberci vznikají obrazce, které pak působí moderním 3D efektem. Vzory z koberce zdánlivě vystupují, a díky tomu mají takto upravené koberce vysoce atraktivní vzhled.


Frisé: napařování a kroucení

Při této úpravě se vlákna těsně kroutí, nakonec se upravují párou. Díky tomu se zajistí jejich vyšší životnost, dále barevná a tvarová stálost vláken.

Koberec působí díky technologické úpravě kroucení hustším dojmem a povrch koberce je příjemný na dotyk.


Shaggy: chlupatý koberec

Koberec shaggy není přímo pojmenovaný po technologické úpravě ani materiálu. Jde čistě o vzhled koberce. Shaggy v angličtině znamená chlupatý. Shaggy koberce vynikají extra dlouhým vlasem.

Díky tomu tyto koberce nabízí velmi komfortní došlap a luxusní vzhled. Díky rozcuchané struktuře je na koberci méně patrné vyšlapání.


Bouclè: tkané koberce

Bouclè označuje druh tkaného koberce, který je tvořený hladkými uzlíky nebo zrnitým povrchem s nízkou a pěkně utaženou smyčkou.

Hodí jak do domácností, tak i do frekventovaného komerčního prostředí.

Bouclè koberce nabízí vysokou odolnost. Velmi snadno se udržují, nevyžadují žádnou speciální péči. Stačí jim běžné vysávání. Jsou hladké a bez vlasu, takže nehrozí jejich sešlapávání. Tato struktura se často využívá v kombinaci s přírodními materiály, jako je sisal nebo mořská tráva.


Technologické úpravy metrážových koberců

Vlákna metrážových koberců se nejčastěji upravují následujícími způsoby:

Smyčka


Takový koberec se vyrábí za použití řady neřezaných smyček, které se pravidelně všívají k podkladu ve stejné výšce. Díky tomu se vytváří čistý, rovnoměrný a hladký povrch koberce.


Koberec je pak velmi odolný vůči zatížení a hodí se do vysoce frekventovaných místností, a to jak v domácím prostředí, tak i v komerčních prostorách. Najdete je v obchodech nebo třeba hotelových chodbách.

Smyčky mohou být velké nebo malé, ale menší smyčky zpravidla bývají odolnější.

Smyčkové koberce jsou obecně odolné vůči zatížení a mají vysokou tvarovou paměť. Díky tomu se hodí i do místností s vysokým provozem, protože si poradí i s intenzivní zátěží.

Strukturovaná smyčka

Vyrábí se podobně jako koberce smyčkové. Liší se ale tím, že se smyčky vážou v různých výškách a vzájemně se podpírají, takže koberec je ještě o něco odolnější než v případě klasické smyčky.

Kombinace rozdílných velikostí smyček vytváří zajímavé plastické obrazce, které mohou oživit jednobarevné koberce.


Scroll

Jde o smyčkové koberce s různou výškou smyček, které vytváří působivou texturu připomínající trojrozměrný efekt povrchu koberce. Obvykle se používají dvě nebo tři různé výšky smyčky (vyšší smyčka je částečně prořezána). Koberce Scroll poskytují dobrou životnost a ležérní vzhled.
Každá velikost oka odráží světlo jinak, a vznikají tak zajímavé barevné odlesky. Takto upravené koberce vynikají mimořádnou odolností.


Potisk

Většinou se potiskem upravují bílé koberce, na které se pomocí strojního tisku postupně nanáší barevné vzory.

Nejčastěji se nimi setkáte u dětských koberců, na kterých najdete plno hravých motivů a vzorů.

Potiskem se ale upravují i další druhy bytových i zátěžových koberců. Vyrábí se většinou ze 100% polyamidu, což je nejlépe obarvitelný materiál. Jsou vysoce odolné a snadno se udržují.

Saxony

Koberce se střiženým a krouceným vlasem. Při pohledu shora jsou špičky jednotlivých vlasů od sebe jasně rozpoznatelné, a koberec tak má zrnitou strukturu.

Hodí se hlavně pro koberce do méně zatěžovaných místností, jako je třeba ložnice.


Střižený vlas/smyčka (CUT LOOP)

Tato metoda kombinuje střižený vlas a neporušené smyčky, které pak vytvoří vzory na koberci. 

Takový koberec pak vyniká především vysokou tvarovou pamětí.


Velur

Tato úprava zajišťuje koberci hedvábný, elegantní a luxusní vzhled. Jde o krátký a hustě střižený vlas. Pro jejich výrobu se používá nefixovaná předená příze nebo BCF příze.

Takové koberce se hodí i pro formální prostory, kde má koberec působit reprezentativním dojmem. Najdete ho například ve vstupních halách a recepcích hotelů nebo firem.


Vpichování

Patří mezi vůbec nejlevnější úpravy metrážových koberců. Spočívá ve vzájemném proplétání vláken pomocí speciálních vpichovacích jehel.

Výroba takového koberce je nenáročná a povrch koberce bývá poměrně hrubý. Proto se takové koberce využívají především do komerčních prostor.





Podkladové vrstvy koberců: Zjistěte, na čem drží váš koberec


Podkladová vrstva není na první pohled vidět, ale tvoří podstatnou součást koberce. Tato spodní vrstva se u koberce stará o to, aby byl koberec stabilní, měkký a dobře izoloval jak teplo, tak hluk.

Action Back (AB)


Tuto podkladovou vrstvu koberce tvoří syntetická juta v mřížce. Jde o pevný, odolný a relativně levný podkladový materiál. Tento typ podkladu se používá také u zátěžových koberců pro komerční prostory.

Metrážový koberce s tímto podkladem doporučujeme fixovat oboustrannou lepicí páskou a nebo ještě lépe celoplošným přilepením pomocí vhodného lepidla.


Fusionbac (Cosyback, Twinback, Duotex)

Jedná se o prémiovou podkladovou vrstvu koberce. Vyrábí se spojením (tavením) flísové vrstvy a tkaného polypropylenového podkladu.

Spojují se v ní výhody obou těchto materiálů a vznikl z toho pevný, stabilní a měkký materiál a výborný izolační podklad.

Koberce s tímto podkladem výborně izolují teplo i hluk. Zároveň nabízí vysokou odolnost a životnost.

Koberec s touto podkladovou vrstvou můžete celoplošně lepit. Dá se položit také napínáním.


Filc (PremiumBack, EasyBack, Texflor)

Filc patří velmi pevné pokladové vrstvy s vynikajícími akustickými a tepelně-izolačními vlastnostmi.

To znamená, že dobře tlumí kročejový hluk a drží teplo v místnosti.

Koberec s filcovou vrstvou je vysoce odolný proti opotřebení. S filcem se obecně lépe manipuluje, protože není drsný. Při pokládce tak nepoškrábe vás ani stěny.


Modrý filc (Ultratex)


Modrý filc patří mezi filcy té nejvyšší kvality. Jde o pevnou, hustou a měkkou tkaninu, která výrazně prodlužuje životnost koberce. Zlepšuje také jeho izolační vlastnosti.


Texicon (Res, Resine, Precoat)

Podklad tvoří speciální vrstva lepidla, latexu nebo zpevňovací hmoty. Díky tomu se hodí do méně namáhaných místností.

Tento typ podkladové vrstvy se nejčastěji používá u levnějších vpichovaných koberců.

Koberec s tímto typem podkladu vždy fixujte jedině celoplošným lepením.


Gel Foam (GF)

Spodní vrstvu koberce v tomto případě tvoří objektová protiskluzová guma, která se mimořádně komfortně pokládá.

Koberec je díky takovému podkladu protiskluzový a velmi odolný vůči posouvání.

Díky této gumové vrstvě se koberec nevlní. Gel Foam podkladovou vrstvu najdete často na rohožkách nebo běhounech, které stojí volně v místnosti. Tato úprava snižuje riziko, že po koberci uklouznete.


SafeBack (Gel, Wafles)


Tento podklad najdete především na zátěžových kobercích určených pro komerční prostory. Hodí se i pro koberce, které se chystáte položit na podlahové vytápění.

Poklad je vysoce odolný vůči vysoké zátěži a odolává také plísním.


Foam Back (pěnový podklad)

Jedná se o syntetický materiál se zesílenou akustickou a tepelnou izolací. Koberce s pěnovým podkladem nabízí také příjemný došlap.

Díky silné podkladové vrstvě při pokládce nepotřebujete žádnou další podložku.


Bitumen

Jedná se o velmi trvanlivý a ohebný materiál, který se snadno přizpůsobí jakémukoli podkladu. Nabízí také velmi dobré akustické vlastnosti.

Tvoří ho nejčastěji bitumen, který se skládá ze dvou vrstev oddělených vrstvou netkané textilie ze skleněných vláken.

Netkaná textilie pak zajišťuje lepší rozměrovou stabilitu. S tímto typem podkladové vrstvy se setkáte jen u kobercových čtverců.

Jute Print (JP)

Opět jde o podklad primárně určený pro zátěžové koberce. Tento podklad je vyrobený z technické gumy.

Díky němu jsou koberce měkké, nekloužou a nabízí vysokou odolnost.


Nopy

Nopy najdete především na umělé trávě.

Jde o pár milimetrů velké výčnělky, které slouží k lepší přilnavosti umělého trávníku k podkladu. Nopy také zajišťují lepší odvod vody.


Jednotlivé podkladové vrstvy koberců už znáte. Přestože se všechny koberce vyrábí s podkladovou vrstvou, doporučujeme při pokládce používat ještě kvalitní podložku pod koberec.

Ta vám totiž zajistí extra komfort při došlapu, vynikající tepelnou i zvukovou izolaci a také si díky ní prodloužíte životnost koberce.